Sultan Sencer'in Kısa Hikayesi

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi, Büyük Selçuklu Devleti’nin popülerliğini artırdı. Dizideki tarihsel karakterlerin hayatları, insanlar tarafından merak ediliyor. Merak edilen karakterlerden birisi ise Ahmed Sencer…

Ahmed Sencer gerçekten Sultan Melikşah’ın oğlu fakat dizide işlenen Sencer karakteri kurgusal unsurlar içeriyor. Özelikle Sultan’ın gizli oğlu olduğu konusu tamamen kurgusal bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Dizi de koca bir adam olarak babasının yani Sultan Melikşah’ın hayatını kurtaran Sencer, henüz altı yaşında iken babası Melikşah’ı kaybediyor.

Ahmed Sencer dizi sahnelerindeki hikâyesi kadar tarih sahnesindeki hikâyesi de oldukça ilginç ve dramatik…

Sencer’in güzel yüzlü bir çocuk olduğu söylenir. Fakat yaşadığı çiçek hastalığı nedeniyle yüzünde korkunç izler olduğu rivayet edilir.

Ayrıca çocukluk yıllarında iyi bir eğitim almadığı bunun nedeni olarak Melikşah’ın ölümün ardından yaşanan taht mücadelesi gösterilir.

Gelelim Batiniler ile mücadelesine…

Melikşah’tan itibaren Selçuklu Sultanlarının tamamı Batiniler ile mücadele etti. Bu mücadele Sencer’in Sultan olduğu dönemde de devam etti. Sencer’in toplamda iki veziri, Batiniler tarafından öldürüldü. Her veziri öldürüldüğünde Batinilere karşı sefer düzenledi.

İlk seferinde çok sayıda Batini’yi öldürdü. Bir sonraki yıl Alamut’a yaptığı seferde ise 10 binden fazla Batini’yi öldürdü.

Fakat bazı kaynaklar Batiniler ile mücadele etmek yerine onlarla anlaştığını rivayet eder.

Esir Sultan Sencer

Sultan Sencer Oğuzlar ile yaşadığı anlaşmazlık sonucunda onlara karşı sefere çıkıyor. Bu seferde esir düşüyor ve bu esaret 3 sene sürüyor. Bu esaret ile ilgili daha detaylı bilgiye “BURADAN” ulaşabilirsiniz. Esaretten kurtulduktan sonra ise Büyük Selçuklu Devleti’ni tekrar toparlamak ister. Fakat bunu başaramaz. 

Sultan Sencer ilgili tavsiye yazılar

Tavsiye Yazı 1

Tavsiye Yazı 2

Tavisye Yazı 3

Mashvita
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Para para para… sövmeye lidyalılardan başla yoksa…

Para para para… sövmeye lidyalılardan başla yoksa…

Sonraki
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.