Game Of Thrones Hakkında İlginç Bilgiler

  8 sezon süren, milyonları ekrana kilitleyen efsaneleşmiş dizi Game Of Thrones… Her ne kadar son sezonu pek çok izleyiciye hayal kırıklığı yaratsa da 9.3 olan IMDb puanı ile zirvedeki yerini koruyor. Çok fazla spoiler vermeden ilginç bilgilere değinerek dizinin basına yansıyan detaylarını inceleyelim.

  1.  Kraliçe Cersei rolünde gördüğümüz Lena Headey ve Bronn rolünde boy gösteren Jerome Flynn diziden önce birliktelermiş. Hatta bu ikilinin ayrılığı öyle kötü gerçeklemiş ki dizi ile yapılan sözleşmede birbirleriyle aynı sahneyi paylaşmayacaklarına ve sette yan yana gelmeyeceklerine dair maddeler yer alıyormuş.

    2.  Dizide Ramsay Bolton karakterini canlandıran Iwan Rheon, karakterini yaratırken Joker’den esinlendiğini açıklamıştır. Aynı zamanda Iwan Rheon ilk başta Jon Snow karakteri için seçmelere katılmış. Fakat Kit Harington ile son ikiye kalmalarına rağmen yapımcılar, Harrington ile devam etme kararı almışlar. Aslında bu karar izleyicilerin pek çoğuna göre en doğrusu olmuştur. Çünkü Iwan Rheon Ramsay karakterini öyle güzel canlandırmış ki ondan nefret ederken bile onu sevmek mümkün hale gelmiştir.

    3. Sansa rolünde gördüğümüz Sophie Turner, ilk sezonda onun ulu kurt rolünü üstlenen köpek Zunni’yi sahiplenmiştir. Fakat köpek Zunni 2017 yılında hayatını kaybetmiştir.

   4. Toplamda 67 bölüm olan Game Of Thrones dizisinin 61 bölümünde rol alarak neredeyse tüm bölümlerde boy gösteren isim; Tyrion rolünde gördüğümüz Peter Dinklage. Peter Dinklage ile ilgili bir başka detay ise; Tyrion Lannister rolü için yapımcıların ilk ve tek seçeneğinin kendisi olmasıdır. Diğer pek çok rol için birden fazla kişi seçmelere katılmışken Tyrion rolü için Peter’in tek başına olması ve rolü kabul etmesi dizinin kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden birisi olmuştur.  Emmy ve Golden Globe başta olmak üzere pek çok ödülü kazanan Peter Dinklage, gönüllerimizi de kazanmıştır.

   5. Dizinin her bir bölümü için yaklaşık 700 adet kostüm hazırlanıyor. Bu da bir sezonda 7000, tüm dizi boyunca ise neredeyse 50.000’e yakın kostüm demek oluyor. Kostüm hazırlığının yanı sıra karakterlerin diğer detayları da büyük bir çabayla hazırlanıyordu. Örneğin; Emilia Clarke’ın peruğunun hazır olması 2 saate yakın bir süreyi gerektiriyordu.

   6. 8 sezon boyunca 10 farklı ülkede çekilen dizide, sıcaklıkların çok düşük olduğu ülkeler oyuncuları ve ekibi bir hayli zorlamıştır. 7.sezonda İzlanda’da yapılan çekimler esnasında sıcaklıklar -28 dereceye kadar düşmüştür. İzlanda’da oyuncular iç çamaşırlarına kadar termal kıyafetler giymişler. Hatta Tormund rolünü canlandıran Norveçli oyuncu Kristofer Hivju, tüm arkadaşlarına Norveç’ten merinos yününden yapılan içlik getirmiş.

   7. İlk sezonda Khaleesi’nin bir aygırın kalbini yediği sahnede Emilia Clarke, aslında 15 kiloluk bir jelibon yemiştir.

  8. Dizide yer alan Ak Gezenler, gerek makyajları gerekse yapılan efektleri ile ön plana çıkıyorlar. Gece Kralı’na yapılan makyaj tamı tamına 6 saat sürmüş, bilgisayar efektleri ise sadece gözlerinin maviliği için kullanılmıştır.

   9. Joffrey rolüyle izleyicilerin nefretini kazanan yetenekli oyuncu Jack Gleeson, karakterini yaratırken Gladyatör’deki Commodus rolünden esinlenmiştir.

   10. Bildiğiniz üzere dizide Tywin Lannister oğlu Tyrion’a oldukça kötü davranıyor. Bu durum üzerine Tywin rolünde gördüğümüz Charles Dance, çekim aralarında Tyrion rolündeki Peter Dinklage’den özür diliyormuş.

73 bölüme sığdırılan destansı bir hikaye olan Game Of Thrones dizisinde sayılamayacak kadar çok detay bulunuyor. İlk okuduğumda ve duyduğumda beni şaşırtan bu detaylardan daha ilginç olanları muhakkak ki vardır. Eğer henüz izlemediyseniz Game Of Thrones macerası sizi etkileyecek ve epik bir kahramanlığın nice zeka oyunlarıyla buluştuğu bu serüven ekrana kilitlenmenize neden olacaktır.

Eylül Gökdemir
Eylül Gökdemir
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İş Hayatında Mutlu Olmanın Püf Noktaları
Sonraki
SESSİZLİK DUYGUSU

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.