18 Yaşındaki Gencin Gözünden Dünya

Merhaba 18 yaşında üniversite sınavına hazırlanan psikoloji bölümünü isteyen bir gencim. Çevreme en güzel yaşın hangi yaş olduğunu sorduğumda hep 18 derler. sizin de çevreden duyduklarınız bu şekildedir tahmin ediyorum. Ben de hep 18 yaşın hayalini kurdum. dolayısıyla 18 yaşına geldiğimde gezeceğim, bir sürü yer göreceğim, artık birey olacağım, bir üniversite kazanacağım ve üniversiteden mezun olduğum zaman kesin bir işim olacak, kendimi geliştireceğim kurslara gideceğim vb. Peki şuan 18 yaşım nasıl geçiyor?

Her gün sabahın erken saatlerinde kalkıp saatlerce sınava hazırlandığım, hiç bir sosyal çevremin olmadığı, her gün gelecek kaygısı, üniversiteyi kazandığımda ve mezun olduğumda işimi yapabilecek miyim? Bu pandemi bitecek mi? Hayallerimi gerçekleştirebilecek miyim? Annemle her gün kavga ediyoruz. kazanmak benim tek şansım. Hayal bile kurarken tereddüt ediyorum rahatça bir hayal bile kuramıyorum.

Gelelim sosyal çevreye aslında çağın sorunlarından olan güvensizlik duygusu beni de sarmış durumda. şuan bir arkadaş edinmek çok kolay sosyal medya olsun ama çoğu sahte ve size zarar veren arkadaşlıklar yani güvenmek göze alınmayacak bir risk. Ve ben de şu anlık kendimle aynı fikirde olan insanlarla karşılaşıncaya dek tek başınalığı tercih ediyorum. zor yanları var evet ama güzel yanları da var. yani size zarar veren bir arkadaşlığınız olacağına tek kalıp kendinizi keşfetmek daha güzel. Hayatımda ilk defa bir erkeğe güvendim ve uzun bir süre konuştuk bana gerçekten iyi geliyordu yakın zamanda 3 4 sene önce arkadaşım yoktu ve sadece arkadaş bir dost gözüyle biriyle konuştum daha sonra baya olaylar oldu. benle konuştuğunu sevgilisi öğrendi ayrıldı ki konuşmamız da iki arkadaş nasıl konuşursa öyleydi. Belki bir yazımda bunu anlatırım. Sonra benim yakın zamanda konuştuğum insanla arkadaş çıktılar ve hakkımda pek iyi şeyler söylememiş ki intikam almak istedi sanırım. erkek arkadaşım bana çok kötü davrandı. Daha sonra işte benden böyle bir şey beklemediğini hep ilk konuştuğun ben miyim diye de soruyordu yalancı durumuna düştüm onun gözünde .Ve o an kal geldi kendimi ifade edemedim daha sonra mesaj attığımda bakmadı ve bir kaç gün sonra bir kızla samimi fotoğraflarını gördüm bu kadar abartmasının sebebi buymuş bu benim kendimden verdiğim bir örnekti ama şu an aynı anda bir sürü kızla ve erkekle konuşuluyor ve sadakat, güven bunların pek de mümkün olmadığı bir çağda yaşıyoruz maalesef.

18 yaşım bana çok şey öğretti hala da devam ediyor öğretmeye size iyi gelen insanlar hep iyi gelecek diye bir şey yok bu değişebilir kötü gelen insanlar iyi de gelebilir. İnsanlara olan güveni yüzden başlatmak yerine daha küçük sayılardan başlatıp zamanla yükseltmek daha iyi olacaktır. Ve insanlar sizi işte falanca pek de iyi biri değil diye uyarıyorlarsa dikkate almak gerek çünkü onlara yaptığı kötülüğü size de yapabilir. Bu hayatta size fayda veren en çok kendinizsiniz en çok kendinizi sevin ve değerinizi bilin. Kendinizi sevmek ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız öz şefkat yazımı inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

