En İyi Korku Filmleri ve Sinemada Korku Türünün Tarihi

En İyi Korku Filmleri

En iyi korku filmleri listesi ile karşınızdayım. Bu yazımda Türkiye ve Dünya sinemasında korku türünün tarihini ve örneklerini inceledim.

Sinemada Korku Türü

Korku filmleri izleyicilerde korku, dehşet ve tiksinti duygularına hitap eden bir yapıdadır. Bu tarz filmlerde işlenen konular genel itibarıyla gündelik hayatın içinde ortaya çıkan doğaüstü ve şeytani olaylar ve karakterler üzerinden işlenir. Karakterler ise vampirler, hayaletler veya seri katiller gibi yoldan çıkmış insanlardan oluşmaktadır.

Korku Sinemasının Tarihsel Gelişimi

Sinemada korku türünün 125 yıllık bir tarihi vardır. Çekilen ilk korku filmi 1895 yapımı olan The Execution of Mary isimli filmdir. Filmin konusu İskoçya Kraliçesi Mary Stuart‘ın idam edilişidir. Ve yalnızca 18 saniyelik bir yapımdır. Kısa olması bir yana sinema tarihi açısından büyük bir yol açılmasını sağlamıştır. Film yaşanmış bir olayın sinemaya aktarılmasıyla gerçekleşmiştir.

İlk korku filmlerinin hikayeleri Drakula, Frankenstein ve Kurtadam gibi klasik edebiyattan veya Dr. Jeykll ve Mr. Hyde gibi operada yer almış karakterlerden esinlenilmiştir. II.Dünya Savaşı sonrası döneme kadar böyle ilerleyen korku türü o savaş döneminden sonra insanların geçim sıkıntısından ve gündelik yaşamda güvensizlik yaratan şeylerden esinlenmeye başlamıştır. Bu değişim korku sinemasında üç alt tür doğmasının önünü açmıştır. O türler kişilik korkusu, kıyamet korkusu ve şeytani güçler korkusu olarak sıralanmaktadır.

Korku filmleri şiddet içerikli yönleri sebebiyle ilk dönemler ağır eleştirilere maruz kalmış ve düşük bütçeli olan ve pek saygı duyulmayan B filmleri kapsamında ele alınmış. Eleştirmenlerin de bu durumda payı büyüktür. Bazı korku filmleri yapısı gereği bilim kurgu, fantezi, kara komedi ve gerilim türlerinden unsurlar barındırmaktadır.

Korku filmlerinin içerikleri insanlığın yaşamış olduğu sosyal, siyasi ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle sürekli olarak değişime uğramaktadır. Bu durum korku türünün sürekli olarak kendisini taze tutmasına sebep olmaktadır. Düşününce dünya üzerinde korkacak ne çok şey var. Değil mi?

Korku Sineması Özeti

Korku filmleri tarihini ele alan Diego Carrera, hazırlamış olduğu video ile bu türün tarihini ve yaşam üzerinde meydana gelen değişimlerin türe etkisini ele almıştır. 1895-2016 yılları arası dönemi ele alan videoyu aşağıya bırakıyorum.

Türk Korku Sineması

En İyi Korku Filmleri Türk Korku Filmleri

Korku filmleri yapısı gereği yüksek maliyetler istemeyen bir tür olduğundan Türkiye’de bu alanda denemeler yapılmıştır. 1970’li yıllarda başlayan denemeler batıda yer alan filmlerin tıpkısı denebilecek benzerleriydi. Ancak 2000’li yıllara geldiğimizde Türk sineması bu alanda kendini oldukça geliştirmiştir. Hikaye olarak özgün olan bu yapımlar görsel açıdan ise istenilen seviyeye gelememiştir.

En İyi Korku Filmleri Türk Korku Filmleri

Çığlık (1949), Drakula İstanbul’da (1953), Ölüler Konuşamaz Ki (1970) ve Şeytan (1974) filmleri Türk Korku Sineması tarihinin ilk ürünleridirler. Türkiye’de İlk korku filmi ülkeye sinemanın gelmesinden yaklaşık 35 yıl sonra vizyona girmiştir. Bu alan da uzun yıllar bir sığlık yaşanmıştır. Türk sineması korku türünde en üretken dönemini 2000 sonrası yaşamıştır. Bu dönemden sonra ortaya çıkan filmlerde şeytan ve cin gibi ikonik karakterler işlenmiştir. 2000 döneminde Türkiye’de çekilen filmlere özellikle Hasan Karacadağ‘ın Dabbe Serisi damga vurmuştur.

