Bir BTS Hayranı, Bangtan Serisinin Yükselişini Nasıl İnşa Etti?

Bir BTS Hayranı, Bangtan Serisinin Yükselişini Nasıl İnşa Etti?

BTS’in yükselişine dair tartışmasız en kapsamlı inceleme, profesyonel bir belgesel değil, tek bir ARMY tarafından yapılmış bir belgesel dizisidir.

BTS hakkında yazılan çoğu makale, en azından ARMY olarak bilinen fandomunun gaddarlığından bahseder. Ancak çok azı, milyonlarca güçlü, çok kuşaklı küresel hayran kitlesinin sahip olduğu bağlılığın ardındaki nedenleri ciddiyetle araştırmaya girişiyor. The Rise of Bangtan: A Fan-Made Documentary Series ile, aynı zamanda profesyonel bir editör olan bir BTS hayranı tam da bunu yapmaya çalışıyor ve o kesinlikle başarıyor. The Rise of Bangtan’ın yaratıcısı Aneesa ile seriyi yaratmak için ne gerektiğini, iddialı projenin arkasındaki itici gücü ve BTS’in neden gerçek anlaşma olduğu hakkında konuştu…

Bangtan’ın Yükselişinin Başlangıcı

The Rise of Bangtan’ın yaratıcısı Aneesa, BTS’yi özel kılan şeyleri özetleyen bir video projesi oluşturma fikrine ilk kez, Koreli grubun ABD’de ana akım ilgiyi ilk kez toplamaya başladığı 2017’de gelmişti.

Aneesa, bu yılın başlarında Zoom aracılığıyla Den of Geek’e “Etraflarında olup biten sürekli medya manipülasyonuna çok kızgındım” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri’nde onları baltalamak için bir yol bulmaya çalışan, onlara dikkat etmemeye çalışan birçok muhabir vardı ve ben de ‘Hayır, onlara dikkat etmelisin. Onlarda çok farklı ve özel bir şeyler var.’ Ama sorun şu ki… Bunu kelimelere dökmekte gerçekten zorlandım. Ne kadar önemli olduklarını tam olarak açıklayamadım çünkü bu sadece bende olan bir duyguydu.” Rise of Bangtan belgesel dizisi, herhangi bir ARMY’nin tanıyabileceği, ancak hissetmeyen birine anlatmakta zorlanabileceği bu soyut duygu tarafından yönlendiriliyor.

Aneesa’nın kendi sosyal çevresi, proje için ilk hedef kitlesiydi. Arkadaşlarına, ailesine ve iş arkadaşlarına BTS’in neden onun için bu kadar önemli olduğunu ve bir ARMY olmanın neden kimliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu anlatan bir şey yapmak istedi. Profesyonel bir editör olarak becerilerini kullanan Aneesa, bir film çekmeye başladı. 45 dakikalık bir düzenleme, BTS’in yükseliş olaylarını anladıklarını, ancak duygusal olarak yolculuğa bağlı olmadıklarını söyleyen ARMY olmayan test kitlesiyle başarısız oldu. Aneesa anlatıyor: “Bu düzenlemede, [BTS’ kariyerinin] ‘Ateş’/’Kan, Ter ve Gözyaşı’ bölümüne geldim ve bunu gösterdiğim insanlar, ‘Büyümelerini görmek güzel ama , çünkü onları insan olarak tanımıyorum, bu büyüme gerçekten umurumda değil.’”

