İskambil Kağıtlarına Bağlı Hayatlar | Alice in Borderland Dizi İncelemesi

Selamlar dostlar. Bugün sizlere Squid Game gibi farklı konusuyla dikkat çeken, sürükleyici bir Japon yapımı olan Alice in Borderland dizisinden bahsedeceğim. Buyurun yazıya geçelim.

10 Aralık 2020 tarihinde Netflix’te gösterime giren Alice in Borderland, Haro Aso’nun aynı isimli Japon çizgi romanından uyarlanmıştır. Dizinin yönetmenliğini ise Shinsuke Sato yapmıştır. İlk sezonu 40-50 dakikalık 8 bölümden oluşan Bilim Kurgu – Gerilim türündeki Japon yapımı bu dizimizin bugün itibariyle IMDB puanı 7.7’dir. Hadi gelin dizimizin konusuna geçelim.

Dizinin merkezinde bilgisayar oyunlarıyla içli dışlı olan, gündelik hayatında sürekli kardeşiyle kıyaslanan Arisu karakterini izliyoruz. Arisu ve iki yakın arkadaşı kötü bir gün geçirirken buluşmak isterler. Hayatlarını bir türlü düzene sokamayan bu üçlü, buluştuktan sonra kafa dağıtmak isterlerken kendilerini polisten kaçarken bulurlar. Tuvalet kabinine saklanan üç arkadaş tuvaletten çıktıktan sonra caddelerin bomboş olduğu, arabaların çalışmadığı Tokyo sokaklarına adım atar. Ne olduğunu anlamaya çalışırlarken bir oyunun içine düştüklerini fark ederler. Binalarda yer alan “oyun alanı şu tarafta, oyun alanına gidin vs.” gibi yönergeleri takip ederek ilk oyuna giriş yaparlar. Bu yeni evrende yaşamlarını devam ettirmek için tek çareleri tehlikelerle dolu strateji, güç ve beceri gerektiren bu oyunları kazanmaktır.

Diziyle ilgili kendi yorumlarıma gelirsek, hayatta kalma tarzındaki yapımları seven biri olarak bu diziyi de genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Sürükleyiciliği, kurgusu, oyunculukları ve bölümlerin süresi gayet iyiydi. Oyunların yaratıcılığı da yerindeydi, kendinizi oradaki oyuncunun yerine koymadan duramıyorsunuz. “Acaba ben olsam ne yapardım, nasıl bir strateji kurardım?” şeklinde sorular sorarken buluyorsunuz kendinizi. Bölümlerin izleyiciye verdiği merak, gerilim ve heyecan dozajları oldukça iyi seviyede. Dizimiz iyi güzel evet ama mantık hataları da yok değil. Fakat bu mantık hatalarının göz ardı edilemeyecek seviyede olmadığını da söyleyelim. Bu hataları görmezden gelerek izlerseniz aldığınız keyif daha üst seviyelere çıkacaktır. Bunun dışında çatışma sahnelerindeki görsel efektler bana biraz vasat geldi. Silahların ateşlenmesi ve vurulma sahneleri daha iyi şekilde olabilirdi. Bu arada dizide bolca kanlı bıçaklı ve yetişkinlere yönelik sahneler bulunmakta. Ailecek oturup izlemek isterseniz diye baştan uyarayım. Benim diziye puanım 8/10.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 🙂

Yüksel Gültekin
23'ist
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
"Mor merdiven"
Sonraki
C E S A R E T

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.