Proje Yönetimi Eğitiminde Sinema Etkisi

Proje, tüm proje yönetimi profesyonellerinin bildiği gibi belirli bir zaman dilimi içerisinde, belirli kaynaklarla yapılan eşsiz bir ürün ya da girişim olarak tanımlanmaktadır.

Proje deyince çoğumuzun aklına şirketlerde yaptığımız projeler gelmektedir. Yazılım projeleri, inşaat projeleri, son dönemde çok gündemde olan dijitalleşme projeleri vs gibi.

Projelerle ilgili bakış açımızı biraz genişlettiğimizde, en güzel projelerin sanat projeleri olduğunu görebiliriz. Bu projelerin hepsi, hepimizi duygusal olarak etkileyen birbirinden eşsiz eserler. Örneğin; aynı filmin birden çok çekilmiş versiyonunu mutlaka izlemişsinizdir. Hepsinin birbirinden çok farklı yanları olduğunu çok iyi biliyorsunuzdur.

Proje Yönetimi Eğitiminde Sinema Etkisi

Gelelim Proje Yönetimi ve Sinema ilişkisine…

Proje Yönetimi konusunda yıllar içerisinde hepimiz çok farklı eğitimler aldık. Almış olduğumuz eğitimler genel olarak teorik kısmı çok yoğun eğitimler. Son zamanlarda iş hayatında Y jenerasyonunun daha aktif hale gelmesi ve Proje Yöneticisi olmaya başlamalarıyla beraber eğitim içeriklerinin de bu jenerasyona göre güncellenmesi gerekiyor. Özellikle görsel malzemelerin kullanılması eğitimi çok keyifli ve etkili hale getiriyor.

Yaklaşık 2 yıldır Volkswagen Doğuş Finansman A.Ş.’de iç eğitmen olarak Proje Yönetimi eğitimi verdiğim gibi, bu yıl PMI Türkiye bünyesinde Certified Associate in Project Management (CAPM)® eğitimi vermeye başladım. Proje Yönetimi eğitimi içeriğini zenginleştirmek için sinemadan yararlanıyorum.

Öncelikle yaptığım kişisel sinema tarihçemi oluşturmak. Uzun yıllardır izlediğim tüm filmleri www.imdb.com ’da izleme listeleme ekliyorum ve filmleri puanlıyorum. Herhangi bir eğitim ya da sunum içeriği hazırlamam gerektiğinde ise; izleme listeme imdb’den excele aktarıp sunumdaki konularla eşleştiriyorum ve filmlerdeki ilgili sahneleri kesip biçiyorum…

Önemli Noktalar: 

  1. Sadece movie maker kullanıyorum, herkes bunu yapabilir.
  2. Film izlerken sadece filme yoğunlaşmak gerekiyor. Sakın hangi sahne hangi konuya uyuyor diye filmden kopmayın!!!

Şimdi de örnek fimler ve Proje Yönetimi ile devam edelim…

Proje Yönetimi Eğitiminde Sinema Etkisi

Kapsam Yönetimi:

Hepimizin bildiği gibi projelerin başarısızlıklarının en büyük sebebi kapsam kaymasıdır. Proje ile ilgili tüm paydaşların projenin en başında bir araya gelmesi kapsamın ve başarı faktörlerinin belirlenmesinde en önemli şeylerden biridir. Devrim Arabaları filminin son sahnesinde kapsamın eksik tanımlanmasıyla ilgili bir şok yaşıyoruz. Birbirinden yetenekli ve zeki Türk mühendisler Türkiye’nin ilk otomobili olan Devrim’i üretip, Reis-i Cumhur’un huzuruna getirirler. Fakat projenin kapsamı sadece arabanın makama getirilmesi değil, Reis-i Cumhur’un Devrim ile hipodroma götürülmesidir. Maalesef arabada hipodroma gidebilecek kadar benzin yoktur…

Proje Yönetimi Eğitiminde Sinema Etkisi

İletişim Yönetimi:

Proje Yöneticisinin eforunu en çok kullandığı alan iletişimdir. Özellikle proje ekiplerinde taraf sayısı arttıkça iletişim kanalı sayısı da artmaktadır. Hangi durumlar altında hangi iletişim kanallarının kullanılması gerektiği, hangi periyotlarla raporlama yapılacağı, iletişim engellerinin nasıl aşılacağı projenin başında belirlenmelidir. İletişim konusundaki en büyük hatalardan birisi de varsayım yapmaktır.

Proje Yönetimi Eğitiminde Sinema Etkisi

“He’s just not that into you” filminin açılış sahnesindeki kadınların yapmış olduğu varsayımlar izlenmeye değer…

Ekip Yönetimi:

Ekip yönetimindeki en önemli şeylerden biri, birbirinden farklı özellikteki bireyleri bir araya getirmek ve hepsinin iyi taraflarıyla sinerji yaratmak. Spartacus dizindeki Spartacus ve Crixisus çok yetenekli gladyatörler olmalarına rağmen, rakipleri Theokoles karşısında tek başına başarılı olmaları imkansızdı. Birbirine rakip olan bu iki gladyatörün egolarından vazgeçip, bir olup Theokoles’i yenmeleri paha biçilmezdi.

Proje Yönetimi Eğitiminde Sinema Etkisi

Risk Yönetimi:

Projelerde riskleri belirledikten ve risk analizi yaptıktan sonraki aşama risklere karşı uygulayacağınız yöntemlerdir. Bazen riski azaltmaya çalışırken, bazen de kabul etmeyi tercih edebiliriz.

Benim için Risk Kabullenme konusunda en iyi örneklerden bir tanesi Boyhood filmi.

Boyhood filminde Mason’ın 6 yaşından 18 yaşına kadar olan hayatını izliyoruz. . Filmin en çarpıcı yanı gerçek zamanlı olarak, yani karakterler yaşlandıkça çekilmesidir. Yönetmenin en büyük aldığı risk ise, tüm oyuncuların hayatta kalacakları varsayımıdır.

Proje Yönetimi Eğitiminde Sinema Etkisi

Richard Linklater’in en sevdiğim yönetmenlerden, tüm filmlerini tavsiye ederim.

Fragmanı izlemek için…

Proje Kapanışı:

 Veeeeeee tabii ki kutlamak, emek veren herkese teşekkür etmek. Uzun zamandır birçok projede çalıştığım için, teşekkür etmenin kıymetini iyi biliyorum. Zaman zaman ailenizden, özel hayatınızdan fedakârlık edip gece yarılarına kadar çalışıp, projeleri hayata geçirdikten sonra teşekkür almamak kalp kırıyor…

Bir insanlık erdemi olarak teşekkür etmeyi bilmek gerekiyor.

Güzel bir kutlama görmek için Apollo13’ü izleyelim…

Kutlama sahnesini izlemek için tıklayın.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

merve
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
”Proje Yönetimi disiplinler üstü bir alandır.” – Proje Yönetimine Bir Bakış

”Proje Yönetimi disiplinler üstü bir alandır.” – Proje Yönetimine Bir Bakış

Sonraki
Üniversitede Proje Yönetimi Eğitimi: Korkmayın, Parçalayın!

Üniversitede Proje Yönetimi Eğitimi: Korkmayın, Parçalayın!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.