7. KOĞUŞTAKİ MUCİZE

İlk izlediğimde bu kadar duygulanacağımı hiç düşünmemiştim.Film ilk çıktığı zamanlarda ben o yıl sınavlara hazırlanıyordum.Hep bu filmi izleyeyim şu zaman bu zaman izleyeyim derken hiç fırsat kalmamıştı.Filmi izlemedikçe, erteledikçe daha da merak ettim.Nerdeyse etrafımdaki herkes bu filmi övüyordu.Film çıktıktan tam 7 ay sonra izlemeye fırsat buldum.7 Temmuz gecesi ne yapayım ne yapayım derken aklıma bu fim geldi.Açtım filmi ve bir solukta bitirdim.Film o kadar etkileyiciydiki o gece hiç ağlamadığım kadar ağladım.Ben de bu kadar ilgi duyulan, herkes tarafından büyük bir hevesle izlenen 7. KOĞUŞTAKİ MUCİZE’Yİ sizlere anlatmak istedim. 

FİLMİN KONUSU;

 Film , 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediyor.1983 yılında bir Ege kasabasında küçük bir kız ölür.Ölen kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo görülür. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo’nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova’nın tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir.

Benim bu filmde en çok üzüldüğüm nokta Memo’ya yapılan haksızlıklardı.Sıkıyönetim komutanı Memo’nun sırf acı çekmesi ve gereğinin gerçekleştirilmesi için ”akıl sağlığının yerinde olduğu” hakkında sahte bir belge bile hazırlamıştı.

Bu film gerçekten tam olarak bir hayatı özetlemiş.Yapılan haksızlıklar, yalanlar, vicdansızlık ve merhametsizlik ne ararsanız bu filmde bulabilirsiniz.

Bir diğer etkilendiğim nokta ise Memo’nun babannesinin ölmesi.Memo’nun değişiyle MELEK OLMASI.Bu bölümde gerçekten çok ağlamıştım.Ova babasını görmeye giderken babannesine bir not bırakır.Bu notu gören babannesi Ova için telaşlanır ve kalp krizi geçirerek MELEK OLUR.Babannesinin melek olduğunu öğrenen Memo yıkılır.Ama her şeye rağman kızı için ayakta durmak zorundadır.

Bildiğiniz üzere Memo idam cezasına çarptırılmıştı.İşte gerçek kahramanımız burada ortaya çıkıyor.Bu adam kendi öz kızını öldürüp koca ulu bir çınarın altına gömer ve sonrada teslim olur.Zaten filmde adam yatağının başucunda bir ağacın resmi var.Filmde ara ara bu ağacı gösteriyor.Daha sonra koğuştaki herkes Memo’nun suçsuz olduğunu anlar ve onu idam edilmemesi için her şey yaparlar ancak hiçbir sonuca ulaşamazlar.Bir gece bu adam Memo’nun idam edileceği gün rüyasında kızını görür ve ilk defa kızı için bir şey yapmak ister.Koğuşun müdürüyle konuşur ve Memo’nun yerine kendisinin asılmasını ister. Her şey hazırlanır ve o gece biri asılır.Ama bu kişi Memo değildir :))          Her şey hazırlanır ve sabaha Memo kızına kavuşur.Akşama doğruda kızıyla yeni bir hayata başka bir yerde başlar.

Bu filmin herkesin izlemesini tavsiye ediyorum..

BABA İDAM DEĞİL; BABA İYİ ADAM..

BendisutAlkyone
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BU DAHA BAŞLANGIÇ
Sonraki
SANATSAL BİR YOLCULUK VE BEN 🎨

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.