UZAKTAN EĞİTİM SIRLARI (pijamalı eğitim )

  • Bu yazıyı uzaktan eğitim sürecinde okuldakinden daha başarılı olduğumu gözlemlediğim ve farkı hissettiğim için yazıyorum.

Birçoğumuz  programlı yaşamanın faydalarını bilsekte yapamıyorum , uyamıyorum diyerek adım bile atmayız .Fakat uzaktan eğitim bize bunu fazlasıyla sunuyor.Ders saatleriniz belli olduğu için programlı yaşamak ,düzenli çalışmak daha kolay.Uyku düzenimizi bile düzene oturtabiliriz . Şimdi adım adım bir kaç adımdan bahsedeceğim.

1:Uyku

Sabah uyanmakta gerçekten zorlanıyoruz.Bende öğrenciyim ve ders için evde erken kalkmanın ceza gibi olduğunu biliyorum . Ama derse daha var diyerek yatıyoruz ve online derste ayık kalmakta epeyce zorlanıyoruz . Öğrendiğimiz bilgi ise sıfır .Ders saatlerinize göre biraz daha erken alarım kurun ve kalkmanız gerektiğine kendinizi programlayın.

  • Yataktan kalktığınızda gün içersindeki dinçliğinizi ve gününüzün dolu dolu geçtiğini farkedeceksiniz.

En fazla bir hafta sonra vücudunuz ve beyniniz erken kalkmaya alışmış olacak .

  • Ve gününüze  bir çok şey sığdırmanın sevinci size hayatıda kazandırır.

2:Evde olduğunu unutmamak

 

Başlık çok açıklayıcı olmadı ama şöyle izah edeyim ;

Uykudan sonra en önemli şey toparlanabilmek.Evde kafanızı toparlamak zordur ama okulda dinlemek istemeyen bir öğrencinin sınıfta da olsa bir şekilde dersi dinlemez ,dikkatini birşeylerle dağıtır.Dinlemek isteyen sadece hocaya odaklanır. Bunu biliriz hepimiz .Evde çalışmakta böyle eğer öğrenmek istiyosanız evde olmanız bir şey değiştirmez sadece derse odaklanın yeter . Burda önemli bir nokta var;

Zaten evdeyim rahatlığı olmasın değil olsun ama ölçüsünde . Telefonu bırakın,yatağınızda bulunmayın.Bir masada okuldaymışsınız gibi düşünün . Bakın öğrenmek isteyen öğrenci kendi için birşeyleri kısıtlar .Unutmayın herşey sizde başlar , sizde biter.Pijamalarınızı çıkarmayın ama yüzünüzü yıkayın saçlarınızı toplayın ve bilgisayarı önünüze alın bu bile sizi motive edecektir.

  • Bunları yapınca uzaktan eğitimin kötü olmadığını hatta harika bir şey olduğunu ,iyi yönlerini ele almaya başlamış olacaksınız. (kim okulda pijamayla ders dinler)

İnanın bana bende öğrenciyim , fakat bu süreçte elimizden gelenin en iyisini yapmak, değerlendirmek zorundayız . Bu yüzden uzaktan eğitimle arkadaş olmalıyız .

3:farklılık

Bu belkide en güzelidir . Eğer buraya kadar okuduysanız artık birşeylerin farkındasınızdır.Eee o zaman en güzeli bu adım ; değişiklik. Evet birşeyleri değiştirin. Masanızın yerini ,kalem kutunuzu , astığınız fotoğrafların yerini . Gerçekten bunları yapmak ders çalışmanın yanında sizi daha motive edecek, emin olun.(Hele ki bu karantina sürecinde yeni hobiler edindiyseniz tek kelimeyle harikasınız )

4:çalışmak

Eh, burası sizde artık . Uzaktan eğitimin kötü olmadığını hatta avantaj olarak değerlendirebileceğimizi, neden çalışmanız gerektiğini biliyosanız , tamamdır . Sadece sıkılmadan programlı çalışmak .

Ben size saati saatine uyun, şu saatte kalkın demiyorum.En kolay nasıl yapabiliyorsanız ,kaç saat çalışabiliyosanız haftadan haftaya çoğaltarak yapın. Renklii kalemler , kağıtlar,müzikler nasıl mutluysanız öyle yapın.

Öğrenciyiz ve bu dönemde zor ,ama değerlendirisek biz kazanırız.Hep beraber bu illetide bitireceğiz ve hatırlayınca güleceksiniz ;saçınız mağaradan çıkmış gibi, gözleriniz kapalı iken bilgisayarı açarkenki hallerinize…

HOŞÇAKALIN 😀

okur

Yazar: byzur1

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.