Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi

Öncelikle herkese merhaba.Daha önce hiç blog yazısı yazmadım ilk denemem olduğu için yanlışlar olmuş olabilir.Kusura bakmayın iyi okumalar.

Bugün ki konumuz son dönemde ekranlara damga vuran Büyük Selçuklu dizisi.

Dizi Sultan Alparslan’ın Anadolunun kapılarını açtığı Malazgirt Savaşıyla başlıyor.Savaş bittikten sonra çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu’yu doğum yaparken kaybettiği haberini de alan Melikşah, doğan bebek ve devlet arasında kalıp devletin devamlılığı için bebeği bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder.
Dönemin en büyük ve ilk terör örgütü olan Haşhaşiler Sultan Alparslan’a çadırında suikast düzenleyip şehit etmesinin ardından Melikşah’ın tahta geçmesiyle Büyük Selçuklu’da sıkıntılar baş göstermeye başlıyor.
Doğumundan itibaren Sultan Sencer babasını tanısa da babası Sencer’i tanımamaktadır.

Melikşah’ın oğlu olan Sencer doğumundan sonra Nizamülmülk vasıtasıyla eğitilmiş,
yüreği devlet aşkıyla yanan bir kahramana dönüşmüş, Melikşah’a yapılacak olan suikastı önceden öğrenip babasını kurtarmıştır.
Melikşahı kurtarmasının ardından onun fedaisi olan Sencer devleti için her görevi yapmaya hazırdır. Nizamülmülk gibi devlet adamları,
medreselerde yetişmiş Gazali gibi alimler ve Ömer Hayyam gibi bilim adamları dizide yer alır. Diğer yandan Karahanlı hanedanından gelen Melikşah’ın eşi olan Terken hatun sarayda güçleri eline almak ister. Devletin baş hatunu olan Melikşah’ın annesi Seferiye hatun, Terken hatun
ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan Elçin hatun arasında adeta bir savaş başlamıştır.
Büyük Selçuklu’yu türlü entrikalarla yıkmaya çalışan Hasan Sabbah, tarihin ilk suikastçılarını yetiştirerek Büyük Selçuklu’yu yıkmaya çalışır. Bütün bu olanlar arasında amansız mücadelelere giren Sencer dönemin İlteberi’nin kızı Turnaya aşık olur. İkisi arasında bu aşk devam edecek mi yoksa Sencer devleti ve sevdiği arasında seçimler yapmak zorunda mı kalacak merakla bekliyoruz.
Okuduğunuz için teşekkürler.

okur

Yazar: Enesumutk

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 Yorum