Tüm Zamanların En Pahalı Bütçesine Sahip 10 Dizi

Televizyon sektörüne milyon dolarlar harcandığı su götürmez bir gerçek. Yarışmalar, sabah kuşağı programları, haber bültenleri de bu sektörün içinde olsa da bunlardan daha fazla bütçe isteyen bir kategori var: Diziler.

Ve biz de bu yazumızda en pahalı bütçeye sahip 10 diziyi konuşacağız.

10. Camelot

Kral Arthur efsanesini başka bir açıdan anlatan Camelot dizisinin bölüm başına maliyeti yaklaşık 7 milyon $. Bekleneni vermemiş olmalı ki bu dizi ilk sezondan sonra iptal edilmiş.

9. Sense8

Dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan 8 kişinin gizemli bağlantısını anlatan Sense8 bir Netflix orijinal dizisi. Sense8’in bölüm başına düşen ortalama maliyeti ise yaklaşık 9 milyon $. 

8. Friends

Dünyaca ün salmış sit-com dizisi Friends, her ne kadar ilk başlarda çok maliyetli olmasa da dizinin popülerliği arttıkça daha da pahalıya mal olmuş. Öyle ki dizinin ilk sezonunda bölüm başına 20 bin $ alan oyuncu ekibi final sezonunda bölüm başına 1’er milyon $ almış. Final bölümü 100’den fazla ülkede 51 milyon kişi tarafından izlenen dizinin bölüm başına düşen ortalama maliyeti yaklaşık 10 milyon $.

7. Rome

Antik Roma ve Julius Sezar dönemini konu alan Rome bir HBO orijinal dizisi. İzleyenleri adeta Antik Roma dönemine götüren dizi, dekorları ve kostümleri ile hem bir çok kişiyi büyüledi hem de bölüm başına düşen ortalama maliyeti en yükseklere çıkardı. 2 sezon süren Rome dizisinin bölüm başına düşen ortalama maliyeti yaklaşık 10 milyon $. 

6. The Get Down

1970’li yıllarda geçen The Get Down; punk, disco ve hip-hop’un müzik piyasasını sallamaya başladığını ve South Bronx gençlerinin müzik anlayışını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. 2 kısımdan oluşan Netflix orijinal dizisinin bölüm başına ortalama maliyeti ise yaklaşık 11 milyon $.

5. E.R.

”En uzun süren hastane dizisi” unvanına sahip E.R. gösterime girdiği ilk sezondan itibaren büyük ilgi topladı. Chicago’da bir hastenenin acil servisini ekrana taşıyan E.R’nin bölüm başına düşen ortalama maliyeti yaklaşık 13 milyon $.

4. Band Of Brothers

IMDb listesinde en üst sıralarda gözümüze çarpan Band of Brothers, Tom Hanks ve Steven Spielberg’in yapımcılığını üstlendiği bir mini savaş dizisi. 10 bölümden oluşan bu mini dizinin bölüm başına düşen ortalama maliyeti ise yaklaşık 10 milyon $.

3. The Crown

İngiliz Kraliyet Ailesi’ni ve Kraliçe II. Elizabeth’i konu alan Netflix orijinal dizisinin bölüm başına düşen ortalama maliyeti ise yaklaşık 13 milyon dolar $. Kraliçe II. Elizabeth’in Claire Foy tarafından canlandırıldığı dizi 15 Kasımda 4. sezonuyla ekranlara dönecek ve dizi bize Prenses Diana’yı da izleme fırsatı tanıyacak.

2. Game Of Thrones

Hiç dizi izlemeyen birinin bile adını sıkça duyduğu hatta sosyal medyada sürekli spoiler’ına maruz kaldığı dizi Game of Thrones, her ne kadar başlarda bölüm başına 10 milyon $ ile çekilse de dizinin son sezonunda bölüm başına yaklaşık 15 milyon $ harcanmıştır. Fakat bu kadar pahalı bir bütçe ile çekilmesine rağmen son sezonu izleyenleri tarafından beğenilmedi ve IMDb’de puanı düşerek ”En İyi Dizi” unvanını Breaking Bad‘e teslim etti.

1. The Pacific

Her ne kadar ülkemizde çok bilinen bir dizi olmasa da bu dizinin 24 Emmy adaylığı ve 8 Emmy ödülü mevcut. Dizi ,Band of Brothers gibi, yine Spielberg ve Hanks’in yapımcılığını üstlendiği 2010 yapımlı bir mini savaş dizisi. Dizinin bölüm başına düşen ortalama maliyeti ise yaklaşık 20 milyon $ gibi astronomik bir rakam. Bu da The Pacific’i dizi tarihin en pahalı bütçesi ile çekilmiş dizisi yapıyor.

Bu yazımızda ”Tüm Zamanların En Pahalı Bütçesine Sahip 10 Dizi” hakkında konuştuk. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

outishere
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Annesiz Anne
Sonraki
Yüreğimin suskun çocukluğu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.