En İyi Korku Filmleri Listesi

Dünya’da ve ülkemizdeki korku sineması tarihine şöyle bir bakış attıktan sonra şimdi de bugüne kadar çekilmiş en iyi korku filmleri listesine bir göz atalım. Keyifli okumalar…

TEKSAS KATLİAMI / THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE

en iyi korku filmleri listesi 1

Teksas Katliamı filmi New Mexico’ya seyahate çıkan,  bir grup genç, Leatherface ile karşılaşır. Gençlerin bulunduğu kasabanın şerifi genç kızın kurtulduğu katliamın sorumlusu Leatherface’in peşindedir. Şerif, Leatherface giden yolda gençleri öne atar.  Şerifin yaptığı plan işleseydi, Leatherface gençleri takip edecek ve böylelikle Texas sınırlarının dışına çıkacaktır. Ancak, işler sarpa sarar ve şerifin istediği şekilde gitmez. Gençler, Leatherface’in kucağına düşerler.

Bu film sonrasında Deri Yüz katili korku sinemasında ikonlaşmış ve bu türün ünlü karakterlerinden birisi olmuştur.

KAPAN / GET OUT

En İyi Korku Filmleri Get Out Kapan

Get Out filmi konusu itibarıyla klasik bir aşk hikayesi tadında başlıyor. Siyahi genç Chris sevgilisi Rose’un daveti üzerine evlerine gidiyor. Daha sonra etrafta etrafta görülen kendi gibi siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunun farkına varıyor. Bu tuhaflıkların peşine giden Chris’i ters şeyler beklemektedir. Ve Chris ne olup bittiğinden habersiz…

ÖLÜM KORKUSU / VERTİGO

En İyi Korku Filmleri Vertigo

San Fransico’da yaşayan dedektif Scottie Ferguson bir kovalamaca esnasında çatıdan düşen arkadaşını kurtaramaz ve bu olaydan sonra kendisinde yükseklik korkusu başlar. Bu yaşananların ardından mesleği bırakan Scottie, okul arkadaşı Gavin Elster’in isteğiyle karısını takip etmeye başlar. Kocasının söylediği gibi garip davranışlar sergileyen Madeleine’in bu durumu Scottie’nin de dikkatinden kaçmaz. Bu durumun peşine düşen Scottie olayın üzerine gittikçe kendi akıl sağlığını dahi tehlikeye sokar lakin en sonunda sorunu çözer.

AV – PREDATOR

En İyi Korku Filmleri Av Predator

Arnold Schwarzenegger‘in hayat verdiği Dutch ve komandoları CIA tarafından Güney Amerika’da  esir tutulan bir havacıyı bulup getirmekle görevlendirilirler. Bölgeye giden ekip görevi başarıyla halleder ama dönüşte olağan dışı bir durum ile karşılaşırlar. Ve bir av partisinin kurbanı olurlar.

Uzaylı ve yenilmez bir varlık, kendine has yöntemler ile değişik akıllı yaşam formlarını avlamaktadır. Sıradaki  kurbanlar ise  Dutch ve onun komando arkadaşları olacaktır.

JAWS

En İyi Korku Filmleri Jaws

Jaws, oldukça tehlikeli olan beyaz bir köpek balığını avlamaya çalışan bir ekibin hikayesini anlatmaktadır. Önceleri böyle bir şey ile karşılaşmayan Amity Adası büyük bir köpek balığının sürekli uğrak yeri olması sebebiyle halk oldukça kuşkulanmaktadır. Durum belediye başkanına iletilmiş fakat turizmden elde edilecek gelir sebebiyle olay göz ardı edilmiştir. Köpek balığı en son bir çocuğu öldürünce bütün oklar köpek balığına çevrilmiş ve onu yakalama çalışmaları başlamıştır.

SAPIK / PSYCHO

En İyi Korku Filmleri Psycho

Film usta yönetmen Alfred Hitchcock‘un imzasını taşımaktadır. Marion sevgilisi Sam evlenmek istemektedir. Ama ikisinde de evlenebilmeleri için gerekli para bulunmamaktadır. Bir çıkış yolu aramaktadırlar. Bu düşünceler içerisindeki Marion, patronunun bankaya yatırması için verdiği 40.000 doları çalar. Çaldığı parayla sevgilisinin yanına gitmek için yola çıkan Marion, yolculuk sırasında bir otelde konaklar. O otel ve çevresinde yaşanan olaylar silsilesi ona büyük bir şok yaşatacaktır. Hitchcock imzalı bu film en iyi korku filmleri listesi yapılacaksa eklenmesi farz bir yapımdır.

