Biz mi seçim yapıyoruz? Yoksa seçimlerimiz mi bizi biz yapıyor ?

Tam bir tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan çıkar durumu. Gerçi son yapılan araştırmalarda bir grup bilim adamı tavuğa benzer bir varlığın mutasyonlu bir yumurta yumurtlaması ile tavuğun yumurtadan çıktığını söylemişler ama tabi ki mevzumu bu değil :).

Bir insan başkasına yardım ettiği için mi yardım sever bir insandır yoksa yardım sever bir insan olduğu için mi başkasına yardım eder veya bir insan başkasına zarar verdiği için mi kötü bir insandır yoksa kötü bir insan olduğu için mi başkasına zarar verir?

Bu sorunun cevabını bulmak için geçmişe bakmalı ve önce seçim mi yapıyoruz yoksa önce nasıl bir insan olacağımıza karar mı veriyoruz onu öğrenmeliyiz.

Doğduğumuz andan itibaren kişiliğimiz oluşmaya başlıyor. Doğduğumuz aile yapısı dahi kişiliğimize etki ediyor, çocukluğumuzda ebeveynlerimizin neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmesiyle başlıyor bu etki. Tabi kişiliğimiz sadece onların istekleri ve öğrettikleriyle gelişmiyor; büyüyüp geliştikçe dahil olduğumuz bir çok sosyal çevreden etkileniyor tanıştığımız her insandan bir şeyler kapıyoruz.

Galiba ilk başlarda bilgi topluyoruz ebeveynlerimizden , arkadaşlarımızdan , çevremizden ve gördüğümüz olaylardan. Bu topladığımız bilgileri işleyip kendi süzgecimizden geçirdikten sonra neyin doğru neyin yanlış olduğunu kendimiz belirlemeye başlıyoruz. Evet yanlışımızı ve doğrularımızı belirledik bunları ne ölçüde yapacağımız kendimize kalıyor. Sonuçta yaşlı insanlara yardım etmenin iyi bir şey olduğunu bilen bir insan bunu her zaman yapmıyor; başka bir insanı üzmenin kötü bir şey olduğunu bilen bir insan hiç kimseyi üzmüyor diye bir durum söz konusu değil.   

Belli bir noktada seçim yapmaya başlıyoruz bu noktada kim olduğumuz ortaya çıkmaya başlıyor(belki de ilk defa orada kendimizle tanışıyoruz). Seçimlerimizi ise vicdanımıza göre yapıyoruz. Mesela sokakta yardıma muhtaç bir insan gördüğümüzde yanından geçip gidersek ne kadar üzüleceğimizi vicdanımız belirliyor. Bundan dolayı da seçimlerimizi en az üzüleceğimiz veya en çok mutlu olacağımız şekilde yapmaya çalışıyoruz. 

Vicdanımız kendi belirlediğimiz doğru ve yanlışlara göre şekilleniyor. Yani ilk başta çevreden topladığımız bilgilerle oluşturduğumuz kişiliğimize göre seçim yapıyoruz. Yani aslında Biz seçim yapıyoruz. 

Şuanda yazılarımı yazmakta emekleme aşamasındayım bunu en çok bu yazımda hissettim 🙂 . Ama zamanla daha iyi olacağıma eminim. Eleştirilerinizle daha hızlı gelişeceğime inanıyorum bunun için lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂 .

Abdurrahman Çağan
Subscribe
Bildir
6 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
VANİLYALI MEKTUP
Sonraki
18 Yaşındaki Gencin Gözünden Dünya

18 Yaşındaki Gencin Gözünden Dünya

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.