Yurtdışında Çalışmak ve Yaşamak İstiyorum Ama Nasıl? – Belgrad Rehberi

Son yıllarda Türkiye’ye göç edenlerin sayısı bir önceki yıllara göre bir hayli arttı.  Beyin göçünü yapan kişilerin yaş aralığı ise 25-29 yaş görünüyor. Türkiye’den ayrılma başka bir ülkede yaşamak isteyen insanlara baktığımızda bu kişiliklerin nitelikleri yüksek, yüksek eğitim görmüş insanlar olduğunu görüyoruz ve genellikle Belgrad şehrini tercih etmekteler. Büyük bir çoğunluğu ise “özgürlük eksikliğinden” yakınmakta.

Görünen o ki, özgürlük eksikliği kapatılmadığı sürece beyin göçü hızla artmaya devam edecek. Peki, genç nesil gençlerimiz bizler neden Türkiye’de yaşamak istemiyoruz? Bizi beyin göçüne götüren sebepler neler?

Gelin bu toplumsal soruna nedenlerine yakından bir bakalım

Genç Nüfus Neden Ülkeden Gidiyor?

Gençler gençlerimiz bizler ülke dışına göç etmesinin net bir sebebini gerekçesini söylemeyiz belki. Ancak verilere baktığımızda özellikle kendisini geliştirmiş iyi yetişmiş bireylerin gidiyor olması ortaya iki ihtimali ortaya çıkarıyor. Bu iki ihtimalden ilki kendi ülkelerinde niteliklerine göre gerekli değeri görmüyor oluşlarıdır. Durum böyle olunca kim gerekli değeri görmediği bir yerde yaşamak gelecek planı yapmak ister ki kimse istemez. Kendine, doğacak çocuklarına bir şey vaat edemedikten sonra birey o ülkede yaşamayı bırakın nefes bile almak istemez.

Diğer olası ihtimal ise özgürlük açığının, güvensizliğin oluşudur. Aslında bakarsanız ortada çok üzücü trajik bir tablo var. Beyin göçleri arttığı sürece olası sebepler kapatılmadığı sürece yaşadığımız ülkeyi büyük bir tehlike bekliyor çünkü nitelikli insan gücünün azlığı demek ülke gelişiminin yavaşlaması ve ilerleyememesi demektir. Ülkesini terk etmeye karar veren birey şüphesiz öncelikli olarak vizesiz ülkelere göç etmeyi aklına koyuyor. Bunlardan bir ülke seçeneği ise komşu ülkesi Belgrad.

Peki Gittik, İlk olarak Ne Yapmalısınız?

Ülkeden kaçma düşüncesi iyi güzel çok da güzel bir plan insanın motivasyonunu arttıracak cinsten adeta. Ama bence önemli olan fikir değil fikirleri hayata geçirip uygulayabilmektir. Yurtdışına ülke dışına başka bir ülkeye göç etmeden önce de tabii ki sizi birçok zorluklar bekliyor. Bunlardan bir tanesi barınabileceğiniz bir ev bulmanız gerektiği, bir diğeri ise hayata tutunabileceğiniz bir işiniz olması gerektiğidir. Bu iki maddeyi başarı ile tamamladığınızda şüphesiz sizden mutlusu olmayacak şu fani dünyada. O zaman ilk olarak nereden nasıl başlayacağınızın bir planlamasını yapalım. Unutmayın fikir bulmak değil bulduğunuz fikri uygulamaya dökmek önemlidir.

Belgrad şehrine gitmeye orada yaşamaya karar verdiniz diyelim ilk yapmanız gereken şey ne peki? Tabii ki öncelikle kimseye muhtaç olmadan kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmeniz adına bir iş bulmanız gerektiğidir. İş arama sitelerinize CV’nizi ışık hızı ile bırakarak bu sürecin hızlandırılmasını sağlayabilirsiniz.  Aradığınız işi bulabileceğiniz bir iş portal sitelerini sizin için sıralayalım o halde. Kısaca sıralayacak olur isek; Balkan Job Finder, Nadji Posao, National Employment Service, Ogledalo Firme, Poslovi, Poslovi Infostud, Servis gibi sitelerden aradığınız yeteneklerinizi kullanabileceğiniz kafanıza yatan bir iş bulabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Vizesiz Bir Avrupa Seyahati: Sırbistan

Sonraki adım ise inanın çok daha kolay olacaktır. Velev ki başvurmuş olduğunuz iş portal sitelerinden olumlu bir geri dönüş alarak görüşmeye çağrıldınız ve onaylandı bundan sonraki aşama ise yaşaması kolay lüks olmayan sadece size yetecek sade bir stüdyo apartman dairesine kavuşmanız olacaktır.

