Affet Özgürleş!

Hepinize merhabalar değerli okuyucularım ;  Bu yazımda sizlere affetmenin hayatımızda nasıl bir etkisi olduğunu anlatacağım.

Hepimizin hayatında birtakım öfkelerimiz , kırgınlıklarımız , affedemediğimiz kişiler olmuştur. Peki affedemediğimizde neler olur ? Şimdi bunu anlatmak istiyorum. Affedemediğimizde ya da affetmediğimizde aslında  farkında olmadan en büyük zararı kendimize veriyoruz .  Nasıl yani ? Diye sorduğunuzu hissettim . Bizi üzen, öfkelendiğimiz kişilere karşı içimizde sana göstereceğim, sen bana bunları yaptıysan ben sana daha beterini yapacağım gibi iç konuşmalar yaparız içimizde bu konuşmalarla rahatladığımızı zannederiz ama öfkemiz daha da artar. Bunun sonucunda ise affedemediğimiz kişilere karşı içimizde kin duygusu gibi bize en çok zarar veren duyguyu büyütürüz bunun sonucunda bu duygularla yaşaya yaşaya hayattan hiçbir zevk alamayız, insanlarla iyi ilişkiler kurmakta zorlanırız ve en kötüsü de hastalıklara davetiye çıkarırız. ( Kanser, migren, panikatak, ülser  gibi ) Affetmekte zorlanan kişilerin özelliklede otuzlu yaşlardan itibaren hastalıklara yakalanma oranı %95 olduğu belirtilmiştir. Şunu unutmayın ki hastalıkların büyük bir çoğunluğu duygusal kaynaklıdır.

Kızdığımız kişilere karşı peki  ama nasıl affedeyim o bana bu kadar şey yapmışken ? Diye soranlarınız olmuştur. Şöyle cevaplayayım: Öncelikle şunu belirtmek isterim affetmek demek karşındaki kişinin yaptıklarını olduğu gibi kabul etmek demek değildir, affetmek demek ben seni affediyorum ve artık senin bana zarar vermene izin vermiyorum diyerek o kişiyi hayatımızdan nötürlemektir yani o kişiyi kendimizden  , kendimizi de o kişiden uzaklaştırmak demektir. Ama maalesef affetmeyi bu boyutta becerebilen hemen hemen hiç kimseyi görmedim. 

Bize kötülük yapanları affetmek kolay değil bunu biliyorum, ama imkansızda değil . Affetmek için birçok teknik vardır, bu tekniklerden birini sizlerle paylaşmak istiyorum: Öncelikle tek başınıza kalabileceğiniz bir yere geçin ve gözlerinizi kapatın daha sonra ise affedemediğiniz kişiyi gözünüzün önüne getirin ona ne söylemek istiyorsanız söyleyin içinizdekileri boşaltın gerekirse elinize bir yastık alarak , yastığı yumruklayabilirsiniz. Bu tavsiye ettiğim uygulama belki size komik gibi gelebilir ama gerçekten işe yarıyor. Ama affetme konusunda çok fazla zorlanıyorsanız bir uzmandan destek almanızı öneririm . Uzmandan destek almaya çekinmeyin, bir uzmanla konuşmak, içinizdekileri boşaltmak size iyi gelecektir. 

Yazımın sonlarına doğru yaklaşırken size şöyle bir soru sormak istiyorum; Karşınızdaki kişiyi affetmeyip, mutsuz bir hayat sürerek ve hasta yatağınızda yaşamınızı sürdürmek mi istersiniz? Ya da karşınızdaki kişiyi affedip huzurlu bir şekilde ve içinizdeki duygulardan kurtulup özgürce bir şekilde yaşamak mı istersiniz? Bunları bir düşünmenizi istiyorum. Karar sizin , unutmayın ki ” Her şey sizin elinizde”

Karşınızdaki kişileri affedip özgür bir hayat yaşamanız dileğimle… Bir sonraki yazımda buluşmak üzere:)

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 Yorum

  1. Merhabalar Gülnur Hanım , sevginizi gösterin başlıklı yazınızı okuduktan sonra diğer yazılarınızda okudum çok beğendim her zaman ki gibi bu yazınızda çok güzel olmuş. Görevden fırsat buldukça yazılarınızı okumaya devam edeceğim