Aneesa projeden vazgeçmek yerine yapısını bir belgesel dizisi olarak yeniden tasarladı. Şu anda 18 yarım saatlik bölümden oluşan dizi, filmden çok daha iddialı bir kapsama sahip ve bu ilk sinematik projeden alınan geri bildirimler tarafından yönlendiriliyor. Hala grubun kariyerini 2013’teki ilk çıkışlarından itibaren kronolojik olarak takip ediyor, ancak şimdi hikayelerine ilham veren, şekillendiren ve onlara meydan okuyan bazı büyük güçlere dalmak için alana sahip. Aneesa, diziyle yalnızca BTS’in yükselişiyle ilgili olayları değil, aynı zamanda yol boyunca üyelerinin ve hayranlarının duygularını ve içselliklerini de kaydetmeyi umuyor – sadece BTS’in yaptıklarını değil, aynı zamanda dünya çapında bu kadar çok insanın neden umursadığını da. Bu süreçte, yeni ARMY için hayati bir kaynak sağlıyor, grubun çıkışından sekiz yıldan fazla bir süre sonra BTS fandomuna katılarak ve “erkek grubu”nun bugünkü haline nasıl geldiğine dair kendi bağlamlarını araştırıyor.

Bir K-Pop Bağlamı

Aneesa, 2008’den beri bir K-pop hayranı; Tutarlı içerik girdabıyla K-pop, BTS ortaya çıkmadan önce bile kaçışçı bir rahatlık kaynağıydı – “parlak, renkli bir dans ve dikkatimi dağıtmak için anlamaya çalışırken anlamadığım bir dil, anlamadığım bir dildi” [müdahaleci] düşüncelerden,” Aneesa Mart 2021 röportajında Reed Reacts’e açıkladı. Aynı zamanda K-pop’u batı müzik endüstrilerinden ayıran da budur.

“Amerika’da bir Amerikalı müzisyene bakıyorsunuz ve bir albüm çıkaracaklar, birkaç gece şovunda veya Vogue için ya da YouTube’da çevrimiçi bir şey için röportajlar yapacaklar ve hepsi bu. Aneesa, Den of Geek’e Amerikan pop müzik sistemini, parasosyal hayran-sanatçı ilişkisine çok daha yüksek derecede öncelik veren K-pop sistemine kıyasla “bağlantısız” olarak nitelendirerek anlatıyor.

“K-pop’ta” diye devam ediyor Aneesa, “bunu yapıyorsun, müzik şovlarına çıkıyorsun, kendi reality TV şovların var, muhtemelen bir şeyler yayınladığın sırada, YouTube kanalındaki kamera arkasını sen yapıyorsun , V uygulamasında VLives yapıyorsunuz. Sürekli, sürekli bir şeyler yapıyorsun… Bunu yaparak, genel olarak tüm K-pop’ta bu sanatçı ve hayran bağlantısını kuruyorsun, ama ‘Sensiz burada olamayacağımızı biliyoruz. Bunu yapabilmemizin sebebi sizsiniz, bu yüzden mümkün olduğu kadar çok şekilde bağlantıda kalalım.’ Bu, Amerikan müzik piyasasının sahip olmadığı bir şey. Bu tamamen eksik.”

BTS 2013’te çıkış yaptığında, hip hop odaklı gruplar K-pop dünyasında hala nispeten nadirdi. “Hip hop yapan çok az kişi vardı ve BTS’in rap konusunda ne kadar yetenekli olduğunu hemen anlayabilirdiniz çünkü çoğunlukla rap yapıyorlardı ve [tersi yerine] çok az şarkı söylüyorlardı. benim için ilgi çekiciydi.”

Aneesa, “BTS’nin, gittikleri tüm hip-hop rotası nedeniyle Amerika’da diğer K-pop gruplarından daha çok etkilendiğini biliyorum” diyor. “[Ayrıca], koreolarının hepsi çok güçlüydü. Bazı insanlarla gerçekten farklı bir şekilde bir akor vurdu. 2014 ve 2015’te Amerika’daki dans stüdyolarının ‘Dope’ için koreografi yaptığını hatırlıyorum. Bu çok büyük bir şey olmadan çok önceydi.”

BTS, KCON 2014 için Los Angeles’ta sahne aldığında, Aneesa staj için şehirdeydi ve biletler aldı.

