ÜNİVERSİTE OKUYAN GENÇ BEYİNLERİN BAŞARILI BİR HAYAT İÇİN KENDİLERİNE KATMALARI GEREKENLER

Fotoğraf sahibi: Emily Ranquist (@Emily Ranquist on Pexels)

Eğer bir kariyer hedefiniz varsa , kendinizi olabildiğince geliştirmek istiyorsanız , üniversite yıllarınızı verimli geçirmek istiyorsanız.. bu yazılar sizin için değerli arkadaşlarım.

Başarılı bir hayat istiyorsanız, beyninizi başarıya götürecek bilgilerle beslemelisiniz. Çünkü beyninize ne girerse, beyninizden o konuda bir şeyler çıkar. – Mümin Sekman

 

Fotoğraf sahibi: Matteo Basile (@Matteo Basile on Pexels)

Üniversite okurken kendinizi nasıl daha iyi hale getiririz ?

 • 1- Bir iki tane severek yaptığınız bir uğraş bir hobiniz olsun. Severek yaptınığınız bu uğraşlar hem sizi daha sosyal biri haline getirecektir hemde kendinize yaptığınız bir yatırım olacaktır. 
 • 2- Bilgisayar becerinizi geliştirin. Artık yeni dönemde bildiğiniz gibi birçok şey artık internet üzerinden gerçekleşiyor özellikle bazı bilgisayar programlarını (PowerPoint, Photoshop, Word…)  iyi bilmeniz size bir artı puan kazandıracaktır.
 • 3- Bölümünüzde yada okulunuzda yapılan konferanslara katılım gösterin. Katıldığınız bu konferanslar sizi motive edecektir. Konuşmacılar , geleceğiniz için birçok yol gösterici konulara değinecektir ve CV niz için bile konu olablirler.
 • 4- Öğrenci topluluklarına/klüplerine katılın. Yeni kişiler tanımak için güzel bir olanak sunuyor. Yeni şeyler öğrenmeniz için güzel bir fırsat. Ayrıca sosyalleşmenizde büyük rol oynuyor.
 • 5- Yabancı dilinizi olabildiğinizce geliştirin. Özellikle İngilizcenin tüm dünyada önemli bir unsur olduğunuzu artık hepimiz biliyoruz. Hem kariyeriniz için büyük bir önem taşıyor. İngilizce dışında istediğiniz bir dili de öğrenmeniz sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

https://www.hotcourses-turkey.com/study-abroad-info/latest-news/ucretsiz-ingilizce-siteler/

 • 6- Okulunza yapılan gezilere mutlaka katılım gösterin ve kendiniz de gezmeye çalışın. Kişisel gelişimiz olsun , hayat tecrübesi olsun , sosyalleşmek olsun.. Birçok konuda büyük önem taşıyor.
 • 7- Ve son olarak da not ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmaya çalışın. Not ortalaması hem okul başarınız için hemde bazı şirketlerin not ortalamasına dikkat ettiği gerçeği ile çok önemli bir detaydır.

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir. -Andre Gide

–  Kişisel gelişimiz için yurakıda birkaç madde yazdım ama bunlkar tabii ki de yeterli değil. Her yaptığınız ve yapacağınız işi sevmeniz ve işiniz ile alakalı her detayı öğrenmeniz gerekmektedir. Bölümünüz ve o mesleği yapan insanların öz geçmişlerini okumanız size yol gösterebilir. Kendinize inanın, motivasyonunuzu ve öz güveninizi yüksek tutun. 

Fotoğraf sahibi: RF._.studio (@RF._.studio on Pexels)

Sana iş hayatında, okul hayatında, katıldığın etkinliklerde başarı getirecek özellikler ;

 1. Liderlik özelliği yapabilmen.
 2. Takım çalışmalarına yatkın olman.
 3. iyi sunum yapabilmen.
 4. proje yönetimi yapabilmen.
 5. Özgüvenli olabilmen.

 

 

Tuğçe Doğan
Öğrenmeye devam ediyorum, Dinlemeye, Doğru insanları örnek almaya, Tek başıma dimdik güçlü durmaya..
Önceki
“Tanıyorum” Endişesi/Beklentisi
Sonraki
Aşk Nasıl Bir Gizemdir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.