Türkiye Çernobil’den Nasıl Etkilendi, Gerekli Dersleri Çıkarabildi mi?

Türkiye Çernobil'den Nasıl Etkilendi, Gerekli Dersleri Çıkarabildi mi?

Takvim yaprakları 26.04.1986 gününü gösterdiğinde dünyanın en kötü nükleer faciası yaşandı. Nükleer santral terminalinde bulunan nükleer reaktörün patlaması sonucunda havaya birçok radyoaktif madde yayıldı ve birçok insanın hayatlarını kaybetmesine neden oldu. Öyle ki Çernobil faciası her ne kadar Ukrayna’nın Çernobil kentinde yaşanmış olsa da ülkemizde de etkileri görüldü.

Atmosfere yayılan radyoaktif maddeler havaya karışarak ülkemize kadar geldiği dönem kanserden ölenlerin sayısı arttı. Sevilen Karadenizli müzisyen Kazım Koyuncu ağabeyimiz de ölen insanlar arasındaydı.

Türkiye Çernobil'den Nasıl Etkilendi, Gerekli Dersleri Çıkarabildi mi?

Çernobil faciası sonrasında iki işçi facianın olduğu gece hayatını kaybetti, birkaç hafta sonra ise 28 insan radyasyon zehirlenmesinden yüzünden vefat etti.1987 ve 2004 yılları arasında 19 binden fazla işçinin vefat ettiği görüldü. Çernobil faciası ile birlikte Batı ve Doğu Sovyet Rusya öncesinde yapılan endüstride kurumsallık ve güvenlik koşullarında bilinç arttı ve önlemler alındı. Ukrayna hükümetinin 1995 yılında yapmış olduğu bilgilendirmeye göre tam tamına 125.000 insan Çernobil’den yayılan radyasyon yüzünden hayatını kaybetti. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise, 6.000 kişinin Çernobil sonucu tiroit kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.

Türkiye Çernobil Faciasından Nasıl Etkilendi?

Çernobil patlaması sonucunda kimyasallar havaya karıştı rüzgârlar ile etkisi ülkemize kadar maalesef geldi ve tüm Türkiye’yi etkiledi. Radyasyondan en çok etkilenen bölge ise Karadeniz bölgesi oldu. İklim tipi nedeniyle en çok yağış alan bölgemiz olan Karadeniz bölgesi, radyasyonun hızlıca toprağa aktarılmasında büyük rol oynadı.  O dönem her ne kadar çayın demlendiğinde radyasyon oranının düştüğü iddia edilse de anneler babalar önlem olarak çocuklara çay içirmediler. Ayrıca çay ihracatımızda da ciddi bir azalma yaşandı.

Türkiye Çernobil'den Nasıl Etkilendi, Gerekli Dersleri Çıkarabildi mi?

Türkiye Çernobil Faciası’ndan Ders Çıkardı Mı?

Bunun cevabını öğrenmek için yapımı devam eden Mersin Akkuyu Nükleer Santraline bakmamız yeterli gözüküyor. Anamur ile Silifke arasında konumlanan bu santralin ikinci ünitesinin yaz sonu yapımına başlanacak. Akkuyu Nükleer santral inşaatına devam eden Rosatom şirketi hakkında önemli bir konuya değinmek istiyorum. Rosatom, Rusya devletinin sahip olduğu ve bütün nükleer faaliyetlerini yürüten devlet şirketi olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda Rosatom, Çernobil Nükleer Santralinin kontrolünü elinde tutan şirketti. Patlama gerçekleştikten sonra kamuoyunu bilgilendirmemesiyle ilgili yoğun tepki aldı ve yakın geçmişimizde de bu politikalarını devam ettirdiklerini gözlemleyebilirsiniz. Bu konuda son yorumu size bırakıyorum.

Çernobil’de Bugün

Çernobil faciası her ne kadar 1986 yılında yaşanmış olsa da radyasyon etkileri hala sürmektedir. Radyasyon seviyesi hükümet tarafından her ne kadar azaltılmış kontrol altında olsa da tehlike hala sürüyor. Bölgeyi görmek o facianın izlerini yakından görmek isteyen turistler için turlar düzenleniyor. Bölgeye çok yakın olmak hala çok tehlikeli bu yüzden belirli süre dâhilinde uzaktan ziyaretçilerin görmelerine izin veriliyor.

Çernobil’i Ziyaret Etmek Güvenli Mi?

Çernobil faciası her ne kadar 1986 Nisan’da gerçeklemiş olsa da etkileri hala sürüyor. Radyoaktif etkileri küçük dozlarda da olsa azaltılmış olsa da bu bölgeyi ziyaret etmek hala risk diyebiliriz. Uzmanlar radyoaktif limitini ölçmeye yönetmeye devam ediyor, olası bir tehlike olmasına karşılık. Radyasyon kontrolünde ölçüm cihazı ziyaret edecek kişinin eli üzerinde konumlandırılarak radyasyon seviyesi kontrol ediliyor.

Türkiye Çernobil'den Nasıl Etkilendi, Gerekli Dersleri Çıkarabildi mi?

Çernobil’i Turla Ziyaret Etmek Mümkün Mü?

Yabancı turistler ya da yerel halktan Çernobil’i görmek tanımak isteyenler tur rehberi eşliğinde bölgeyi ziyaret edebilirler. Esas patlama anının yaşandığı tehlikeli bölgeye sadece lisanslı rehberlerin girişine izin veriliyor. Eğer bölgeyi çok yakından görmek istiyorsanız rehber eşliğinde bu hüzünlü mekânı ziyaret edebilirsiniz.

Çernobil’i Tur İle Maliyeti Nedir?

Çernobil turunu Kiev şehrinden başlatmanız halinde kişi başı 100 Dolar ile 500 Dolar arasında bir maliyeti olduğunu belirtelim. 1 günlük ve 3 günlük olmak üzere tur paketleri mevcut.1 günde görmek istiyorum derseniz 114 Doları gözden çıkarmanız kâfi olacaktır. 1 günlük tur paketini satın alıp rezervasyon yapmanız halinde 114 Dolara 10-12 saatlik Çernobil ziyareti yapmış olacaksınız. Kiev şehrinden Çernobil şehrine ulaşma süresi ise araç ile 1 saat 58 dakikalık bir zaman alıyor. 3 günlük tur paketi de satın alabilirsiniz, yavaş yavaş sindire sindire daha çok bölgeyi görmek istiyorum derseniz. Rezervasyon yapmak tur paketi satın almak için ise Çernobil Turu sitesi üzerinde satın alma işlemini yapabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Kapitalist Düzene Başkaldıran Bir Dil Bilimci ve Anarşist: Noam Chomsky

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çizgi Romanlardan Sinemaya Uyarlanan Bir Efsane “Marvel”
Çizgi Romanlardan Sinemaya Uyarlanan Efsane: MARVEL

Çizgi Romanlardan Sinemaya Uyarlanan Bir Efsane “Marvel”

Sonraki
Uyku Problemi Yaşayanları Eğiten 3 Haftalık Program Açıklandı
Uyku Problemi Yaşayanları Eğiten 3 Haftalık Program Açıklandı

Uyku Problemi Yaşayanları Eğiten 3 Haftalık Program Açıklandı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.