Aneesa, “Sahne karizmalarının, varlıklarının gerçekten dikkate alınması gereken bir şey olduğunu ilk o zaman anladım” diyor Aneesa, “çünkü izleyiciler arasında BTS hayranı olmayan veya kim olduğunu bilmeyen insanlar bile sonunda şarkılarına eşlik ediyorlardı. O anda ne kadar ağırlık taşıdıklarını hissettiniz.”

BTS’in kurucusu Bang Sihyuk’un tanımladığı gibi “görüntülenebilir müzik” bir yerden gelen K-pop, batı pop müzik alanlarında büyük ölçüde benzersiz olan bir içerik oluşturma yoğunluğu, sıklığı ve çeşitliliği sunuyor. Örneğin, BTS hayranıysanız, yalnızca geri dönüşlerinin (bir grubun yeni albümünün veya şarkının lansmanı için K-pop terimi) keyfini çıkaramazsınız, aynı zamanda web dizilerinin, VLive’daki canlı yayınlarının, müzik videolarının, performans videoları, koreografi videoları, çevrimiçi ve yüz yüze konserler ve varyete/talk şovları. Ve bu, sekiz yıldan fazla bir süredir grup-dom’un tahakkuk eden içeriğini hesaba katmadan.

Bir tür veya endüstri olarak K-pop’un kendi kişisel tanımını vermesi istendiğinde, Aneesa, BTS’in sektöre en uyumlu üyelerinden birini şöyle açıklıyor: diğer birçok şeyden ve sonra hepsini bir araya getirerek daha iyi hale getirir. K-pop türü, hepsini bir araya getirme formülüdür. Bu bir tür değil, ama yaptığı şeyi yaptığı için bir tür çünkü başka hiçbir tür bunu yapmıyor.”

Bir BTS Hayranı, Bangtan Serisinin Yükselişini Nasıl İnşa Etti?

İngilizce konuşan uluslararası bir ARMY’nin bakış açısından K-pop’un tam olarak ne olduğunu ifade etmek, The Rise of Bangtan’ın kalbindeki en büyük görevlerden biri ve belki de en iddialı mücadelesidir. “Bir tür olarak K-pop fikrini ve ne anlama geldiğini keşfetmek istiyorum – K-pop’u bir tür olarak tanımlayan nedir, yoksa bu bir tür müdür?” Serinin daha geniş amaçları sorulduğunda Aneesa diyor.

Aneesa, K-pop’u tanımlama eyleminin doğası gereği, başlangıcından beri K-pop kavramına bir tür olarak meydan okuyan BTS’in yükselişine bağlı olduğunu söylüyor. “Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde olduklarına göre, şimdi İngilizce şarkı söylüyorlar, ancak her şeyi yapıyorlar ve hala tipik bir K-pop grubu olarak bildiğimiz gibi çalışıyorlar. Yani, ‘Tamam, onu K-pop yapan nedir ve onu pop yapan ne?’ gibi bir şey.” Aneesa’nın BTS’in daha büyük K-pop endüstrisindeki yolculuğunu The Rise of Bangtan’da bağlamsallaştırma kararı, ARMY’ler arasında bir şekilde bölücü oldu. belgesel dizisini izledim.

Aneesa, “Bunu ilk yaptığımda K-pop endüstrisiyle çok fazla karşılaştırma yapmadım” diyor. “Ve bana göre BTS, türden daha büyük bir şey olduğu içindi. Ama unuttum, amacım bu diziyi K-pop’a ilgisi olmayan diğer insanlara göstermekse, onların bağlama ihtiyacı var. Bir kırılma noktasına ihtiyaçları vardı.”

Aneesa, bazı insanların karardan memnun olmadığını kabul ediyor, ancak tek yaratıcı olarak, bu onun ayrıcalığı ve onun için, BTS’in bir K-pop grubu olarak tarihi ve kimliği, çıkışlarından ilklerine kadar anlatılarının dürüst bir parçası. dünyanın en büyük grubu. “Aklımda şöyleyim: İnsanlar bunu yapma şeklime gerçekten kızıyorsa, ‘Üç yıl harcıyorsun ve bir doktor yapıyorsun’ diyorum.”