TESTERE / SAW

En İyi Korku Filmleri Testere Saw

Fotoğrafçı Adam Faulkner su dolu bir küvette uyanır. Terk edilmiş bir yeri andıran bulunduğu yer aslında bir banyodur. Seri katilin ölüm oyunu tam olarak burada başlamaktadır. Faulkner gibi tutsak olan diğer kişi ise cerrah olan Lawrence Gordun’dur. İkisinin ortak noktası ise borulara bağlanmış olmalarıdır. Tam da ortalarında bir ceset bulunmaktadır. Cesedin etrafında ise kurbanların ulaşamayacağı mesafede kayıt cihazı ve bir silah bulunmaktadır. İçerisinde oldukları yerdeki ip uçlarını takip ederek iki testere buldular ama bu testerelerin her ikisi de zincirleri kesebilecek kadar güçlü değildi. Son çare cerrah Lawrence kendi ayağını keserek oradan kurtulur. Film aynı zamanda Testere serisinin ilk filmidir.

KORKU SEANSI / THE CONJURING

En İyi Korku Filmleri Korku Seansı The Conjuring

Film gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Paranormal olaylar hakkında araştırmalar yapan Ed ve Lorraine ikilisinin meşhur olma hikayesi işlenmektedir. İkili çağrılıkları evde şeytani bir varlıkla karşılaşıyorlar ve onlar için korku dolu olaylar başlamış oluyor.

ZOMBİ / DAWN OF THE DEAD

Zombi The Dawn Of The Dead

Genç hemşire Ana, hastanede görev yapmaktadır. Bir gün mesai bitiminde her zaman yaptığı gibi evine döner kocasıyla seviştikten sonra uyur. Sabah uyandıklarında ise Ana’nın kocası yan komşu tarafından öldürülmüştür. Ama adam tekrardan hayata döner. Etrafı zombilerin sardığının farkına varır. Mahalle sakinleri ile birlikte bir alışveriş merkezine sığınırlar. Ne yapmaları gerektiğini bilmeden bir çözüm aramaktadırlar.

CİNNET / THE SHINING

En İyi Korku Filmleri Cinnet The Shining

Yazar Jack Torrance’nin sezon dolayısı ile kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını yapmak için otele taşınmıştır. Otelde metafiziksel olaylar yaşanmaktadır ama bunun farkında değillerdir. Ta ki doğaüstü yetenekleri bulunan oğlunun bu durumları keşfetmesine kadar. Bir kar fırtınası sonucu otelde mahsur kalan aileyi kötü şeyler beklemektedir. Ailenin küçük oğlu Jack, keşfettiği varlıklar tarafından aklını yitirmek üzeredir.

LANETLİ KUMAŞ – IN FABRIC

En İyi Korku Filmleri İn Fabric Lanetli Kumaş

In Fabric,satın alanların hayatını alt üst eden kırmızı bir elbisenin hikayesini anlatıyor. D&S isimli mağaza her zaman yaptığı gibi bir kış indirimi düzenlemiştir. Mağazada yer alan ürünler kapış kapış gitmektedir. Ancak alıcısına büyük bir laneti de beraberinde getirecek olan o elbise öylece beklemektedir.

ROSEMARY’NİN BEBEĞİ /  ROSEMARY’S BABY

Rosemary'nin Bebeği

Rosemary ve kocası Guy, New York’ta kötü şöhretli bir binaya taşınırlar. Bulundukları yeni Rosemary’yi korkutmaktadır. Binada bulunan diğer dairelerden tuhaf seslerin geldiğini duyduğu bir gece rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğrar. Ve sonradan tuhaf bir şekilde hamile kalır.

ALTINCI HİS /  THE SIXTH SENSE

Altıncı His The Sixth Sense

Daha çok küçük bir çocuk olan Cole Sear doğaüstü güçlerin etkisi altındadır. Hayaletler tarafından ziyaret edilen bu çocuk oluşan gölgeler ile kendi kontrolü dışında bağlantılar kurmakta ve bu durum onu fazlasıyla korkutmaktadır. Çocuk içinde bulunduğu bu karanlık olayları sadece psikoloğuna anlatabilmektedir. Psikolog Malcolm Crowe, hastasının yaşadığı bu olayların üzerine gittikçe perde aralanır ve ikisi içinde korkutucu gelişmeler yaşanır.

ARKA PENCERE / REAR WINDOW

Arka Pencere Rear Window

Fotoğrafçı L.B. Jeffries, komşusu ile birlikte korkutucu bir olaya şahit olur. Jeff, yaşadığı bir kaza sonucu bacağını kırar. İyileşme sürecinde New York’taki dairesinin arka penceresinden teleskop ile komşularını seyretmektedir. Bir gün seyir sırasında izlediği komşusunun karısını öldürdüğünden kuşkulanır. Olayın üzerine gitmek için sevgilisi Lisa ve hemşiresi Stella’ya konuyu anlatır.

Kaynak: 1, 2, 3, 4

arthurbenjamin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yönetim Nedir, Yönetimin Özellikleri Nelerdir?
Sonraki
El-Biruni’nin Hayatı ve Eserleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.