Perge Antik Kenti, Kahverengi Tabelalar – Bir Örenyeri Saat Kaçta Ziyaret Edilir?

Merhabalar,

Uzun bir başlığın ardından henüz yol yorgunluğumu atmadan taze taze duygularımı yazıya dökeyim ve sizlerle paylaşayım istiyorum.

Bu sabah saat 07:15 civarında Alanya Mahmutlardan İstanbul’a doğru yola çıktım, araba kullanmayı pek sevmediğim için yol üzerinde bir ya da iki mola yeri belirleyip kendimi ödüllendirmek uzun yol motivasyonlarımdan birisidir. Ayrıca astigmat olduğum için gece araba kullanmak son tercihim o sebeple sabah erken saatlerinde yola çıkmayı tercih ediyorum.

Bugün size aslında Pergeyi anlatmak isterdim, ancak anlatamıyorum Perge’yi ileriki bir tarihte anlatma sözünü sizlere verip konuma gelmek istiyorum.

Dün gece internetten (https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/antalya/gezilecekyer/perge) açılış saatleri, güzergah kontrolünden sonra rotamı belirlemiştim. Tam saat 09:00’da Perge açılır açılmaz orada olacaktım; malum hava o saatte dahi yeterince bunaltıcı bir hala bürünebiliyordu. Plana uygun bir şekilde Alanya’dan, Antalya’ya doğru yola çıktım. Tam da 08:57’de Perge’de oldum. Tam da tahmin ettiğim gibiydi otopark bomboştu.

Perge antik kenti nerededir?

Çok geçmeden bir terslik olduğunu anladım, güvenlik bana doğru geldi ve abi saat 10:00 ‘da açılıyor dedi. Daha 10:00’a 1 saat var, hava 34 derece ve bekleyecek kapalı bir alan dahi yok hava daha da ısınmadan hızlıca gezip çıkabilir miyiz dedim? Nafile ne dil döktüysem görevliye ikna edemedim, yüksek görev bilinci ile görevinde en ufak bir esneme göstermedi ne diyeyim adamcağız haklı. darısı diğer tüm devlet görevlilerimizin başına deyip, bu konuyu burada noktalıyorum buraya girersek konudan sapar ve çıkamayız.

O an düşündüm yahu onlarca ören yer, antik kent, zaten yeteri kadar tanıtamıyoruz, zaten hakkettikleri değeri veremiyoruz, bir de çoğu turizm sezonunda cehennem sıcaklarında en çok talebi görüyor, peki o zaman niçin bu saatlerdeki katı yaklaşım, ben mesela yıldızların altında, gece saatlerinde, ay ışığı eşliğinde bu masalsı şehirleri gezmek istiyorum. Ya küçük çocuklar ve yaşlılar 40 derece sıcaklığın altında onlara bu keyifli keşfi eziyete çevirmeye ne hakkımız var? Burada eleştiri yaparken çözüm önerimi de sunuyorum. Tabii ki isteyen gündüz saatlerinde 40 derece sıcaklıkta gezmeli ama akşam saat 18:00-22:00 arasında da buraları ziyarete açsak belki de akşam yemeğinden sonra saat 20:00-24:00 arası, ekonomik ve operasyonel olarak mümkün olacaksa 24 saat açık olsun hatta niye sınır koyalım ki?

Bilemiyorum ancak hem resmi kanallardaki bilgilerin yanlışlığı hem de saat sınırlandırmalarının mevsim ve sağlık koşullarıyla tutarsızlığı canımı çok sıktı umarım, bu konuda bir farkındalık yaratır bu yazım ve yetkililer eyleme geçerler.

Yol boyunca kendimi motive etmek için kahverengi tabelaları takip etmeye devam ettim, maalesef ikinci can sıkıntısı durumu da bu tabelalarda gördüm. yahu iyi güzel tabela koymuşsunuz ki bu konuya özellikle değineceğim farklı bi yazımda, bir tabelanız doğruyu göstersin kardeşim 🙂 tabelaların çoğunda gösterdiği ören yerinin, doğa harikasının ya da dini yapının kaç km ötede olduğu bir türlü yazmıyor. Yahu ne var 10 km yaz, 15 km yaz neyse onu yaz uzun uzun ismini yazmışsın 2-3 harf daha eklemek bu kadar mı zor ?

Malum 12 saat araba kullanmış biri olarak yazımı daha da uzatmadan duşumu alıp yatıyorum izninizle, Ören yerleri gece de sabah da açık olsun destekleyin beni lütfen 🙂 🙂

Serus
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Anadolu Vasiyeti – Kısa Öykü

Bir Anadolu Vasiyeti – Kısa Öykü

Sonraki
Gök Cevaptır

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.