THE TRUMAN SHOW: FİLM İNCELEMESİ

1998 yapımlı bu film başrolde Jim Carrey’ nin olmasıyla komedi niteliğini kazanan bir yapıt. Yapım yılının eski olması filmden bir şey kaybettirmiyor aksine konu olarak günümüze yakın ve günümüzü bu kadar derinden anlatıp altında derin mesajlar barındıran bir filme neredeyse hiç rastlamamıştım. Tam bir trajedi.

Sigortacı olan Truman her birimiz gibi ailesi olan, işine giden, sosyal hayatında enerjik ve karakteri sebebi ile de komik bir adam. Her sabahki rutinlerini yapan Truman hayatına devam ederken aslında hayatındaki bazı şeylerin tuhaflığını fark etmesiyle film farklı bir boyuta doğru ilerliyor. Hayatındaki her şeyin fazlaca tekrarı Truman’ı şüpheye düşürürken hayatının çocukluğundan beri kurmaca ve show üzerine kurulduğunu farkediyor. Özel hayatı tamamıyla insanların eğlenmesi için tasarlanmış bir show. Ailesinden, eşinden, annesine, babasının ölümüne kadar. Ne büyük bir yıkım. Hayatınız başkalarının eğlencesi için sergi oluyor.

Günümüzde de aynısını yapmıyor muyuz? Belki çok üzgünken sosyal medyada sahte gülüşlerimizi paylaşıyoruz. Hayatımızı herkesin izlemesi için bir kurmaca haline getiriyoruz. Aslında her birimiz kendi özgürlüğümüzün katiliyiz ama hiçbirimiz bunun farkına varamayacak kadar başka hayatların da seyircisiyiz. İşte Truman Show aslında hepimizin hayatlarına geçmişten gelen bir örnek. Daha fazla söze gerek yok bence bu filmi herkesin izleyip gerçekten düşünmesi gereken çok şeyi var.

seray
üniversite öğrencisi 21 yaşında
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Roanoke Olayı
Sonraki
Selam Günlük

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.