Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Ukrayna’da Neler Yapabilirsiniz?

Ukrayna Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri. Ukrayna’ya adımınızı  attığınızda sofistik Lviv şehrinde güzel bir kahve içebilir , Odessa’da ise plajlarin tadını çıkarabilirsiniz. Ukrayna bir Avrupa şehri olmasına rağmen tıpkı Prag gibi ucuz bir ülke.

Ukrayna Para Birimi Nedir?

Ukrayna’nın para birimi ise grivna.

Peki, 1 grivna kaç türk lirasına karşılık geliyor?

Ukrayna’da geçireceğiniz gün boyunca 20 Grivnayi beşe bölerek TL karşılığını da bulabilirsiniz.

Ukrayna seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz bir site: https://themoneyconverter.com/UAH/TRY.aspx?amount=1

Ukrayna’da elektrik şebekesi 230 volt gerilimle çalışıyor. Yani Ukrayna’da elektrik prizlerini herhangi bir çeviriciye gerek kalmadan telefonunuzu ya da fotoğraf makinenizi rahatlıkla şarj etmek için kullanabilirsiniz.

Ukrayna’da Yeme / İçme

Ukrayna’da yeme içmede bir o kadar ucuz.Ukrayna’ya kadar gelmiş iken Mcdonalds gibi yerlerde yemek yerine Ukrayna yöresel yemekleri deneseniz iyi olur. Eğer Aralık ayı gibi soğuk kış günlerinde Ukrayna’ya gittiyseniz  Borscht çorbası içerek içinizi ısıtabilirsiniz. Ukrayna yerel içeceği ise votka marketlerde birçok votka çeşidi de bulabilirsiniz. Doğal ihtiyacımız su ise maksimum 19 grivna. Ucuz gezilesi Ukrayna ‘da nereler görülebilir Kooplog sizler için bir liste hazırladı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’i öncelikle ele alacağız. Ukrayna’nın başkentinde nereleri gezmeliyiz gelin bir bakalim.

Öncelikle şuraya Kiev metro haritasını bulabilmeniz için link paylaşıyorum: http://www.metroeasy.com/kiev-metro.html

Ukrayna, Kiev’de Gezilecek Yerler

Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Khreshchatyk Caddesi

Ukrayna’nın baskenti Kiev’in en ünlü caddesi. Ukrayna başkenti Kiev’de bulunan Khreshchatyk Caddesi haftasonları ve özel günlerde araçların trafiğe kapalı. Ukrayna Kiev’in bu meşhur caddesi’nde bir çok güzel restoran da bulunuyor. Ukraynalıları gözlemleyebileceğiniz en iyi lokasyonlardan bir tanesi diyebiliriz. Ukrayna’nın  başkentinin meşhur caddesine gelebilebilmek için ise Ukraynaca meydan anlamina gelen Maidan Nezalezhnosti metro durağında inmemiz gerekiyor. Maidan Nezalezhnosti yani Ukrayna Kiev’in özgürlük meydanına çıkmış olacaksınız. Meşhur caddede birazcık yürüyüş yapıp sonrasında bağımsızlık meydanı  Maidan Nezalezhnostiye geçebilirsiniz.


Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Maidan Nezalezhnosti

Ukrayna Kiev’in bağımsızlık meydanı 1991’de Ukrayna’nın Sovyetler Birliğinden ayrılması için protestoları ile de akıllara geliyor.Ukrayna Kiev bağımsızlık meydanı adının anlamını ise gayet güzel temsil ediyor. Ukrayna Kiev bağımsızlık meydanında bulunan özgürlük anıtı da görülmeye değer. Ukrayna Kiev’de geçireceğiniz ilk günü Ukrayna Kiev meşhur caddesinde yürüyüş yapabilir sonrasında bağımsızlık meydanına doğru yürüyerek birazcık soluklanabilir I love Kiev ‘in önünde fotoğraf çekilebilirsiniz.


Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Golden Gate (Altın Kapı)

İstanbulda bulunan Golden Gate’in neredeyse kopyası diyebileceğimiz Altın Kapı Kiev Ukrayna’da görülmesi gereken yerlerden biri. Ukrayna Kiev lideri Yaroslav Mudri nin talimatı ile 1017 yılında inşası başlatılıp 1024 yılında inşaatı bitmiştir. Ukrayna’nın altın kapısı Golden Gate ‘in büyük bir kısmı orta çağda yok edilmiştir. 1982 yılına gelindiğinde Sovyetler tarafından benzer şekilde tekrardan yapılmıştır. Ukrayna Kiev ‘in altın kapısı Golden Gate yapımında ahşap ve taş kullanılmıştır. En tepesine baktığınızda ise bir kubbe görürsünüz. Golden Gate içerisinde bir de müze bulunuyor. Golden Gate ‘e gelebilmeniz için ise yeşil hatlı metroyu kullanmanız halinde Zoloti Vorota metro hattında inmeniz gerekiyor.


Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Saint Sofya Katedrali (Aziz Sofya Katedrali)

İstanbul Sultanahmet meydanı’nda yer alan Hagia Sofia Ayasofya Kilisesinin bir benzeri sizi Ukrayna Kievde bekliyor. İstanbulumuzdaki Ayasofya katedraline resmen rakip olmak için tasarlanmış.1990 yılından beri de  UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. Benim gittiğim 14 – 21 Aralık tarihinde ise katedral kapalı idi ancak  Aziz Sofya ‘nın önüne geldiğimde beni büyük bir kalabalık karşıladı. Kalabalığın nedeni ise bir sokak konser idi sanırım bir anma konseri idi bu.

Yılbaşına yakın bir zamanda Ukrayna Kiev’e gider iseniz sizi Noel Pazarları standları ve de sokak konserleri karşılayabilir. Yılbaşını sıradan olmayan bir şekilde karşılayabilirsiniz. Saint Sofia katedraline ulaşmak için ise metro ile Maidan Nezalezhnosti durağına gelip birazcık yürümeniz gerekiyor ama Golden Gate’de yakın bir mesafede yer aldığını belirtelim.

Aziz Sofya katedraline gezmek ister iseniz 20 grivnanızdan vazgeçmeniz gerekiyor 20 grivna ise 20 /5= 4 TL yani hiç birşey.Aziz sofya nın içini ve diğer insanları da görmek isterseniz 60 Grivna , çan kulesine çıkmak istiyorum derseniz de 40 grivna ödemeniz gerekiyor. .Aziz Sofya’yı tam görmek istiyorum öyle yarım yarım olmaz derseniz 120 grivna ödemeniz gerekecek bu da 120 / 5 = 22 TL demek oluyor aslında hiçbir şey. Evet Ukrayna Kiev’i bitirdik sıra ise Lviv’e geldi. Gelin Lviv’de nereleri gezeriz beraber bir inceleyelim…


Ukrayna, Lviv’de Gezilecek Yerler

Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Rynok Meydanı

Ukrayna Kiev ‘in bağımsızlık meydanı ne kadar kilit noktası ise Ukrayna’ni bir diğer önemli şehri Lviv’in kilit yeri de Rynok Meydanıdır. Rynok demek Pazar demektir yani Pazar Meydanı olarak türkçeye çevirebiliriz.Rynok meydanında oturacak soluklanacak kafeleri, restoranları, kiliseleri bulabilirsiniz. Kısacası Ukrayna Lviv’de gezilecek yerlerin büyük bir kısmı Rynok Meydanında bulunuyor diyebiliriz. Ukrayna Lviv ‘in Rynok Meydanında bir de belediye binası yer alıyor şehri tepeden görmek istiyorum derseniz eğer belediye  binasının kulesini çıkıp    Ukrayna Lviv ‘e tepeden bir bakabilirsiniz. Ancak 3000 tane basamağı da bakmanız gerekecek bizlerden söylemesi… Ama sonunda göreceğiniz Ukrayna Lviv manzarasına değebilir.


Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Lychakiv Mezarlığı

Lviv ‘ de Rynok meydanında birazcık gezindikten sonra birde sanatsal aktivite yapayım der iseniz buyrun Lychakiv Mezarlığına gidelim. Rynok meydanına yaklaşık 20 dakikalık mesafede yer alıyor Lychakiv Mezarlığı. Ukrayna Lviv için önemli bir yer. Nasıl ki Paris’de yer alan Pere Lachaise mezarlığı nasıl bir sanat galerisi gibi ise Ukrayna Lviv ‘ de yer alan Lychakiv Mezarlığı da öyle. Lychakiv mezarlığı halkın değil Ukrayna’nın önde gelen insanlarının mezarlarını bünyesinde barındırıyor.

