75 MİLYON İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLAN KEDİ DÜŞMANI:PAPA IX. GREGORY

Yüzyıllar öncesinde Avrupa eyaletlerinde yaklaşık 75-200 Milyon arası insanın hayatlarını yitirmesine sebep olan bir veba salgını yaşandı. Bu salgının arkasındaki sebep dönemin din lideri 9. Gregory adındaki papaydı.  Gregory, kedilerden nefret ediyor ve onları şeytan ya da şeytana hizmet eden cadıların yardımcısı olarak görmekten de geri durmuyordu. Bu görüşünü kiliseye kabul ettirmesi de çok sürmedi.

Gregory öncüllüğünde “Wox In Rama” adındaki kilisede yayımlatılan bildirge, özellikle siyah kedilerin satanizm simgesi olduğunu insanlara kabul ettirmişti.

O dönemde kötü görülen hemen her şeye şeytan etiketi yapıştırmak popüler olduğundan Papa Gregory, kilisenin de aracılığıyla kediler ve cadıların şeytan olduğunu kabul ettirmekte güçlük yaşamamıştı. Çok geçmeden kediler ve cadıların yakılması için bir bildirge yayımlandı. Bildirgede resmen kedi ve cadı avcılığı yapılmasının yasallaştırıldığı belirtiliyordu. Kiliseden çıkan bu bildirgeyle beraber cadı olduğu söylenen bir çok insan ve on binlerce kedi av adı altında yakılarak katledildi.

Kilise ve papanın şeytan çıkartma ayini olarak gördüğü fakat esasında katliamdan başka bir şey olmayan bu kedi ve cadı avının da bir takım sonuçları olacaktı. Avcılık yanında bir felaketi de getirmişti.

Felaket, Kırım’dan gelen bir gemi aracılığıyla İtalya’ya gelmiş, Kırım üzerinden gelen bir gemi, ambarından inen vebalı farelerin şehre girmesine neden olmuştu.

Şehirlere dağılan bu fareler veba virüsü taşımaktaydı  ve etrafta azınlık olan fareleri yakalayacak hiçbir kedi kalmadığı için virüs kısa sürede insanlara da bulaştı. İnsanlara hızla yayılan bu hastalık, Avrupa nüfusunun neredeyse yarısına denk gelen 75-200 milyon aralığında kişiyi öldürdü.

Tüm bu katliamın sorumlusu kilise ve papanın halka da benimsettiği bağnazlık, batıl inanç ve cahillik olmuş, hem milyonlarca insan hem de on binlerce kedi boşu boşuna ölmüştü.

*****

Keyifli ve sağlıklı günler dilerim, esen kalın.

emekli
Öykü yazarı
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ne Kaçın Ne de Kovalanın
Sonraki
SHIFTING NEDİR?

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.