Derin Bir Sosyal Girişim: Puduhepa ve Kız Kardeşleri Hikayesi

Derin Bir Sosyal Girişim: Puduhepa ve Kız Kardeşleri Hikayesi

Türkiye’de Kadın Olmak

Türkiye’de kadın olmak, doğal olarak, dünyanın başka bir yerinde kadın olmaktan çok farklı. Amerika’da genç olmak, Suriye’de erkek olmak, Afrika’da çocuk olmak gibi. Farklı coğrafyalar farklı kimliklere farklı imkanlar sunar, bu da öyle bir şey…

Kültür, tarih, siyaset, sosyoloji, bilim, psikoloji, eğitim, ekonomi…hepsi bir potada eriyor ve kaderimizi belirliyor. İbn-i Haldun, ‘Coğrafya kaderdir’, demiş. O misal…

Derin Bir Sosyal Girişim: Puduhepa ve Kız Kardeşleri Hikayesi

”Türkiye’de vicdanı rahat yaşamak”

Ben, Renan Tan Tavukçuoğlu, Türkiye’de yaşayan Türkiyeli bir kadınım. Kariyerim boyunca cam tavanlara çarpmamış bir profesyonelim. Yani ‘kariyer dünyasında kadın olmanın zorlukları’ isimli bir hikayem yok ama ‘Türkiye’de vicdanı rahat yaşamak’, isimli bir derdim var.

İçinde bulunduğumuz ortamda, hepimizin sadece iki tercihi var. Ya sadece eleştirirsin, ya da arzuladığın değişim için çalışırsın. Kendimize acıyarak ve içinde bulunduğumuz durumu sadece eleştirerek hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Proaktif olmadığımız sürece lafügüzaftır. Ben ikinci yolu seçenlerdenim.

”Çünkü toplumu oluşturan diğer tüm erkek ve kadınları da bu kız çocukları yetiştirecek.”

Kariyer alanım; reklam&pazarlama. Sosyal girişim hikayem, kurumsal dünyadaki deneyimlerimin yanı sıra, kökten değişimi hedeflememle şekillenmeye başladı. Neden, neden, neden diye sora sora kökeni buldum. Kız çocukları! Evet, eğer kız çocuklarımızı, ne yaptığını bilen, kendine güvenen güçlü bireyler olarak yetiştirirsek toplum kazanır. Doğrusal bir faydadan bahsetmediğimi anlamışsınızdır. Çünkü toplumu oluşturan diğer tüm erkek ve kadınları da bu kız çocukları yetiştirecek.

 

Bir Bez Bebek Projesi

Kız çocuklarına, henüz ergenlik çağına gelmeden dokunabilmek için bir bez bebek projesi tasarladım. İstedim ki ilhamları sarı saçlı plastik bebeklerden değil, kendi topraklarında yaşamış gerçek kadınların başarı hikayelerinden gelsin. Ergenlik yaşları, genç adaylarına mesaj iletebilmek için geç kalınan bir dönem. Bu sebeple projemin hedef kitlesi: 6-11 yaş aralığında Türkiye’de yaşayan tüm kız çocukları.

Bez bebekle birlikte kutunun içerisinde ilham veren mektuplar, nefis bir hikaye kitabı, kartpostallar, kitap ayraçları da var. Ama en önemlisi, TOÇEV çocuk gelişim uzmanları ile birlikte, sorun çözme becerilerini geliştirecek bir set hazırladık. Bu sette, kesip yapıştırarak oluşturabilecekleri iki taç var. Biri Mısır kraliçesinin tacı. Diğeri ise Hitit kraliçesinin tacı. Yönerge sayfamızdaki yönlendirmelerle çocuklara, karşılaştıkları fikir ayrılıkları sonucunda iki tarafın da kavga etmeden, mutlu olarak bu süreci tamamlayabilecekelerini göstermeye çalışıyoruz. Bugünlerde en çok ihtiyacımız olan yaşam becerilerinden ‘uzlaşabilmeyi’ öğrenemeleri için bir katkımız olsun istedik.

