Kendimizi nasıl geliştirebiliriz

Kitap okuyun

Kitap okumak insanın kendini geliştirmesindeki en önemli etkendir. Ama size faydası olacak , bilgi verecek kitapları okumanızı tavsiye ederim.  Çünkü size herhangi bir yararı olmayacak bir kitabı okumak zaman kaybıdır. Sizin ufkunuzu açacak, hayata bakış açınızı değiştirecek kitaplar okumanız oldukça önemlidir. 

Yeni bir dil öğrenin

Yeni bir dil dil öğrenmek insanın bakış açısını değiştireceği bir gerçektir. Ben de İngilizce ve Rusça öğreniyorum ve öncelikle en önemlisi insan bir dil öğreniyor ve senin diğer insanlarla aranda bir fark oluyor.  Bu sebeple yeni bir  dil öğrenmek insanın kendini geliştirmesindeki önemli etkenlerden biridir.

Kendinize bir hobi bulun

Mutlaka kendi yaptığınız hobiler vardır. Ama bunların dışına çıkıp yeni hobiler edinmek istemezmisiniz? Mesela yapmak istediğiniz bir spor yokmu? Futbol, voleybol , golf, tenis, dağcılık,  eskrim gibi birçok spor dalları vardır. Ama bunun dışında resim çizmek,  hat yapmak,  ebru sanatı , çanak çömlek yapımı gibi birçok alanla kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Sizi mutlu edecek bir köşe hazırlayın 

Bulunduğumuz çevre hem ruh halimizi hem de çalışma isteğimizi oldukça etkiler. Bu sebeple insanın kendini motive edecek , bir şeyleri yapma isteği getirecek bir köşesi olmalıdır. Benim odam da beni motive edecek köşem çalışma masa dır. Ben oraya beni mutlu edecek yazılar, resimler yapıştırıyorum ve bu beni oldukça mutlu ediyor. Ayrıca kendi hedeflerinizi de oraya ekleyebilirsiniz. Çünkü hedefiniz sürekli gözünüzün önünde olacağı için neden çalıştığınızı anlarsınız ve sizi oldukça iyi yönde etkileyecektir. 

Erken kalkın 

Sabah 6 – 7 gibi kalmak hayat kalitenizi arttırdığı bir gerçektir. Hem üretkenliğiniz hem de yaşam kalitenizi de arttıracaktır. 

Şunu unutmayın ERKEN KALKAN YOL ALIR

Günlük egzersizler yapın 

Sabah erken kalkıp 10 – 15 dakika egzersiz yapmak sizi hem rahatlatıp oldukça da enerjinizi arttıracaktır. Ben sabahları kalkıp yürüyüşe çıkıyorum bu benim enerjimi çok yükseltiyor.

Yapılacaklar listesi hazırlayın 

Ben hergün güne yapılacaklar listesi ile başlıyorum. Ve bu beni gün içerisinde neler yapmam gerektiğini gösteriyor. Tabi buna uymakta oldukça etkili. Çünkü siz o listeye uymadığınız zaman o listeni  bi anlamı yok. 

Ben sabah kalkıp listeme bakıyorum ve matematik ödevimi yapmam gerektiğini gösteriyor ve ben O ödevi yapıyorum ve günüm boş geçmiyor. 

Günlük tutun

Günlük tutmak kişinin öz farkındalığını oluşturabilecek en iyi yöntemlerden biridir çünkü kişi kendini tanırsa ne yapacağını, neyin ona iyi veya kötü geleceğini bilir. Bu sebeble günlük tutmak kişinin kendisini tanıması için önemlidir.

Sosyal medyada harcadığınız zamanı azaltın 

Ben bir ay önce kendimde bir şey fark ettim. Sosyal medyada çok zaman harcıyorum. Ve bu benim sağlığım için iyi bir şey değil. Sosyal medyada harcadığınız zaman yerine kendinizi geliştirebileceğiniz şeylerle uğraşmak sizin için daha faydalı olacaktır. Ve sosyal medyayı kullanmadığınız gün daha çok iş yaptığınızı ve kendinize daha fazla zaman harcadığınızı sizde göreceksiniz. 

Meditasyon yapın 

Meditasyon kişinin sakinleşmesine ve kişinin daha bilinçli olmasına yardımcı olur. Meditasyon yaparak içinizdeki kötü duygu ve düşüncelerden kendinizi arındırabilirsiniz.

sabriye-kaplan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
FELSEFE
Sonraki
İnsanların Gerginlikleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.