Belgrad şehrinde kiralık ya da satılık ev arayışınızı yapar iken birkaç tane kelimeye dikkat etmeniz gerekli. “Nekretnine” kelimesini Google üzerinde aradığınıza ulaşabilirsiniz. Kelimenin anlamı ise emlak. İşte Google üzerinden aratacağınız keywordlerden sadece birkaçı şöyle Nameštaj – Furnished yani Türkçe anlamı ile eşyalı, Izdavanje – For Rent yani dilimizde karşılığı kiralık, CG/Central Grejanje – Central Heating ise merkezi ısıtma demektir.

Sırpçada Soba olan kelime ise oda demektir. Sırbistan’da ev arama için en iyi siteler hangileri peki diye sorarsanız, Halooglasi, CityExpert söyleyebilirim. Eşyasız kiralık ev aramıyor iseniz eğer muhtemelen sizi 1970lerin dekorasyonu olan bir ev karşılıyor olacak. Peki, ev arama sezonu ne zaman hareketleniyor ülkemize kıyasla emlak sektörü nasıl gelin detaylıca bir bakalım beraber.

Belgrad Emlak Sektörü Ne Zaman Hareketleniyor?

Emlak piyasasının Temmuz – Ağustos yaz dönemi diğer aylara nazaran daha rekabetçi daha hareketli olduğunu da söyleyeyim. Bunun sebebi ise; kırsal kesimden gelen öğrencilerin bu aylarda taşınması ya da memleketlerine döndüğü vakit olmasıdır. Bu yüzden hızlı karar vermekte fayda var. Evet diyelim ki aradığınız evi buldunuz ev sahibeniz haklı olarak depositoyu yatırmanızı isteyecek. Taşınmanızdan evvel ilk ayın depositosunu ve kira ücretini ödemenizi talep edebilir.

Yani örnek vermek gerekir ise en basit bir şekilde apartman kira ücreti aylık 150 euro ise 150 euro (rent cost ) + 150 euro ( deposit cost ) yani totalde 300 euro ödemeniz gerekebilir. Eğer stüdyo daire ya da bir odalı bir apartman dairesi arıyorsanız muhtemelen ödeyeceğiniz kira tutarı aylık 150-250 euro arası bir rakam olacaktır. Tabii ki metrekaresi daha düşük olan evler daha ekonomik olacaktır.

Bu yüzden aslında burada birazcık da sizin konfor alanınız lüks anlayışınız şekillendiriyor diyebiliriz. Bir odalı bir daire bana yeterli gelmeyebilir diye düşünür iseniz de o zaman 250 – 300 euro kadar bir rakamı gözden çıkarsanız iyi olur. Yaz sezonu kış sezonuna göre çok daha pahalı olabiliyor kira ücretleri.

Eğer merkezi ısıtmalı bir dairede yaşıyorsanız kira ücretiniz de buna göre şekilleniyor olacaktır yani artıyor olacaktır. Eğer merkezi ısıtma yer almıyorsa dairenizde o zaman kira ücretinin yanı sıra ödeyeceğiniz diğer ücretler TV, su, internet, telefon masrafınız olacaktır bunlar da yaklaşık olarak 60 -80 euro kadar bir rakam tutacağını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak insan bir şeyi istediğinde her ne kadar pahalı da olsa çok istediği için finansal giderleri ödemeyi elini taşın altına sokmayı göze alabiliyor ve sınırlarını da buna göre zorluyor. O zaman aradığınız huzuru, işi ve hayalinizdeki evi bulmanız dileğiyle. Bir sonraki yazıya kadar görüşmek dileğiyle.

Önerilen İçerik: Avrupa’da Yaşamak & Çalışmak İsteyenler için: Avrupa Gönüllü Hizmeti


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar: 

yazar

Yazar: İrem Surel

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.