Netflix’te İzlenebilecek II. Dünya Savaşı Temalı 5 Yapım

Netflix platformunda II. Dünya Savaşı dönemini ele alan 5 yapımı sizler için derledim.

Avrupa’da yoğun olarak hissedilen savaş döneminde farklı ülkelerde yaşayan toplumların içerisine düştükleri durumu gözler önüne seren bu yapımlarda kimi zaman gerilip hayrete düşebilir kimi zamanda yaşanan dramlardan ötürü göz yaşlarınızı tutamayabilirsiniz. Keyifli Seyirler.

II. Dünya Savaşı Temalı 5 Yapım

Riphagen – The Untouchable

Ülkedeki polis teşkilatı ve Naziler ile iş birliği yapan Dries Riphagen, ölüm ve yaşam arasında sıkışan Yahudilerin düştükleri kötü durumları fırsata çevirerek maddi kazanç sağlayan birisidir. Film savaş dönemi Hollanda’yı Riphagen üzerinden anlatan ve yaşanmış olaylardan esinlenerek hazırlanmış biyografik bir yapımdır.

Mauthausen Fotoğrafçısı – El Fotografo De Mathausen

Avusturya’da yer alan Mauthausen toplama kampında yaşanana insanlık dışı muamelelere değinen film de İspanyol iç savaşı sonrası mahkum olan ve çoğunluğu komünist olan İspanyolların yaşam mücadeleleri anlatılmaktadır. Filmin ortaya çıkmasında büyük pay sahibi olan gerçek fotoğraflar savaş sonrası kurulan Nürnberg Mahkemelerine Nazilerin cezalandırılması adına kanıt olarak sunulmuştur.

Direniş Bankacısı – The Resistance Banker

Nazi işgali altında bağımsızlık mücadelesi veren Hollanda’da yaşayan bankacı Walraven van Hall, abisi ile birlikte ülke içindeki direnişi finanse etmek adına yasadışı bir banka kurmuşlardır. Zamanla banka üzerinden dönen meblağların yükselmesi ile birlikte bu son derece gizli oluşum fark edilmiş ve Van Hall yakalanarak kurşuna dizilmiştir.

Hitler’in Çelik Canavarı – Hitler’s Steel Beast

Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’in II.Dünya Savaşı boyunca neredeyse tüm seyahatlerinde kullandığı trenini anlatan bir belgeseldir. Dönemine göre hayrete düşürecek özelliklerle bezeli olan bu tren başlı başına bir mühendislik harikasıdır. Belgesel sıkmadan bilgilendiren bir yapısı olmasından kaynaklı olarak akıcı bir anlatıma sahiptir.

Auschwitz Muhasebecisi – The Accountant of Auschwitz

Naziler tarafından Polonya’da kurulmuş olan Auschwitz toplama kampı savaş döneminde en ağır şartların yaşandığı yerlerden birisidir. Kampın muhasebesini tutan ve 300.000 kişinin ölümüne yardım etme suçlamasıyla yargılanan Oskar Gröning’i konu alan bir belgeseldir.

arthurbenjamin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hem Ölü Hem Diri
Sonraki
Türk Siyasetinin Marazaları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.