ALDATILDIM, Ne Yapmalıyım?

   İhanete uğramak bizi manevi anlamda etkileyen, sarsan durumlardan. İlişkimizde karşımızdaki değer verdiğimiz ve güvendiğimiz kişi bizi böyle bir hayal kırıklığına uğrattığında ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Kalbimizde büyük bir ağırlık oluyor ve her gün savaşmamız gereken düşünceler zihnimizi sarıyor. 

   Yazacağım bu tavsiyeler tecrübelerime, okuduğum yazılara ve videolara dayanmakta sevgili okur. Ağrı kesici gibi hemen etki etmesini bekleme fakat azıcık da olsa iyi geleceğine inanabilirsin. Hadi maddeler halinde başlayalım.

1) EMİN OL

   Sevgili okur, maddelere böyle başlamak istedim. İhanete uğradığından emin misin? Başkalarının sözleri, elalemin gözleri değildir umarım senin bilgi kaynağın. Kendi gözlerimizle gördüğümüz bazı durumlar bile yanlış anlaşılma dolu olabiliyor bazen.

  

2) İLETİŞİMİ KES, KABUĞUNA ÇEKİL

    Ortalığı yakıp yıkmak istiyorsun değil mi? Bunu hak etmedim diyerek belki de o kişiden intikam almak istiyorsun. Sözlerinle kalbini kırmak, aynı derecede yaralamak istiyorsun. Bunları istemen çok normal.Doğamız gereği bize saldıran nesnelere veya canlılara karşı saldırı yapma eğilimindeyiz. Bilimsel olarak da ele aldığımıza göre bu duygularla doluysan öncelikle sakin ol. Öfkeyle hareket etme. Karşındaki kişiyi yaralayamazsın. Çünkü o sana değer vermiyor. Acı ama gerçek sevgili okur. 

    Derhal iletişimi kes. Kendini affettireceğini düşündüğü sözler söylemesine izin verme. Sana ulaşmasını engelle. Senden de ona bilgi gitmesini engelle. Sosyal medya hesaplarından çıkar, ortak arkadaşlarınızla içinde bulunduğun durumu fazla anlatma. Hiçbir şekilde senden haber alamasın. Yapılan en büyük hatalardan biri ortak bir arkadaşa ne kadar kötü durumda olduğunu ve acı çektiğini, onsuz yapamadığını söylemektir.Çünkü bu dedikleriniz eski sevgilinin kulağına gidecektir sevgili okur ve duyduğunda sizin için uğraşacaksa bile daha az emek sarf edecektir. Bir diğer hata ise sosyal medya üzerinden laf sokmaya çalışmaktır. Bu düşündüğün gibi onu pişman hissettirmeyecektir aksine senin kendisini hala çok umursadığını düşünecektir.

    Sizi aldatan kişiyle yüzleşmeyin demiyorum. Buna elbette hakkınız var. Ama bir defadan fazla kendisini anlatmasına izin vermeyin. Yüzleşme olduktan sonra mesajlaşmayı. aramaları da kesin ve tek başınıza kalın bir süre. Bu dönemde size en iyi gelecek şey yine kendinizsiniz.

3) ACINI YAŞA,AĞLAMAK İSTİYORSAN AĞLA

    Hepimiz insanız sevgili okur ve başımıza farklı farklı olaylar geliyor. Düşüp bir yerimizi kanattığımızda canımız yanar. Hediye aldığımızda mutlu oluruz ve gece mutfaktan ses geldiğinde korku ve endişe yaşarız. Aynı şekilde sevdiğimiz biri tarafından ihanete uğradığımızda da üzülürüz, hayal kırıklığına uğrarız. Ağlamak kalbimizi rahatlatır, ferahlamamızı sağlar. Ağlamayı gözlerimizin esnemesi olarak düşünebiliriz. İçine akıtırsan göz yaşlarını yorgunluk olur, hastalık olur döner bize.

    Bu süreçte dostlarınızla, yakın hissettiğiniz kişilerle içinizdekileri paylaşabilirsiniz. Olumsuz duygular yükleyecek kişilerden de kaçının. Güçlü olmalısın sevgili okur.

4) İÇİNDEKİLERİ YAZ, MESAJLA DEĞİL KAĞIDA

    Yazmak fark etmektir, kabullenmektir. İçinde taşan duygu selini kelimelere dök, kalbin konuşsun ellerin yazsın. Bazen söyleyemediğimiz sözleri, duyguları yazmak daha basit gelebilir. Aklından ne geçiyorsa doldur boş sayfalara. Yazdıkça sakinleştiğini fark edeceksin. Yaşadığın olayı üçüncü kişi ağzıyla yaz mesela. Olaya daha farklı bir pencereden bakmanı sağlayabilir. Acını az da olsa hafifletebilir.

   Benim iki tane kız kardeşim var. 4 ay önce aldatıldığımı öğrendim ve bu dönemde hep yanımda oldular. Bana destek oldular. Böyle bir olayı onlardan biri yaşasaydı kendini bu kadar üzmesini ister miydin Gazal dedim kendime. Cevabım tabi ki hayırdı. Bir nevi üçüncü şahıs gözüyle bakmaya çalıştım yaşadığım duruma ve de işe yaradı. Daha kısa sürede toparlanmamı sağladı. Belki bir yazımda aldatılma hikayemi sizlerle paylaşabilirim.

5) KENDİNE ZAMAN VER

    Kendine zaman tanı sevgili okur. Bu sürede yaralarını başka bir aşkla sarmaya çalışma. En az 2 ay iyileşme sürecin var. Sen yorgun çıktın bir ilişkiden, başka bir ilişkiye hazır değilsin, unutma. 

   İlgi alanlarına yönel, kendini geliştireceğin yönlerini bul, planlar yap, oyunlar oyna, filmler ve diziler izle. Kitaplar oku, hayaller kur. Yıldızları izle bir gece ya da güneşin batışını seyret elinde çayınla ya da kahvenle. Alışveriş yap, kendine yatırım yap. 

   Sana güzel bir tüyo sevgili okur. Ne yaparken zamanın nasıl geçtiğini unutuyorsan o şeyle uğraş.

   

    Yazıyı okurken fark ettin mi bilmiyorum ama en çok kullandığım sözcük ‘kendi’ oldu sevgili okur. Aslında hayatımızın ve mutluluğumuzun da altın kelimesi bu. Kendine dönmek her zaman iyi hissettirir. 

    Affetmek veya affetmemek sana kalmış. Ben sadece tavsiyelerimi sundum sizlere. Her şeyin iz bıraksa da geçici olduğunu hiç unutmayın.

  SAĞLICAKLA KALIN.

– Gazal

Gazal
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
TÜRKİYE'DE UYGURLARIN EVLERİNİN BASILMA NEDENİ NE?

TÜRKİYE'DE UYGURLARIN EVLERİNİN BASILMA NEDENİ NE?

Sonraki
Baba…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.