Gelmiş Geçmiş En İyi Komedi Filmleri

Hababam Sınıfı Gelmiş Geçmiş En İyi Komedi Filmleri

Stresli geçen bir günün ardından sizi rahatlatacak şeylerden biri film izlemektir. Bir de bu film komedi filmi olursa tadından yenmez. Ayrıca bu filmin en iyi komedi filmleri kategorisinde yer alması  vaktinizi daha hoş geçirmenizi sağlar. Biz de bu nedenle sizlere izlerken keyif alacağınız, aklınızı boşaltmanıza yardımcı olacak en iyi komedi filmleri listemi paylaşıyorum. Arada bu da koyulur mu dedikleriniz olabilir. Siz de aşağıda önerilerinizi paylaşırsanız listeme ekleyebilirim03. Buyurun komedi filmleri listeme:

Hababam Sınıfı (1975) / imdb 9.3

Hababam Sınıfı Gelmiş Geçmiş En İyi Komedi Filmleri

Bizler için nostalji özelliği olan bu komedi filmi, sizleri belki de çocukluğunuza götürecek. Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli eserinden beyaz perdeye uyarlanan bu film serisinin ilk filmi olan Hababam Sınıfı, aynı zamanda imdb adlı sitede de komedi dalında en yüksek puana sahip. Haylaz bir sınıf ve başlarından geçen maceraları göreceğiniz bu film, sizlere aynı zamanda onlar üzerinden kendinizi sorgulama şansını da tanıyor.

City Lights (1931) / imdb 8.5

City Lights (1931) Gelmiş Geçmiş En İyi Komedi Filmleri

Dilimize Şehir Işıkları ismiyle adapta edilmiş olan bu film, Charles Chaplin’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenip aynı zamanda başrolü olduğu bir sessiz filmdir. Ayrıca filmin müziklerini de Chaplin bestelemiştir. Charlie, bir gün yolda giderken gördüğü görme engelli bir çiçekçi kıza vurulur. Aynı zamanda zengin bir sarhoşun intihar etmesine engel olan Charlie, bu adam sarhoşken onunla arkadaş olur ve adam ayılınca yanından kovulur. Kötü durumdaki kıza yardımcı olmak için çeşitli işlere girişen Charlie hepsinde başarısız olmaktadır. Ancak bu zengin adamla tekrar karşılaşır ve onun verdiği parayla kızın ameliyatını karşılar. Kız kendisinin zengin olduğunu düşündüğü için onu hayal kırıklığına uğratmamak adına ortadan kaybolur ve sonrasında hapse girer. Bu sırada iyileşen kız bir dükkan açmıştır, dükkanın önünde perişan haldeki Charlie ile dalga geçen çocukları uzaklaştıran kız Charlie’nin dokunduğu ellerinden onu tanır ve film mahcup gülümsemesiyle kıza bakan Charlie ile biter.

The Great Dictator (1940) / imdb 8.4

Gelmiş Geçmiş En İyi Komedi Filmleri

En iyi komedi filmleri listesine ilk sıralardan girebilecek parodi temelli olan bu film, Nazi Almanyası’nda yaşanan antisemitizm ve faşizm konuları üstünde çekilmiş belki de en iyi filmlerden biridir. Çıktığı yıl Almanya’da yasaklanan film, sonundaki halka sesleniş ile günümüzde bile faşist yönetimlere karşı kişilerin savunması olagelmiştir. Filmde diktatör Adenoid Hynkel’e benzeyen Yahudi bir berberin başından geçenler anlatılır. Savaşta bir subayın hayatını kurtaran ve bu sırada ağır yaralanıp hafızasını kaybeden berberin yıllar sonra hastaneden çıkıp ülkesinin değişimi karşısındaki şaşkınlığı aktarılır bize. Yahudi olduğu için askerler tarafından sataşılan berber hayatını kurtarmış olduğu subay tarafından korunur ancak Yahudiler üzerindeki baskı arttıkça ve kendisini koruyan subay da hapse atılınca berber, gettoda yaşayan insanlarla Avusturya’ya kaçmayı düşünür. Bu sırada Avusturya’yı ele geçirmeye çalışan Hynkel ile karıştırılır ve onun yerine geçer.

Monty Python and the Holy Grail (1975) / imdb 8.2

Monty Python and the Holy Grail

Monty Python ve Kutsal Kâse adıyla da bilinen film, Monty Python adındaki komedi grubu tarafından çekilmiş, Kral Arthur ve kutsal kase arayışıyla ilgili bir parodi gibi görünmekle beraber döneminin gündemine de dokundurmalar yapan bir parodi filmidir. Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyelerinin kutsal kase arayışında yaşadıkları çeşitli absürtlükleri seyirciye sunarken, filmin kısıtlı bütçesi sebebiyle yapılan kesintileri de bu komedinin içine yedirmeyi başarmışlardır.

Home Alone (1990) / imdb 7.6

Gelmiş Geçmiş En İyi Komedi Filmleri

Hepimizin Evde Tek Başına adıyla bildiği film, çocukluğumuzdan da bir parçayı taşımakta aynı zamanda. Ailesinin tatile giderken cezalandırdıkları için çatı katında unuttukları küçük Kevin’in tatil boyunca başından geçenleri, evlerine musallat olan hırsızlarla girdiği münakaşaları izleriz. Filmin daha sonra devam filmleri de çekilmiştir.

Filmograf
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İLK BLOGUM :)
Sonraki
Çanakkale Evciler Ayazma

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.