Çizgi Romanlardan Sinemaya Uyarlanan Bir Efsane “Marvel”

Çizgi Romanlardan Sinemaya Uyarlanan Efsane: MARVEL

Kendim de dahil, vizyona girmesini uzun süredir beklediğim, tüm dünyanın da aynı heyecanla beklediğini bildiğim film Avangers – Endgame geçtiğimiz aylarda vizyona girdi. Bu film çocukluğumuzun ayrı ayrı süper kahramanlarıyla dolu olduğundan herkes için farklı anlamları vardır eminim.

Yıllarca ayrı ayrı filmlerini izlediğimiz karakterlerin ve 10 yıllık Marvel evreninin sonu olduğunu Marvel sevenler olarak biliyoruz. Marvel’ın en etkilendiğim yanı seneler boyunca bir hikayeyi bir sürü filmle sürdürebilmeleri oldu. Her izlediğimiz Marvel filminde bir sonraki filme dair belirli ipuçları aldık. Youtube’da bu filmlerin incelemelerini yapan tonlarca kanal varken, benim söyleyebileceğim tek şey, bende bıraktığı etki olacaktır. Marvel bunca filmle gerçekten ortaya bir emek koymuştu evet ama ben asıl emeğin Marvel izleyicileri tarafından verildiğine inanıyorum. Yine kendim de dahil izlediğim tek bir filmi bu kadar anlam yükleyerek ve hikayeyi devam ettirecek tüm filmleri sabırla izleyip son merakında olarak izlememiştim daha önce.

Çizgi Romanlardan Sinemaya Uyarlanan Efsane: MARVEL

Marvel bir farkındalık yarattı. Bir şeyleri başlattı. Seri filmlerin sadece 1,2,3 le kalmamasını sağladı ya da sinema tarihinde ne kadar zor da olsa bir evren yaratmanın ve insanları da bu evrene adapte etmenin bir yolunu buldu. Ve bunu başardı. Bugün bu yazıyı yazarken benim gibi hisseden ve filme aynı heyecanla gitmiş olan milyonlar hissediyorum içimde. Yalnız değilim. Biliyorum birçoğunun da süper kahraman filmlerine antipatik yaklaştığını. Ama hayal kurmak için yeterince yetişkin değiliz. Hiçbir zaman olmayacağız. Bir şeylere inanmak için çocuk olmamız da gerekmez. Bir şeyi sevmemiz için gerçek olmaları da gerekmez. Unicornları da sevebiliriz; süper kahramanları da. İzlediğimiz sadece özel güçleri olan süper kahramanlar değil üstelik. Ben psikoloji okuyan biri olarak, içselleştirilmiş tüm hikayelerde, bireylerin kendileriyle savaşları anlatısı olan tüm hikayelerde varım. Stan Lee’nin ölümünden sonra içinde bulunduğu son film olduğundan, öyle bir özelliği de var sevenleri için.

Çizgi Romanlardan Sinemaya Uyarlanan Efsane: MARVEL

Yeni Bir Marvel Evreni

Yine önümüzdeki ay gelecek olan Spiderman Far From Home, yeni bir (çoklu) evreni başlatacak olduğundan merakla beklediklerimiz arasında. Aynı şekilde Marvel’ın yakın zamanda satın aldığı, Sophie Turner, Jenniffer Lawrence, James McAvoy, Micheal Fassbender gibi başarılı oyuncuların rol aldığı Xmen’in yeni filmi X-men: Dark Phoenix filmi vizyon tarihinin birçok kez ertelenmesine rağmen 5 Haziran itibariyle biz sevenleriyle buluşturulmak üzere vizyona girdi. Özellikle Türk sinemasında çok yer etmeyen süper kahraman filmlerinin böyle seneler süren serüvenler içerisinde olması, birbirine bağlı ve ‘’sürdürülebilir’’ olmaları beni derinden etkiliyor.

Günümüz şartlarında sürdürülebilirlik pek mümkün değilken, ve değişim her saniyeye tabii iken, böyle güzel projelerin bizi heyecanlandırıyor oluşu açıkçası çok sevindirici. Her ne kadar vizyon filmlerini kapitalist bulsam da, kendi kategorilerinde beni neşelendiren böyle güzel yapımlara da ne diyeyim, gişeleri bol olsun diyorum. (!)

Önerilen İçerik: Iron Man İle Tanınan Robert Downey Jr. Gerçek Hayatta Da Dünyayı Kurtaracak

Hande Bilici
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Game Of Thrones’un Yaratıcısı George R.R. Martin Bu Kez Bilgisayar Oyunuyla Karşımızda
Game Of Thrones’un Yaratıcısı George R.R. Martin Bu Kez Bilgisayar Oyunuyla Karşımızda

Game Of Thrones’un Yaratıcısı George R.R. Martin Bu Kez Bilgisayar Oyunuyla Karşımızda

Sonraki
Türkiye Çernobil’den Nasıl Etkilendi, Gerekli Dersleri Çıkarabildi mi?
Türkiye Çernobil'den Nasıl Etkilendi, Gerekli Dersleri Çıkarabildi mi?

Türkiye Çernobil’den Nasıl Etkilendi, Gerekli Dersleri Çıkarabildi mi?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.