Rise of Bangtan’ın Lojistiği

The Rise of Bangtan’ın tek editörü ve yaratıcısı olan Aneesa’nın bu hayran projesine ne kadar emek verdiğini anlamak zor.

Aneesa, “Planladığım her şeyi yayınlamayı bitirdiğimde dört yılın sonu gelecek” diyor. “Sadece uzun bir zaman. Aslında yapmak istediğim tüm ana bölümlere sahibim, her bölümün sekiz dakikalık ana şarkı parçaları. Gerçekten mücadele ettiğim şey, her bölümde bir şeyden diğerine geçmek. Tekrar her baktığımda, ‘Bunu tekrar değiştirmem gerekiyor’ gibi oluyorum. Tüm VLive’larına, tüm röportajlarına, tüm muhabir hareketlerine geri dönüyorum. ‘Tamam, şu anda sahip olduğumdan daha iyi bir şekilde buradan buraya gelmeme yardımcı olacak bir şey bulmalıyım’ gibiyim ve bu, sürecin bu kadar uzun sürmesine neden olan şey.”

Aneesa, Rise of Bangtan’ın tek yaratıcısı olmasına rağmen, yardım etmesi gereken insanlar var. Buna, tüm düzenlemelerine bakan ve anlatımla ilgili geri bildirimde bulunan bir senarist olan oda arkadaşı ve projenin halkla ilişkiler, sosyal ve yönetici ekibi olarak çalışan en iyi iki arkadaşı dahildir. Buna dünyanın her yerinden gönüllü çevirmenlerden oluşan ekiple ilgili e-postalar da dahildir. Şu anda çeviri ekiplerinde yaşları 16 ile 60 arasında değişen yaklaşık 36 kişi bölümleri 15 veya 16 farklı dile çevirerek diziyi daha geniş bir kitleye ulaştırıyor.

Ana bölümlere ek olarak, Aneesa, Rise of Bangtan’ın her bölümüne karşılık gelen hem “Silinmiş Sahneler” hem de “Bonus İçerik” yayınlar. Ek proje bileşenleri, projenin kapsamını belirlerken dikkate alınması gereken bir şey olan Aneesa’nın planına daha fazla iş ekler. “Bir süre ek şeyleri yapmamayı düşündüm, ama sonra insanların BTS ve dönemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu diziyi nasıl referans olarak kullanacağını düşündüm. Elimden geldiğince gelişimlerinin her yönünü göstermem gerektiğini hissediyorum… Sadece aptal olduklarını görmek istiyorsanız, aptal derlemeler var, ancak bunları bir ekip olarak yasal olarak öğrenmek istiyorsanız, o zaman şu adrese gidin: bölümün kendisi. En azından benim amacım bu.”

ARMY Olmak Üzerine Düşünceler

The Rise of Bangtan’ın yapımı, Aneesa’ya kişisel, retrospektif bir mercekle BTS’in kariyerinin erken dönemlerini yansıtma şansı verdi. Aneesa, BTS’in orta yaşlı üyesi RM ile aynı yaşta, yani sadece bir ARMY olarak üyelerle birlikte büyümekle kalmadı, aynı zamanda genç bir Millennial olarak onlarla birlikte büyüdü. (Grubun en genç üyesi olan Jungkook, bir Gen Z-er’dir.)

“Onlardan hayat dersleri alıyordum” diyor ve bu derslerin bazılarının ne kadar zor olduğunu da hatırlıyor. BTS, 2013 yılında endüstriyi kontrol eden müzik eğlence şirketleri olan “Üç Büyükler”den biri olmayan BigHit Entertainment altında çıkış yaptı. Bu nedenle, grup SM Entertainment, YG Entertainment gruplarına göre daha az paraya ve daha az fırsata sahipti. veya JYP Entertainment. Çıkış yapmadan önce, yedi üyenin tamamı tek banyolu bir yurt odasını paylaştı. Çıkış yaptıktan sonra, performanslar ve diğer halka açık görünümler için aynı kıyafetlerin çoğunu paylaştılar.

