Beğen diye..

Sosyal medya kullanmayan insanların, kullananları ne denli eleştirdiğine defalarca şahit oldum. Onların özgüveninden tutup zeka seviyelerine kadar her türlü yorum yapıldı. İnsanların anlarını paylaşması sizi neden bu kadar ilgilendiriyor? Farzedelim ki kendilerini olmadıkları biri gibi yansıtıyorlar, peki ya siz gerçekten olduğunuz gibi misiniz? Siz sosyal medya kullanmıyorsunuz  diye bu sizi ekstra bilge yapmaz, bu üstün insan olduğu belgelemez.  Muhtemelen egonuzu tatmin edecek başka bir uğraş çoktan bulmuşsunuzdur(Örneğin eleştirmek).

 Sosyal medyada insanlar kendilerini anlatabiliyor ve toplumda var olduklarını gösterme fırsatı yakalıyorlar. O beğeniler,yorumlar vs.  onlara haz veriyor. Çünkü önemsendiklerini hissediyorlar çünkü normalde beğenmeyeceksiniz ama o kendini size beğendirmek için çabalıyor ve muhtemelen gerçek hayatta yüzüne dahi bakmayacağınız insanların videosunu defalarca izliyorsunuz.  Kadın, yaptığı yemeği paylaşınca daha bir istekle yemek yapıyor. En sevdiği müziği sizle paylaşmak istedi, mutsuz hissediyor anlatacak kimsesi yok tweet attı. Resimlerini çizip kenara fırlatıyordu ama şuan sergileme fırsatı buldu. Örnekler çoğaltılabilir.

Bunları bir yana bırakalım az önce bu platformda okuduğum yazıda aynen şunlar geçiyordu.”Daha kendine yararı olmayan bir kişinin, daha kendini kabullenememiş ve çevresinde ki insanlara göre hareket eden bir kişinin bana nasıl bir yararı olabilirdi ki?” Bunu sosyal medya kullananlar için yazmıştı ve azımsanmayacak sayıda beğeni almış.  Peki şimdi sosyal medyanın tanımına bakalım. “sosyal medya; kişilerin İnternet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür.” Yani aslında şuan kullandığımız kooplog da sosyal medya:) tabi muhtemelen Instagramı hedef alan bu kişi her iki platformda da, beynimizde Nukleus Akkumbens merkezi ödül ve pekiştirmeden sorumlu olan merkezin işlediğinden haberi yok.

İnsanları eleştirmek kolay, anlamak zor. Sadece sosyal medya için değil bir çok alanda buna şahit oldum. Vejeteryanların et tüketenleri eleştirmesi, bir iki kitap okuyanların okumayanları eleştirmesi, gezenlerin gezmeyenleri vs . yani kısacası kendisinden farklı olanları eleştirenler, eğer ki bu kadar kendinizi üstün görüyorsanız aslında kendinizi geliştirmekten başkasını eleştirmeye vaktinizin olmaması gerekir. Tabi yine herkesin kendi fikri. Bu da benim fikrim:) saygı duyarım her ne kadar tüylerimi diken diken etsede. 

zeynep-99
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayat dersi
Sonraki
Arıyorum

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.