İHTİYACIMIZ VAR!

Bu zaman zor bir zaman. İnsanlar artık kendileriyle mücadele ettiği, vicdanın ve merhametin olmadığı, kendi başının çaresine bak denildiği bir zaman. Yardım ellerinin uzatılmadığı, insanlık tarihinde en büyük utanç diyeceğimiz bir zaman. Ben utanıyorum.

Utanıyorum, çünkü; Böylesine vicdansız insanlar nasıl olduk diye sorguluyorum. Yardıma muhtaç insanları nasıl böylesine göz ardı ediyoruz, nasıl arkamızı dönüp öylece hiçbir şey olmadan gidebiliyoruz anlamıyorum.

Bizim birbirimize ihtiyacımız var. Konuşmaya, gülmeye, birbirimizin elinden tutmaya ihtiyacımız var. Bir karanlıktan geçiyoruz evet. Kafamızı kaldırıp etrafa bakmanın zamanı gelmedi ? At gözlüklerini bir kenara atıp her açıdan bakmamız gerekmiyor mu artık ? 

İnsan, insanı, hayvanları, bitkileri öldürüyor. Kendini öldürüyor !! Yaşam ne kadar zor olursa olsun nefes almak kadar güzel bir şey yok. Empati kurmaya ihtiyacımız var. Bir insanın yerine kendimizi koyarak neler hissedebildiğini ve neler istediğini anlamaya ihtiyacımız var. 

Yolda yürürken dilenen, mendil satan, araba camı silen çocuklar görüyorum. Kucağında bebekle mendil satan anne ve babalar var. Sokağı evi olarak kabul eden onca insan. Biz neden bunları görmüyoruz. Küçük şeyler büyük mutluluklar getirir. Başarıda böyledir, küçük işlerle büyük başarılar elde ederiz. Çocukları sevmek, başını okşamak, küçük hediyeler vermek, azda olsa yardımda bulunmak onlar gibi birçok insana elimizi ve yüreğimizi açmak büyük mutluluklar getirecektir. Gerçekten, deneyin ve görün; korkmayın. Biz internetim neden çekmiyor, off bugün ne giyeceğim, yine mi bu yemek ya .. diyoruz ya bazen bizim bu yakındıklarımıız başkalarının hayali aslında. Ben sadece en basit örnekleri verdim. Daha birçoğu vardır elbette.

Okumadığımız kitapları, giymediğimiz kıyafetleri ayıralım. Evde yemek mi pişiyor bir kabını ayıralım. İhtiyacı olanlara verelim. Mutlu edelim, mutlu olalım. Vicdanımızı ve merhametimizi kaybeden insanlar olmayalım. Empati kurmaktan vazgeçmeyin. Ya biz aynı durumda olsaydık ? diye ufak soruların sorun, emin olun çok daha iyi anlayacağız.

Unutma;

Şefkatli ol, karşılaştığın herkes zor bir mücadele veriyor. 

Eflatun

okur

Yazar: Fatma

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum

  1. Merhabalar, güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Bu duruma nasıl geldik bunun bir çok sebebi vardır ancak ben kendimin sokakta bir dilenciye para vermeme sebebimi söyleyeyim. Bu elbette ki insanların sizi enayi yerine koyma durumu. Son zamanlarda bir çoğumuz haberlerde görüyoruz dilencinin cebinden şu kadar para çıktı ayda şu kadar kazanıyormuş gibi haberler. Bende bu sebepten ötürü dilencilere sokak satıcılarına asla para vermem.
    Kendi çevremde bulunan yardıma muhtaç insanlara, sokak hayvanlarına ve kuran kurslarına yardım yapmayı tercih ediyorum.
    Yani bu duruma gelmemizin bir sebebi kötü insanların iyi niyetimizi suistimal etmesidir.