18.yy ‘den beri de kullanılıyor, mezarlık girişi için öğrenci 30 grivna yetişkinler ise 40 grivna ödeyerek giriş yapabilirler. Ukrayna Lviv ‘e gidip mezarlığa niye gideyim diyenleriniz olabilir ama sanat galerilerine , müzelere ilgi duyuyorsanız burası hoşunuza gidecektir. Mezarlık deyip geçmeyin mezarları tıpkı bir sanat eseri gibi süslü olduğunu görüyor olacaksınız ve hayran kalacaksınız. Pere Lachaise gib büyük olmasa da güzel bir mezarlık Ukrayna Lviv’ de bulunan Lychakiv Mezarlığı. Mezarlığa gitmek için ise 2 ya da 7 nolu tramvaya atlamanız yeterli. Tramvaya vereceğiniz para ise 5 grivna yani 5 / 5=1 TL. Lychakiv mezarlğında tam tamına 400.000 mezar bulunuyor ve mezarların çoğu ise sanatçılara ,askerlere Ukrayna’nın önde gelen kişilerine ait.


Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Opera Binası

Ukrayna Lviv’ de yer alan Opera binası mimari yapısı ile bile etkiliyor içerisinden düzenlenen Operaları, baleleri düşünemiyorum bile. Ancak ne yazık ki benim gittiğim tarihte herhangi bir bale ya da opera olmadığından gidip izleme şansım olmadı. Ukrayna seyahati planlıyor iseniz http://opera.lviv.ua/en/ adresinden kontrol ederek uçak biletinizi bu takvime göre alabilirsiniz. Ukrayna Lviv’ de bulunan Opera binası 1897 yılında inşa edilmiş Svobody caddesinde yer alıyor ve Avrupa’nın en iyilerinden diyebiliriz.


Soli Deo Dominik Katedrali

Rynok Meydanında yer alan Noel pazarını turladıktan sonra akşam üzeri ya da gündüz vakti Dominik katedraline girebilirsiniz. Giriş ise  ücretsiz. Dominik katedralı Rynok meydanın hemen arkasında yer alıyor. Soli Deo yani Dominik katedrali Ukrayna Lviv’ in en eski kiliselerinden bir tanesi. Soli deo 12.yüzyılda inşa edilmiş.Hikayesi ise şöyle Macaristan prensesi Konstansia ile Prens Aslan Lev ‘in evlenmesi ile Ukrayna ‘da bir yasa çıkarılmış.Ukrayna’da çıkarılan bu yasa ise kral hangi dine mensup ise o dine geçme zorunluluğudur.

O da Ortodoksluk. Ukrayna prensi ile evlenen Macaristan prensesi bu yasayı çiğneyerek Katolik mezhebinden vazgeçmemiştir. Dominik kilisesi işte prensesin dininden vazgeçmemesinden dolayı inşa edilmiştir. Ukrayna prensi prenses için üzülmüş ve prenses için dominik kilisesini inşa ettirmiştir. Dominik kilisesinin yapımı vesilesi ile güçlü bir dominik tarikatı da oluşmuştur. Soli Deo dominik kilisesi barok mimarisinin en nadide örneklerinden bir tanesidir, Ukrayna Lviv’e gidildiğinde görülmesi gereken bir kilise…


Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Ermeni Kilisesi

Bir sonraki görülecek lokasyon ise Ermeni katedrali. Ukrayna Lviv’de 14.yy da inşa edilen kilise , UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasında’da yer alıyor.Rynok meydanına da yakın olan Ermeni Katedrali Virmenska street yani Virmenska caddesinde bulunuyor. Kilise 2.dünya savaşından sonra Azerbaycan’dan gelen ermeniler için inşa edilmiştir. Mimari olarak ise Kars’ta yer alan Ani harabelerini andırmaktadır.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dünya Rekortmeni Bir Kaleci: Tim Howard Kimdir?
Dünya Rekortmeni Bir Kaleci: Tim Howard

Dünya Rekortmeni Bir Kaleci: Tim Howard Kimdir?

Sonraki
Organize İşler ”Sazan Sarmalı”: 14 Yıllık Bir Aradan Sonra
14 Yıllık Bir Aradan Sonra: Organize İşler ''Sazan Sarmalı''

Organize İşler ”Sazan Sarmalı”: 14 Yıllık Bir Aradan Sonra

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.