Heyula

Heyula

Heyula

Dönem dönem heyulalarımız olmuştur. 

Özellikle bizim gibi demokrasiyi “özümseyememiş”, demokrasinin erdemine vakıf olamamış toplumlarda, heyulalarımız çoktur.

Bir dönem en büyük heyulamız, “rejimimizin değiştirileceği” yönündeydi. Aslında, bizlerin, Beyaz Türklerin mahallelerinde ikamet edenlerin en büyük korkusu/heyulası, İran İslam Cumhuriyeti gibi olmaktı.

Türkiye’nin dışarıdan ithal edilecek bir rejimle, laik, demokratik sosyal hukuk devleti olma ilkeleri, aynı İran’da gerçekleştirildiği gibi bir “karşı devrim” neticesinde allakbullak olacağıydı.

Sonra bir başka heyulamız ise, bölünme idi…

Etnik kökene dayandırılan bir kalkışma ve faaliyetler neticesinde, ülkemizin üniter-ulus devlet olma yapısı, bu yıkıcı-bölücü faaliyetler nihayetinde yerle yeksan olacağıydı.

Yine toplumumuzda en büyük heyulamız, “hizmet hareketi” adıyla lanse edilen “cemaat” yapılanmasının, ülkemizde tüm devlet kadrolarında örgütlenmeye gittikleri, hatta çok güçlü teşkilatlanma disiplinlerinin olduklarıydı… Gerçekten de bu heyulanın asılsız olduğuna yönelik birçok yayın-yayım yapıldı.

*

Ama…

Son tahlilde, bu heyulalarının yersiz olmadığı hususunda endişeli olanlar haklı çıktı ve “hizmet hareketi” diye övünülen cemaat, bir terör örgütü formuyla ülkemizi bir felakete sürüklemeye yeltendi.

Neyse ki, milletimizin yüksek feraseti, bilinci ve soğukkanlılığıyla bu bölücü ve yıkıcı başkaldırış bertaraf edilebildi.

Sosyo-siyasal hayatlarımızda aslında o kadar çok “heyulalarımız” vardır ki… Ama önemli olan, sağduyumuzu kaybetmeden, yaşadığımız veya tecrübe ettiğimiz gelişmeleri ussal bir süzgeçten geçirdikten sonra tepki verebilmektir.

Aman siz yine siz olun; çok heyula çukurlarına dalmayın/düşmeyin!

kooplogger

Yazar: Erhan Salman

Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum...

Yıllardır çeşitli mecralarda, dilimiz döndüğü kadar bir şeyler karalamaya çabalayan biriyim...

Yazma sevdasına ilk önce politikadergisi.com sitesinde başladım, sonra sırasıyla radikal blog ve milliyet blog mecralarında sürdürdüm...

Hâlen milliyet blog mecrasında yazmaya devam etmekteyim...

Elimden geldiği ve dilim döndüğü ve kalemim yazmaya devam ettiği sürece, siz kooplog ailesi ile paydaş olmaya devam edeceğim...

Yazma serüvenimde bana paydaş/yaren olmanız dileğiyle,

Esen kalın...

Blog YazarBlog Okurkooplogger

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.