Festivaller & Etkinlikler Şehri: Belgrad

Festivaller & Etkinlikler Şehri: Belgrad

Belgrad’da herkesin bayılacağı türden birçok festival ve etkinlik var! Gitar Art Festival, FEST – Sırbistan’daki en önemli uluslararası film festivali, Belgrad Maratonu, Belgrad Moda Haftası, ATP Tenis turnuvası, Müze Gecesi, Belgrad Bira Festivali, Tekne Karnavalı vb. birçok festival var Belgrad seyahat planınızı buna göre yapabilirsiniz. Festivalleri kontrol edebileceğiniz siteler ise şöyle

Belgrad’a Neden Gitmeli?

Belgrad denilince aklımıza gece hayatı ve Avrupalı genç gezginler geliyor ama aslında sayısız festivalleri ile uzun tarihi ile şehir çok daha fazlasını vaat ediyor. Sırbistan’ın başkenti Belgrad vizesiz olmasından ötürü Türk halkının yoğun ilgisine maruz kalıyor. Belgrad maalesef Amsterdam gibi bisiklet dostu bir şehir değil ama gerek otobüs ile gerek troleybüs ile gerekse tramvay ile Belgrad ‘da toplu taşımayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Biletleri ise, kiosklardan satın alabilirsiniz. Ama bir şehri en iyi yürüyerek keşfedebileceğinizi de unutmayın. İnternet ihtiyacınızı ise; cafelerde, barlarda, restoranlarda ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Belgrad’ı ne zaman gelmeli diye sorarsanız da her sonbahar ya da her bahar görülmeye değer.

Belgrad’da Nereleri Gezmeli?

Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi St. Sava Kilisesini ve Nikola Tesla müzesini görmek, Skadarlija ‘nın Arnavut kaldırımlı caddelerinde dolaşmak için yani Belgrad’ı tam anlamı ile yaşamak için 7 günlük bir zaman ayırmanız gerekebilir. Amv gezginlerin söylemine göre şehir bundan daha fazlası. Belgrad’a yoğun iş/okul hayatınızdan bunaldıysanız deşarj olmak için bir hafta sonu kaçabilirsiniz. Olur, da Belgrad’a bir hafta sonu gelirseniz Belgrad Kalesi ile Kalemegdan Parkını, Skadarlija’ı mutlaka görün. Zemun sokaklarında yürüyüşler yaparak kendinize gelin, stresinizi atın.

Festivaller & Etkinlikler Şehri : Belgrad

Kale Meydan Parkı

Prense Mihail Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı ile şehrin merkezi şehrin simgesi haline gelmiş mutlaka görülmesi gereken yerler. Benim gibi bir müze kolik iseniz eğer Belgrad’a geldiğinizde Ulusal müze, Yugoslav Tarihi müzesini ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın en geniş Ortodoks kiliselerinden biri olan Saint Sava yani Aziz Sava kilisesini görmeden kesinlikle dönmemelisiniz. Aksi halde senin için büyük bir kayıp olur. Eğer Belgrad’ı yaz sezonu ziyaret edecek olursanız Belgrad’lılar Belgrad’ın denizi olarak çağrılan Ada Ciganlija gene görmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

Önerilen İçerik: Vizesiz Bir Avrupa Seyahati: Sırbistan

Novi Belgrad & Zemun

Belgrad’da şehir dışına çıkıp Zemun ‘u ve Novi Belgrad’ ı keşfedebilirsiniz. Oldtown’un biraz dışarısında göründüğü için pek turistik olmasa da görülmeye değer. Belgrad’ı tam anlamı ile yerel olarak yaşayıp görmek istiyorsanız Zemun ve Novi Belgrad çok hoşunuza gidecektir.  Zemun ve Belgrad’a geldiğinizde Eski Şehirde gördüğünüzden çok daha fazla NATO bombalandırmalardan kalan daha fazla binalar olduğunu göreceksiniz.

Önerilen İçerik: Doğru Hostel Seçme Rehberi

Belgrad’da Ne İçelim?

Pelinkovac:

Pelinkovac bir çeşit acı likör alkol oranı ise hacmine göre 28%-35% değişiyor. Lezzet olarak çok acı olduğundan Jagermeister’ı da andırmıyor değil doğrusu.

Serbian Beers:

Belgrad’da birkaç yerli ve international bira var. Şehirde en popüler yerli biralar Fruška Gora, Vršac, Oplenac, Smederevo iken en popüler international içkiler ise şöyle Bermet, Riesling, Merlot, Pinot, Chardonnay, Cabernet Sauvignon…

Rakija:

En iyi bilinen Sırp içkisi güçlü brendi olan Rakija. Rakija’nın vişnelisi, ballısı  -Medovača.gibi birçok versiyonu var. Buralara kadar gelmiş iken denemeden dönmeyin bizden söylemesi. Alkol oranı ise içeriğe göre 30% – 40% değişiyor. Bizden tavsiye şehirde bir geceden daha fazla kalmanızdır.

Belgrad’da Nerede Kalmalı?


Önerilen İçerik: Yurtdışında Çalışmak ve Yaşamak İstiyorum Ama Nasıl? – Belgrad Rehberi

 

İrem Surel
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Instagram’dan Yeni Özellik: Bağış Toplama
Instagram'dan Yeni Özellik: Bağış Toplama

Instagram’dan Yeni Özellik: Bağış Toplama

Sonraki
Önüne Geçilemeyen Yükseliş : Tik Tok
Önüne Geçilemeyen Yükseliş : Tik Tok

Önüne Geçilemeyen Yükseliş : Tik Tok

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.