NEFRET İNSANI NE KADAR KÖTÜ YAPABİLİR? THE HATE

Kaynak belirtilmedi
6mart 2020 Polonya 🇵🇱 
Jan Komasa 
Dram gerilim filmi 
 

 

Maciej MusiałowskiAgata KuleszaDanuta usiałowskiAgata KuleszaDanuta StenkaVanessa AleksanderMaciej StuhrJacek KomanAdam GradowskiPiotr BiedrońMartynika Kośnica

HATER :JAN komasa tarafından yönetilen Mateusz Pacewicz tarafından yazılan 2020 Polonya sosyal gerilim filmidir. Interneti yönlendirmeye çalışan ve yaygın nefret ve şiddete neden olan Varşova’dan sınır dışı edilen bir üniversite öğrencisi etrafında dönüyor. 

İnsanın otelenmesi sınıf ayrılığı yapılarak dislanmasi sizi ne denli kötü olmaya itebilir? 

Burs gördüğü hukuk fakültesinden makelelerinde bilgi hırsızlığı yaptığı gerekçesiyle atılan Tomasz ‘i konu alan suç gerilim dram filmidir. 

Tomasz burs aldığı ailenin evine akşam yemeğine gider. Gitme nedeni aslında Gabi’ ye olan ilgisidir. Ama Gabi onunla ilgilenmiyordur. Aile uzun zamandır onu ziyarete gelemediklerini gezi ve tatillerinden ötürü bir türlü zaman bulamadiklarindan bahseder. Tomasz aileye okulda atıldığını söylemez. Gabi de okulunu dondurmuş ama bu yıl okula tekrardan döneceğini söyler. Tomasz eve giderken ses kaydı açık bıraktığı telefondan onları kendi hakkında yaptığı yorumları dinler. Aile onun hakkında aşağılayıcı, kucumseyici sözler sarfederler. Yemeğe sırf Gabi ‘yi görmek için geldiğini söylerek alaycı kahkahalar atarlar. Thomas içten içe kinlenmeye başlamıştır. Ertesi gün Tomasz okulda Gabi arkadaşlarıyla konuşurken ev aradığından bahseder. Artık yurtda kalmayacağını söyler. İşinde de yeterli para kazanamayan Thomas iş arama sürecindedir. 

Aksam gittiği kulüpte halklar ilişkiler sirketinin yöneticiyle karşılaşır. Kadın telefonda yarın için hazırlanacak sunumdan bahseder. Tomasz o sunumu kendisinin hazirlayabilecegini söyler. Şirkete görüşme için gittiğinde yaptığı sunumla Beta’nin dikkatini çeker. Şirket insanlari karalama politikasi yapan sosyal ağları yonetmektetir. Tomas zekasi ve yaptığı işlerle hızla yükselişe geçer. Tomas dan seçim sürecinde olan Rudrinki yi araştırmaları isterler. Araştırma esnadasinda Rudrinki nin burs aldığı aileyle bağlantısı olduğunu görür. 

Aileyle doğum günü partisinde tekrar buluşur ve Gabi ye herseyi anlatır. Bunun üzerine aile Tomas la aralarına mesafe koyarlar. Tomasz Gabi yi görmek için evine gider ve ses cihazları yerleştirip aileyi dinlemeye başlar. Aile eve habersiz geldiği için ona ofkelenir dengesiz biri olduğunu düşünürler. Tomasz onları dinlerken adamın seçime ne kadar önem verdiğini anlar. Duydugu sözlerle dahada hirslanir. 

Rudrinki nin ofisine gider sosyal ağlarına ulaşmak için bilgisayara cihazlar yerleştirir. Sosyal medyada Rudrinki nin İslami düşmanlık yaptığını gösteren paylaşımlar yapar. İçten içe kargaşa yaratmaya başlamıştır. Yaptığı paylaşımları eyleme dökmek için kendine casus bulur. Oyunda tanıştığı birinin izlemeye alır. Onunla arkadaşlık kurar. Yavaş yavaş onu ele geçirir. Bunun bir örgüt olduğunun ve örgüt için çalışmasını ister. Vatanı savunma amacı olduğunu söyler. Birçok eylemi gerceklestirtir. 

Rudrinki nin seminerine katılır orda onun ilgisini çekmeyi başarır. Onunla akşam yemeği yemek istediğini söyler. Çıktıkları yemekte içeceğine ilaç atar. Klube eğlenmeye götürür orda ona yaptığı yaklaşımla adamın escinsel olduğunu sosyal medyada yayar. İstediğini basarmistir. 

Politakaci ya darbe vurmuştur. Ertesi gider ve son derece üzgün olan Rudrinki yi tekrardan ayağa kalkmasını söyler. Rudrinki yaptığı şeylerden ötürü onu aileye çok över. Tekrardan ailenin gözüne girmeye başlamıştır. Aile onu veda partisi için davet eder. Gabi nin başka yere tasinacagini öğrenir. Ruhunu derin bir üzüntü kaplar. 

Yavaş yavaş işin sonuna yaklaşmıştır. Zenginlerin onu önemsiz gördüğünü en küçük hatada hayatlarından çıkardığıni düşünür ve buyuk plan için casusla para karşılığında anlama yapar. Artık nefreti çiğ gibi buyuyordur. 

Rudrinki seçim kampanyasi için toplantı salonunda toplantı duzenledigi sırada casus içeri girer ve herkesi öldürmeye başlar. Kurşunu bittiği esnada Tomasz üstüne atlar etkisiz hale getirirken bikac yerinden bıçak darbesi alır. 

Tomasz resmen bir vahşete sebep olmuştur. 

Ama sonunda istediğine ulaşıp kahraman ilan edilmiştir. 

Bu bize internetin diğer karanlık yüzünün ne kadar cirkinlesebilecegini herseyin aslında bir kurgudan ibaret olabileceğini düşündürüyor. Çok ince mesajlar veren bu filmi izlerken ilk başlarda sikilsanizda sonrasında çok keyif alabileceğini söylemek isti

Bu flim olabilir ama gerçek hayatta bundan daha fazlası  onumeze cikabilmekdetir. Insanlarin yaptığı sınıf ayrimlari kendinden güçsüz gördükleri herkesi ezme öteleme polikalari varoldugu sürece bu dünyada kaos öfke vahşet hiç biri bitm

Ne zaman hoşgörü göstermeyi insanları olduğu gibi kabul edip yasamaya başlarsak belki birseyler deilir. 

Bu bize internetin diğer karanlık yüzünün ne kadar cirkinlesebilecegini herseyin aslında bir kurgud

 

Razis
Nn''' '' '' ''
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Mümin Olarak: Celal ŞENGÖR
Sonraki
Gitmek ve Gidilmek: Devam Etmek Ne Kadar Zor?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.