okur

Yazar: flamingo

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

4 yorum

Yorum Yazın
  1. Merhabalar, Yazılarınızda hep kendimden bir şeyler buluyorum bundan dolayı daha çok etkileniyor daha çok hüzünleniyorum. 18 yaş gelecek kaygısının başladığı yaş lise son sınıfa başladığın anda neredeyse önümüzde 20-30 yılı düşünmeye başlıyoruz ve doğal olarak korkuyoruz. Halbuki daha 5 dakika sonrasında başımıza neler geleceğini bilmiyoruz ama önümüzdeki yılları düşünüp kendimizi üzmekten de geri duramıyoruz. Bu kaygılarımızdan kaygılandığımız şeyleri elde edince değil onları düşünmeyi bıraktığımızda kurtuluyoruz. Düşünmeyi bırakamasak da en azından bizi üzme yetkisini ona vermemeliyiz. Aynı yollardan geçmiş birisi olarak bu kaygılardan kurtulduğum olayı anlatmak istiyorum.
    üniversite son sınıftayım dönem uzatmışım yaz okulunda okulu bitirmek için canla başla çalışıyorum bir yandan sınava hazırlanıyor bir yandan bitirsem ne olacak evde bir işsiz olacağım diye kendime sürekli konuşuyordum. sınava 3 gün kala okuldan eve dönerken annemi aramış bu kaygılarımı ona anlatmıştım. İş bulamayacağımı mezun olmak yerine bir yıl uzatıp üniversiteyi bitirmemeyi düşündüğümü anlattım. Bu kara düşünceler ışığında bir sonraki sabah yine kalkıp sınava çalışmaya devam ettim ve birden arkadaşım sana iş buldum diye mesaj attı. Görüşmeler yapıldı ve işe kabul edildim . Daha 20 saat önce anneme sızlanıyordum. Pes etmeyi düşünüyordum ve hepsi boşunaydı. Bizler sadece elimizden geleni yapmalıyız başkalarının da etkileri olan şeylere üzülmemeliyiz. (Ayy buradan çok güzel yazı çıkartırım ben 🙂 )Sen şuanda psikoloji bölümünü kazanmak istiyorsun o zaman yalnızca yapman gereken sınavına elinden geldiğince çalışmak. Sınav zor olabilir yapamayabilirsin. Tercihlerde senin üstünde olan herkes psikoloji yazabilir normalde kazanacak sıralamaya girmiş olsan da kontenjan yetmediği için yerleşemeyebilirsin. Ama tüm bunlar senin elinde olmayan şeyler.
    umarım yorumum faydalı olur. tamamen kaygıya yoğunlaştım bir şey daha söylemek istiyordum. İnsanlara önyargılı yaklaşmamak gerekir, kendimiz tanımalıyız, o kişi hakkında kendi kararımızı kendimiz vermeliyiz. başka bir insanın şu kötü bir insan demesini bence umursamamalıyız.
    son paragrafta güveni 100 den başlatma konusu daha geçen yaz en yakın arkadaşımla aramızda geçen konuşmayı hatırlattı. Benim sorunum güvenle değil de değer vermekleydi. insanlara birden 100 değerini vermemeli 0 dan başlayıp yukarı doğru arttırmak gerektiğini söylemişti. Ben sevdiğim insanlara bir anda 100 değerini verebilecek kadar bonkördüm maalesef.

  2. 18 yasinda gelecek kaygısı normal ama kaygilanmasanda o gün gelecek. Ve belkide sen o gün hiç tahmin bile etmediğin biyerde olacaksın. Hayatın sana neler getireceğini tahmin bile edemezsin. Nice insanlarla tanisacaksin bugun hayatinda olan insanlarin buyuk cogunlugu o gun olmayacak. Elinde olmadan depresif davranışlara gireceksin, hayatında öyle kırılma noktaları olacakki bırakmam dediğin insanı unutup hiç beklemediğin insanlarla tanışacaksın. Bana olmaz dediğin herşey sanada olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.