“O günlere sevgiyle bakıyorum. O zaman diliminde fandom ve sanatçı arasındaki bu ilişki hakkında gerçekten çok şey öğrendik” diyor Aneesa. “Kişiyi gerçekten desteklerseniz bunun gerçekten ne anlama geldiğini öğrendik. Gerçekten zevk aldığım ve müziklerini ne zaman sevsem desteklediğim birçok K-pop grubum var ama müziklerini her zaman sevmiyorum ve sonra desteğim akıp gidiyor. İçindeki ben değilim, ilk katmanındaki benim, gerçekten, biliyor musun? Geriye dönüp baktığımda, kendimi onlara nasıl bağlayabildiğimi ve o zamanlar bu derslerin buna nasıl yardımcı olduğunu anladım.”

Birçok ARMY’de olduğu gibi, BTS’in kaygı, depresyon ve modern kapitalizmde yaşayan ve büyüyen gençler üzerindeki baskılar gibi konularda gelişen kırılganlığı, Aneesa için bir oyalama kaynağından daha fazlası oldu. 2015 yılında, 화양연화, En Güzel Yaşam Anı serisinin piyasaya sürülmesiyle BTS, Aneesa ve dünyadaki diğer birçok ARMY için bir teselli kaynağı oldu. Aneesa’nın Reed Reacts’e söylediği gibi: “Başımı aldılar ve beni sorunlarıma çevirdiler ve ‘Bu sorunlar’ dediler. Tamamdır. Böyle hissetmen senin için sorun değil. Birlikte üstesinden geleceğiz.'”

The Rise of Bangtan’ın 8. Bölümünde Aneesa, grubun en genç üyesi olan Jungkook ile erken bir VLive’dan bir klip gösteriyor. İçinde, canlı yayını izleyen ARMY’ye şunu itiraf ediyor: “Olmam gerektiği kadar sıkı çalışmıyor muyum? Bilmiyorum. Dürüst olmak gerekirse, ölüme kadar çalışmam gerekiyormuş gibi geliyor ama çalışmıyorum. Hızla gelişmemizi istiyorum ama nedense öyle değilmişiz gibi geliyor. Müzik kesinlikle önce gelir ama nedense olmam gerektiği kadar sıkı çalışmıyormuşum gibi geliyor.”

Bu, izleyen birçok gencin şüphesiz ilişki kurabileceği türden bir olumsuz düşünce kalıbı ve hayranların hem K-pop hem de batı pop müzik alanlarında izledikleri tüm idollerden anlaşılır bir şekilde anlamadığı türden bir kırılganlık. BTS’in tam adı Bangtan Sonyeondan veya 방탄소년단, İngilizce’de “Kurşun Geçirmez İzciler” anlamına gelir. BTS, bir grup olarak kurulduğundan beri, özellikle yeni nesillerin karşılaştığı benzersiz baskılara ve beklentilere karşı kendilerini gençler için koruyucu bir tampon olarak gördü. Bu amaç, BTS’in çıkışından bu yana geçen sekiz yıl içinde netlik kazandı ve pandemi sırasında özellikle meyve vermeye başladı, çünkü birçok insanın zihinsel sağlığı zarar gördü. BTS’in popülaritesinin son birkaç yılda, pek çok konfor ve bağlantı arayışına sahne olan küresel bir kriz sırasında bu kadar artması tesadüf değil.

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim. E kitaplarıma idefix ve D&R üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Sizin için buraya bağlantı bırakıyorum. https://www.idefix.com/yazar/Berk%20Ekim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Anksiyeteme karşı benim küçük ayrıntılarım

Anksiyeteme karşı benim küçük ayrıntılarım

Sonraki
RAMAZAN GELENEKLERİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.