Cin Filmleri ve Korku Sinemasında Cin Temasının Yeri

cin filmleri dabbe 6

Cin filmleri korku sinemasının bir türü olarak karşımıza çıkan yapımlardır. Cin kavramının metafizik bir kavram olmasından kaynaklı olarak insanların sürekli olarak dikkatini çekmektedir. Ana çıkış noktası cin kavramı olan filmlerde işlenen temalar ise büyü, ruh çağırma, şeytan, cin yahut doğaüstü varlıkların insanlara musallat olmasıdır. Cin filmlerinde yer alan mekanlar ise terkedilmiş evler ve yine terkedilmiş köyler gibi yerlerden oluşmaktadır.

Cin filmlerinde sinemanın diğer türlerindeki gibi çoklu mekanlarda çekimler yapılmamaktadır. Yapımlarda tek mekan üzerine çekimler yapıldığından, çekimlere harcanan maliyetler de düşmektedir. Filmlerde ağırlıklı olarak amatör oyuncuların kullanılması da yine düşük bütçe ile hareket edilmesinin bir sebebidir.

Türk sinemasına baktığımızda ise vizyona giren korku filmlerinin ağırlıklı olarak konuları yine bu metafizik konular üzerine kurulmuştur. Türk sinemasında cin filmleri denildiği zaman Dabbe serisinin yaratıcısı Hasan Karacadağ ve Siccin serisinin arkasındaki isim olan Alper Mestçi öne çıkmaktadır.

cin filmleri

En Çok İzlenen Cin Filmleri

“Korkudan tir tir titreyeceğiniz Türk sinemasında en çok izlenenen cin fimleri izlerken yalnız olmamaya özen gösterin.”

Türk Korku Filmleri

1.) Dabbe Zehr-i Cin

En çok izlenen cin filmlerinden zehr-i cin

Dilek ve Ömer gayet mutlu olan ve huzur içerisinde olarak yaşamlarını sürdürmekte olan bir çifttir. Bu güzel günler böyle geçip gidiyordu ta ki dilek o rüyayı görene kadar. Dilek’in gördüğü rüya sonrasında yaşanacak tüm olayların başlangıcı olmuştur. Dilek rüyasında tam olarak ne olduğunu anlayamadığı belirsiz suretler görmüştür. Bu suretler ona şeytan ile ilgili belirli belirsiz bir şeyler fısıldar ve bu varlıklar, dilek rüyasından uyandıktan sonrada normal hayatında da bu varlıkların etkisi altında kalır. Ve eşi Ömer ile bu durumdan kurtulmak için çabalarlar.

2.) Alem-i Cin

Henüz çok genç olan Yeliz, 25. doğum gününden sonra karşı konulmaz kabusların etkisi altına girmiştir. İlk zamanlarda bu durumun çok fazla üzerinde durmaz ama kabuslar çoğalınca artık korkmaya başlamıştır. Kabuslarının peşinden giderek bunları araştırmaya başlayan Yeliz, ailesi ile ilgili gizli sırlara ulaşır. Ne yapacağını bilmeyen genç kız eski bir aile dostunda yardım ister. Ancak işleri hiç kolay olmadığının farkına varamazlar. Çünkü düşman bu dünyadan değildir. Düşmanı yenmek için Yeliz’in alem değiştirerek cin alemine geçmesi gerekmektedir.

3.) Siccin 5

cin filmleri

Ailesiyle birlikte yaşayan Hale, Nevşehir’deki eski bir evde hayatını sürdürmektedir. Görünüşü olarak tuhaf bir yapıya sahip olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Bu tuhaf yapısı sebebiyle insanlarla iletişim kurmada sorunlar yaşamaktadır. Hale’nin babası o doğmadan çok önce ölmüştür. Hale’nin babası o doğmadan önce ortadan kaybolmuştur ve Hale babası hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Babası bir gün onun rüyasına gelir ve onu eski terkedilmiş bir eve çağırır. Bu ev yıllar önce yasak bir ayinin gerçekleştiği bir yerdir. Hale, bu rüyadan sonra karakteristik olarak korkutucu bir değişime uğrar ve çevresindekiler onun bu durumundan zarar görmektedir.

4.) Büyü

cin filmleri büyü

Anadolu’da bir köyde kazı yapmak üzere bölgeye giden arkeolog ekibi 700 yıldır bölgede mevcut olan laneti canlandırmak üzerelerdir. Köyde kız çocuklarının lanetli olduğunu düşünen köy ahalisi 700 yıl evvel köydeki bütün kız çocuklarını öldürerek gömmüşlerdir. Köyde sadece bir kız çocuğu öldürülmemiştir. Öldürülmeyen bu kız çocuğu yaşlı büyücünün lanetine uğramıştır.

