Yönetim Nedir, Yönetimin Özellikleri Nelerdir?

Kaynak belirtilmedi

 

Yönetim Nedir?


Yönetim evrensel bir olgudur. Çok popüler ve yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Tüm organizasyonlar – iş, politik, kültürel veya sosyal yönetime dahil olur, çünkü çeşitli çabaları belirli bir amaca doğru yönlendiren ve yönlendiren yönetimdir.

Harold Koontz’a göre , “Yönetim, resmi olarak organize edilmiş gruplardaki insanlar aracılığıyla ve insanlarla işlerin yapılması sanatıdır. Grup hedeflerine ulaşmak için insanların ve bireylerin gerçekleştirebilecekleri ve işbirliği yapabilecekleri bir ortam yaratma sanatıdır”.

FW Taylor’a göre , “Yönetim, neyi, ne zaman yapacağını bilme ve bunun en iyi ve en ucuz şekilde yapıldığını görme sanatıdır”.

Yönetim amaçlı bir faaliyettir . Grup çabalarını önceden belirlenmiş belirli hedeflere ulaşmaya yönlendiren bir şeydir.

“Yönetim”, değişen dünyada sınırlı kaynakları verimli bir şekilde kullanarak organizasyonun hedeflerine etkin bir şekilde ulaşmak için başkalarıyla birlikte ve onlar aracılığıyla çalışma sürecidir. Tabii ki, bu hedefler bir işletmeden diğerine değişebilir.

 Örn: Bir işletme için pazar araştırmaları yaparak yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi olabilirken, diğeri için maliyeti en aza indirerek kâr maksimizasyonu olabilir.

Yönetim, bir iç ortam yaratmayı içerir: 

– Çeşitli üretim faktörlerini kullanıma sokan yönetimdir. Bu nedenle, insanların görevlerini verimli ve etkili bir şekilde yerine getirebilmeleri için azami çabaya elverişli koşulları yaratmak yönetimin sorumluluğundadır.

Hammaddelerin mevcudiyetinin sağlanmasını, ücret ve maaşların belirlenmesini, kural ve yönetmeliklerin oluşturulmasını vb. içerir.

Dolayısıyla iyi yönetimin hem etkin olmayı hem de verimli olmayı içerdiğini söyleyebiliriz .

Etkili olmak , uygun görevi yapmak, yani kare mandalları kare deliklere ve yuvarlak mandalları yuvarlak deliklere takmak anlamına gelir.
Verimli olmak , görevi doğru, en az olası maliyetle, en az kaynak israfı ile yapmak demektir.


Yönetim aşağıdaki kategorilerde ayrıntılı olarak tanımlanabilir:

 • Bir Süreç Olarak Yönetim
 • Bir Faaliyet Olarak Yönetim
 • Bir Disiplin Olarak Yönetim
 • Grup Olarak Yönetim
 • Bir Bilim Olarak Yönetim
 • Bir Sanat Olarak Yönetim
 • Bir Meslek Olarak Yönetim
Fotoğraf sahibi: August de Richelieu (@August de Richelieu on Pexels)

Yönetimin Özellikleri


Yönetim, örgütsel hedeflere ulaşılabilmesi için insan ve fiziksel kaynakları yönlendirmekle ilgili bir faaliyettir. Yönetimin doğası şu şekilde vurgulanabilir: –

Yönetim Hedefe Yöneliktir: Herhangi bir yönetim faaliyetinin başarısı, önceden belirlenmiş hedeflere veya hedeflere ulaşılmasıyla değerlendirilir. Yönetim amaçlı bir faaliyettir. İnsan ve fiziki kaynakların önceden belirlenmiş hedeflere ulaşmak için kullanılmasına yardımcı olan bir araçtır. Örneğin, bir işletmenin amacı, kaliteli malları ve uygun fiyatlarla üreterek maksimum tüketici memnuniyetidir. Bu, verimli kişileri istihdam ederek ve kıt kaynakları daha iyi kullanarak başarılabilir.

Yönetim İnsan, Fiziksel ve Finansal Kaynakları bütünleştirir: 

Bir organizasyonda insanlar, makineler gibi insan olmayan kaynaklarla çalışır. Malzemeler, finansal varlıklar, binalar vb. Yönetim, insan çabalarını bu kaynaklara entegre eder. İnsan, fiziki ve finansal kaynaklar arasında uyum sağlar.


Yönetim Süreklidir: 

Yönetim devam eden bir süreçtir. Sorunların ve sorunların sürekli olarak ele alınmasını içerir. Sorunu belirlemek ve çözmek için uygun adımları atmakla ilgilenir. Örneğin bir şirketin hedefi maksimum üretimdir. Bu hedefe ulaşmak için çeşitli politikaların çerçevelenmesi gerekiyor, ancak bu son değil. Pazarlama ve Reklam da yapılacak. Bunun için politikaların yeniden çerçevelenmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu devam eden bir süreçtir.


Yönetim Her Yerdedir: 

Siyasi, sosyal, kültürel veya ticari olsun, her tür organizasyonda yönetim gereklidir, çünkü belirli bir amaca yönelik çeşitli çabaları yardımcı olur ve yönlendirir. Bu nedenle kulüpler, hastaneler, siyasi partiler, kolejler, hastaneler, iş firmalarının tümü yönetim gerektirir. Ortak bir amaç için çalışan birden fazla kişi olduğunda, yönetim gereklidir. İster ticaretle uğraşan küçük bir işletme isterse Tata Iron & Steel gibi büyük bir şirket olsun, büyüklüğü veya faaliyet türü ne olursa olsun her yerde yönetim gereklidir.

Yönetim Bir Grup Etkinliğidir: 

Yönetim, bireyin çabalarıyla çok daha az ilgilenir. Gruplarla daha çok ilgilenir. ABC & Co.’nun önceden belirlenmiş yönetim hedefine ulaşmak için grup çabasının kullanılmasını içerir. İşletmeyi yöneten bir grup kişiye atıfta bulunur.

 

DAHA FAZLASI İÇİN SATIN ALABİLİRSİN !

SATIN AL!

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim. E kitaplarıma idefix ve D&R üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Sizin için buraya bağlantı bırakıyorum. https://www.idefix.com/yazar/Berk%20Ekim
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Nameless nameless nameless? ne diyorsun
Sonraki
En İyi Korku Filmleri ve Sinemada Korku Türünün Tarihi
En İyi Korku Filmleri

En İyi Korku Filmleri ve Sinemada Korku Türünün Tarihi

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
 • Kişisel akışını oluştur
 • Favori yazarlarını takip et
 • Yazılarını binlerce okura ulaştır
 • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.