Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Televizyon tarihi boyunca yüzlerce mini dizi hayatımıza girdi. Eski dönemlerde daha az sezonlu ancak her bölümü film tadında bir uzunluğa sahip olan mini diziler, zamanla uzun sezonlu ve kısa süren bölümlere evrildi. Her ne olursa olsun üzerinden zaman geçse bile mutlaka izlenmesi gereken mini diziler ile günümüz tarihine yakın zamanda yayınlanan yapımları sizin için derledik. İşte mutlaka izlemeniz gereken tüm zamanların en iyi 10 mini dizisi

1. Roots (1977)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Alex Haley’nin 1976 tarihli “Roots: The Saga of an American Family” adlı romanından uyarlanmıştır. 8 bölümdür. Kunta Kinte isimli bir Afrikalı’nın ülkesinden kaçırılıp köle olarak Amerika’ya getirilmesiyle yaşananları anlatır. Rekor kıran reytinglere öncülük eden Roots’un finali, günümüzde hala tüm zamanların en yüksek reytinge sahip üçüncü televizyon bölümü. Primetime Emmy Ödülleri’nde 37 adaylığı olan ve ödüllerin 9’unu alan Roots, mutlaka izlenilmesi gereken mini dizilerin başında geliyor.

2. V (1983)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Kenneth Johnson tarafından yazılan ve yönetilen iki bölümlük bir Amerikan bilim kurgu televizyon mini dizisidir. Dünya’yı kontrol altına almak isteyen “Ziyaretçiler” olarak bilinen uzaylıları konu alır.

3. The Decalogue (1989)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Krzysztof Kieślowski‘nin yönettiği Polonya yapımı mini dizidir. 10 adet orta metrajlı bölümden oluşan dizinin her bir bölümü Yahudilik inancındaki 10 Emir üzerine kuruludur. Tüm zamanların en kült mini dizilerindendir.

4. Stephen King’s It (1990)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Çağdaş izleyiciler 2017 film versiyonunu daha iyi tanıyor olabilir, ancak 1990’da ABC’de yayınlanan bu mini dizi gerçekten de onu çok erken izleyen bir nesli korkutmak için gerçekten ikonikti. Aynı adı taşıyan ünlü Stephen King romanından uyarlanan iki bölümlük bu dizi, Tommy Lee Wallace tarafından yönetilen bir baş yapıt olmuştu.

5. Pride and Prejudice (1995)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Pride & Prejudice‘nin birçok Jane Austen taraftarına göre en iyi şekilde uyarlanması. Simon Langton tarafından yönetilen dizi, 1995’te BBC1‘de yayınlanan bu altı bölümlük şekilde yayınlandı. Dizi, büyük ölçüde kritik ve popüler bir başarı sağladı. Jennifer Ehle ve Colin Firth‘ın Elizabeth Bennet ve Bay Darcy olarak oynadığı seri, her ikisini de büyük yıldızlar haline getirdi. Firth dünyaca ünlü bir yıldıza dönüşürken Ehle, tiyatro sahnesine geri dönmeyi seçti.

6. Band of Brothers (2001)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Tarihçi Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romanından uyarlanan, II. Dünya Savaşı temalı, 10 bölümlük televizyon dizisi serisidir. Ortak yapımcılığını, Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiştir. HBO’nun savaş konulu mini dizi türündeki ilk yapımı olan Band of Brothers, mutlaka izlenilmesi gereken yapımlardan.

7. O.J.: Made In America (2016)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Ezra Edelman tarafından yönetilen belgesel, 5 bölümlük mini dizi formatında yayınlandı. Amerikan tarihinin en ilginç vakalarından O. J. Simpsons davasını konu alan mini dizi, Amerika tarihinde ırkçılığı konu alan en kapsamlı belgesel olarak tanımlanıyor.

8. The Good Place (2016)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

NBC‘de yayınlanan ABD komedi televizyon dizisidir. 3 sezondan oluşan dizi, yaratıcı bir mizaha sahip senaryosuyla başarı topladı. Hayatın monotonluğundan kaçıp, yaratıcı bir komediye sığınmak isteyenler için The Good Place iyi bir adres.

9. Big Little Lies (2017)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Tüm zamanların en popüler yıldızlarından biri olan HBO‘nun Big Little Lies mini dizisi 2017 baharının ilk hitiydi. Oyuncular: Reese Witherspoon, Nicole Kidman ve Shailene Woodley ve Liane Moriarty. Deniz kıyısındaki bir California kasabasında yaşayan üç annenin yaşamlarında gittikçe artan dramatik koşullar nedeniyle kaçınılmaz olarak işlediği cinayetle birlikte karmaşıklaşan hayatlarını konu alan diziyi sadece oyuncu kadrosu için bile izlemeye değer.

10. Chernobyl (2019)

Tüm Zamanların En Beğenilen 10 Mini Dizisi

Dünya tarihinin en büyük nükleer felaketlerinden olan Chernobyl’in meydana gelmesindeki gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor. İzlemesi zor, çarpıcı görüntüleri seyirciye sunması diziyi daha da heyecanlı ve etkileyici kılıyor. 5 bölümlük Chernobyl bu senenin en çok konuşulan dizisi oldu. Chernobyl, sinematografik yapısı ve çarpıcılığı nedeniyle en iyi mini diziler listesine girmeyi başardı.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kırmızı Çizgilerimiz…
Sonraki
Heyula

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.