Ne İçin Başladığını Hatırlamak – Öz disiplin nedir?

Çalışmanın her saniyesinden nefret ediyordum ama kendime hep “ Dayan!” diyordum. Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna dek şampiyon olarak kalacağım.  Muhammed Ali

Disiplin kelimesi, TDK’ye göre ” yazılı veya yazısız kurallara özen ve titizlikle uyulması, sıkı düzen” anlamına gelmektedir. Öz disiplin ise kendi kendimize kattığımız yazılı ya da yazısız kurallara uymamızdır. Bir işi sevmesek de geleceğimiz için yapmamızdır. Ne için başladığımızı unutmamak ve onun için devamlı çalışmaktır. Bir amaca hizmet eden bir sürü küçük şeyi yapmaktır. Örneğin iyi bir vücut istiyorsanız, sağlıklı beslenmek gibi.

Öz disiplin kelimesinin önemi daha iyi anlamamız açısından sizinle bir deney paylaşacağım.

Pensilvanya Üniversitesi psikoloji bölümünde yapılan bir araştırmada ortaokul çocuklarının gelecekteki başarısında etkili olacak şeyin öz disiplin mi yoksa IQ mu olacağına bakmışlar. Çocuklara, öğretmenlerine ve çocukların ailesine verdikleri kağıtlar ile öz disiplinleri ölçülmüş. 7 aylık sürecin sonucunda öz disiplini yüksek olan çocukların, IQ’su yüksek olan çocuklardan daha başarılı olduğu saptanmış. Bu da bizi tek bir sonuca çıkarıyor:

ÖZ DİSİPLİN > IQ  (Başarılı olmak için 300 IQ’ ya ihtiyaç olmadığını da anladık.)

Peki biz nasıl öz disipline sahip bireyler olacağız?

  1. Kendinizi tanıyın. Sınırlarınızı, karakterinizi, yapacaklarınızı veya yapamayacaklarınızı, engellerinizi, kaynaklarınızı… Kısacası size ait, elinizde olan her özelliği bilin. Bu sizin yapacağınız işe uygun olup olmadığınızı aynı zamanda da ona ulaşmak için neler yapıp neler yapamayacağınızı gösterecektir.

Kendinizi tanımak için: https://www.kooplog.com/guclu-ve-zayif-yonler-swot-analizi/

2. Acı kaçınılmazdır. Unutmayalım biz burda istediğimiz kısa vadeli şeyleri yapmıyoruz. Hedeflerimize minik minik adımlar atıyoruz ki bu daha önemli bir konu. 

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk’ın bir konuşmasını sizlerle paylaşmak isterim. Tesla’yı bir krizden kurtarırken haftanın 7 günü çalışmış, fabrikada uyumuş… Bu kadar çalışmanın beynini ve kalbini acıttığını söylüyor. Bunun karşılığı ise Tesla Inc. ‘nin şuan milyar dolarlık şirket olması oldu.

(Birkaç defa denememe rağmen videoyu kabul etmiyor bu yüzden link paylaşıyorum.)

Elon Musk Video: https://www.youtube.com/watch?v=tRb6kQE7uYc

   3. Her zaman motive olmalısınız. Sizi motive eden bir söz elbet vardır. O sözü okuduğunuzda, o resmi gördüğünüzde size asıl amacınızı hatırlatmalı ve siz de onun için çalışmalısınız. Yaptığımız her şeyi tabi ki sevmek zorunda değiliz. Gary Vaynerchuk da sevmiyordu. Ama çalıştı ve sonunda bir patron oldu. (Hikayesini bir yazımda anlatmayı düşünüyorum.)

   4. Kötü olan her şeyi bırakmalı ve odaklanmalıyız. Kötü arkadaşlar, kötü alışkanlıklar..

İstemediğiniz bir şeyi yapmak belki size zor gelebilir. Ama başlangıcı gibi bir sonu da olduğunu unutmayın. Her basamak sizi daha iyiye götürür. Önemli olan hayalinize sadık olmanız ve ne denli onun için fedakarlık gösterebileceğiniz

İki ağırlık vardır, birisi disiplinin ağırlığı, diğeri pişmanlığın, disiplinin ağırlığı küçüktür, pişmanlığınki ise tonlarcadır.

Jim Rohn

APP INSIDE
Çabalayan biri.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
GALATASARAY LİSESİ TARİHİNE ELEŞTİREL BİR BAKIŞ
GALATASARAY LİSESİ TARİHİNE ELEŞTİREL BİR BAKIŞ

GALATASARAY LİSESİ TARİHİNE ELEŞTİREL BİR BAKIŞ

Sonraki
Dijital Dönüşüm

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Ocak ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.