Derin Bir Sosyal Girişim: Puduhepa ve Kız Kardeşleri Hikayesi

3000 Yıl Önce Yaşamış Bir Hitit Kraliçesi: Puduhepa

Ana karakterimiz Puduhepa, 3000 yıl önce bu topraklarada yaşamış bir Hitit kraliçesi. Tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş’e mührünü basan kadın. Bir kopyası New York’ta Birleşmiş Milletler binasının kapısında. Kil tabletleri İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde de görmek mümkün. Ve fakat çoğumuzun bundan haberi bile yok. Puduhepa gibi pek çok  başarılı, yol gösterici olabilecek rol model kadınlarımız var. Onların hikayelerini dolaşıma sokarak, tarihin tozlu sayfalarından çıkarmak en büyük amaçlarımızdan biri. Çünkü onlar yaptıysa, başardıysa, bizim yeni yetişen kızlarımız neler neler başarabilir.

Puduhepa ve Kız Kardeşler & TOÇEV

Puduhepa’nın bez bebekleri, tamamiyle elde üretiliyor. Çalışan tüm paydaşlar kadın. Çift taraflı kaftanını başarılı modacımız Arzu Kaprol tasarladı. Kitabımızı Demet Kılıç yazdı ve resimledi. Otuz kadına istihdam sağlayan projemiz henüz birinci yılını doldurmadı. Bununla birlikte kurumlardan destek talepleri almaya başladık ve bu bizi çok mutlu ediyor, umutlandırıyor.

Bebeklerin satışından gelen gelir, TOÇEV aracılığıyla kız çocuklarımızın eğitimine destek olarak aktarılıyor. Yani her yaştan kadının hayatına dokunan bir proje ‘Puduhepa ve Kız Kardeşleri’.

Derin Bir Sosyal Girişim: Puduhepa ve Kız Kardeşleri Hikayesi

Küçük yaştaki kızlarımız güçlü bir kadının hikayesinden ilham alarak büyüyor. Genç kızlarımız projenin burs imkanından faydalanıyor ve evde oturan kadınlarımız ekonomiye katılmış oluyor. Herkes, aile içi şiddetin nedenlerinden olan bir faktörü elimine edecek şekilde, güçlü kadın figürünü normalleştiriyor. İlham ve iyilik ise tüm topluma yayılıyor…

Kısa vadede, üretim yapan kadınlarımızın hayatlarındaki değişime tanık oluyoruz. Puduhepa ile oynayan, uyuyan kızlarımızın hayallerini dinliyoruz ama esas etkiyi, yarın bu kız çocukları büyüdüklerinde göreceğiz. Bu anlamda, çok uzun soluklu bir projeden bahsediyoruz.

Puduhepa’nın İlk Kız Kardeşi

Puduhepa’nın ilk kız kardeşi, Türkiye’nin ilk kimyageri Prof. Remziye Hisar olacak. Atatürk’ün, ‘Sizi kıvılcım olarak yolluyorum, volkan olarak döneceksiniz’, dediği bilim insanları grubunda yer alan sayın Remziye Hisar, Sorbonne Üniversite’sinde iki Nobel ödülü sahibi Marie Curie ile çalışmış bir bilim kadınımız.

Daha sonra sanat, spor, bilim dünyasından başarılı kadınlar katılmaya devam edecek aramıza.

Mayıs 2018’de lansmanını yaptığımız proje ile bir senemiz dolmadan beş kız çocuğumuzun senelik eğitim masrafını karşılayabildik. Hedefimiz kurumsal destekler alarak bu sayıyı üç hanelere taşımak.

Kısaca, Türkiye’de Kadın Olmak

Yani kısaca bana göre Türkiye’de kadın olmak, imkansızlıklardan fırsatlar çıkartmak demek. Karanlıktan aydınlığa kendi başına yürümek demek. Yalnız çıktığın yolda elini tutacak kız kardeşler bulmak demek. Havasız kaldığında kendi pencereni kendi başına inşa etmen demek. Kadının gücüne inanmak demek çünkü biz kadınlar ne istersek başarabiliriz. Atatürk’ün dediği gibi, muhtaç olduğumuz ne varsa, kanımızda zaten mevcut. Kimsenin inancımızı zayıflatmasına izin vermeyelim! Biz sadece kendimize güvenelim, inanalım. Bu yeterli.


www.puduhepavekizkardesleri.com

#hikayelerimizvar

@puduhepavekizkardesleriBu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

renan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Yaşam Biçimi Olarak Çölyak Hastalığı Hakkında

Bir Yaşam Biçimi Olarak Çölyak Hastalığı Hakkında

Sonraki
Sosyal Medya Pazarlaması için Mutlaka Uygulamanız Gereken 5 Adım

Sosyal Medya Pazarlaması için Mutlaka Uygulamanız Gereken 5 Adım

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.