Bölgede çalışan arkeologlar Kral Sultan Salih’e ait bir yazmayı ararlarken habersizce bu büyüyü canlandırırlar.

5.) Dabbe

cin filmleri dabbe 1

Amerika’da aydınlatılamayan esrarengiz intiharlar yükselişe geçmiştir. Ülke genelinde insanlar birbirleri ile anlaşmışçasına ölümü tercih etmektedirler. Tüm bunlar yaşanırken bu yaşanan olaylara benzer bir durumda Türkiye’de yaşanır. İzmir bölgesinde yaşayan Tarık, ABD’de yaşanan intiharlara benzer bir şekilde intiharı seçmiştir. Bu olayın akabinde polis olayı aydınlatmak adına Tarık’ın yakın arkadaşlarını sorguya çeker. Yapılan sorgulama sonunda internet bağımlısı olan Tarık’ın arkadaşlarına ölmeden evvel dehşet verici içerikleri olan mailler gönderdiği ortaya çıkar. Bu olayların devamında mail alan gençlerin hayatlarında korkunç düşler ve gerçek olaylar birbirine karışmaya başlar. Hande, Kuran’da geçen ve dünyanın sonunu getireceği söylenen Dabbe’tül Arz’ın tüm bu yaşananların sebebi olduğunu farketmiştir.

Bu film yarattığı etki sebebiyle aynı zamanda 2000 sonrası Türk korku sinemasında cin filmleri serilerinin başlangıcı kabul edilebilir.

6.) Dabbe 6

Zeren ve kardeşi Ayla annelerinin hayatını kaybetmesi ile sarsılmışlardır. Yapılan incelemeler sonucu oluşan raporlara göre anneleri Mukadder’in beyin kanaması ile hayatını kaybetmiştir. Ancak annesinin ölüm anına tanıklık eden Ayla, bu söylenenleri kabul etmemektedir. Ayla, annesinin doğaüstü güçleri olan ve tam olarak ne olduğu belli olmayan siyah güçlerce öldürümüştür. Olayın üzerine giden araştırmacıların Ayla’nın annesinin ölümü sonrası psikolojik bir travmanın içinde olduğunu ve bundan dolayı böyle şeyler söylediğini düşünürler. Günler geçtikçe bu güçler Ayla üzerinde büyük etkiler uyandırmakta ve onun kişiliğini değiştirmeye başlarlar. Ayla’yı bu duruma getiren güçler kimdir?

7.) Musallat 2: Lanet

cin filmleri musallat 2: lanet

Tıbbi araştırmalara göre insanlar 2 yaşlarından öncesini hatırlayamazlar. İnsanların hafızasında bu dönem karanlık dönemdir. Öğretmen Elif, hayatının bu hatırlaması pek mümkün olmayan bu dönemi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çünkü kendine musallat olan güçler bu karanlık dönemde yapılan bir hatadan dolayı kaynaklanmaktadır.

8.) Siccin 4

Maddi açıdan oldukça varlıklı olan Yılmaz Ailesi yaşadıkları sıkıntılar sebebiyle maddi güçlerini yitirmişlerdir. Yoksullaşan aile babaanne Saadet’in yanına taşınır. Ancak Saadet Nine görüldüğü gibi evde yalnız başına yaşamamaktadır. Bahçesinde kocasının mezarı olan eski bir evde yaşayan Saadet, doğaüstü güçler ile birlikte yaşamaktadır. Ailenin bu eve gelişi evin görünmez sakinleri tarafından hoş karşılanmaz ve gelenleri rahatsız etmeye başlarlar.

9.) Cin-i Ayet

Hayatını cinlerle ilgili araştırma yaparak geçiren Salih, onları alt etmek adına intikam yemini etmiştir. Henüz çok küçükken annesine musallat olan bir ifrit ailesini katletmiştir. Bundan dolayı cinler konusunda gözünü karartan Salih, intikam alma yolunda hiçbir şeyden kaçınmamaktadır. Salih, bu yolda ilerlerken kendisini İfrit ordusunun padişahı Se’nik’in laneti içerisinde bulur. Bir yandan bu lanetten kurtulmaya çalışan Salih diğer bir yandan ise yeni haberdar olduğu kardeşi Serpil’i bu lanetten korumak zorundadır.

Sinemada korku türünün tarihi hakkında bilgi edinmek için “En İyi Korku Filmleri ve Sinemada Korku Türünün Tarihi” yazıma göz atabilirsiniz.

Kaynak: 1, 2, 3

arthurbenjamin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ah Ömrüm #denedim
Sonraki
Anlamlandırılamayan Üzüntü

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.