”Daha İyi Valiz Hazırlamak” – Az Bilinen Seyahat İpuçları

”Daha İyi Valiz Hazırlamak” – Az Bilinen Seyahat İpuçları

Herkese merhaba, birkaç haftadır yazı yazmıyordum, aslında bundan sonra da çok sık yazmıyor olacağım. Bunun sebebi ise hayata geçmeyi bekleyen daha çokça yeni projelerimizin olması. Bir girişimci olarak bir sonraki durağım daima yeni projeler olacak. O yüzden destekleriniz bizim için çok değerli 🙂

Bugünkü yazımda yaklaşan yeni yurtdışı seyahatim sebebiyle de, gideceğiniz ülkenin toprağına ayak bastığınız ilk ana kadar size gerekli olacak ipuçlarından bahsedeceğim.

Daha İyi Valiz Hazırlamak - Az Bilinen Seyahat İpuçları

Seyahatiniz %90 kesinleşti mi? Hiç beklemenin anlamı yok, hemen uçak ve otel rezervasyonunuzu yaptırın. Son ana kadar iptal seçeneği sunan birçok otel mevcut. Uçak için ise basit bir maliyet hesabı yapmanız gerekebilir. Rezervasyonunuzu 15 gün önceden 200 liraya alacakken, son anda almak size 500 liraya patlıyorsa en başta 200 liraya o bileti almak tabi ki en mantıklısı.

Daha İyi Valiz Hazırlamak - Az Bilinen Seyahat İpuçları

Gideceğiniz ülkeye karar verdiniz ya da zaten belliydi, şimdi yapmanız gereken şey gezilip görülecek yerlerin bir listesini yapmak. Ama şuraya da giderim buraya da giderim değil, sırasıyla ziyaret edeceğiniz yerlere göre bir rota belirlemelisiniz. Bu listede olmazsa olmaz mekanları da işaretlemenizi tavsiye ederim.

Burada ufak bir ipucu daha; bazı müzeler ve kültürel mekanlar günün belli saatlerinde bedava ya da indirimli olabilir. Önceden kontrol etmeyi unutmayın. Bkz. Prado Müzesi / Madrid

Daha İyi Valiz Hazırlamak - Az Bilinen Seyahat İpuçları

Şimdi geldi işin en ustalık isteyen bölümüne: Valiz hazırlamak

Bir Hollandalı arkadaşımdan öğrendiğim taktiği sizinle paylaşmak istiyorum (Zaten çok bilinen bir şey olabilir, cahilliğime verin:) ).

Eşyalarınızı katlamayın, rulo yapın! İlk duyduğumda biraz garipsedim ama sonuç inanılmazdı. Yapacağınız şey tişörtlerinizi, eşofmanlarınızı vb. rulo haline getirmek, hepsi bu. Hem daha çok boş alan yaratacaksınız hem de valizin kapağınızı daha rahat kapatacaksınız.

Daha İyi Valiz Hazırlamak - Az Bilinen Seyahat İpuçları

Sabah çok erken saatte uçağınız var ya da yok 🙂 saati çok önemli değil. Ama havaalanına daha rahat gitmeyi herkes ister.

Size tavsiyem havayolu şirketinizin ya da özel servis şirketlerinin havaalanı servislerini kontrol etmek. Çok uygun fiyatlara kapınızın önünden binip havaalanına kadar gidebilirsiniz (sadece Türkiye içinde).

Havaalanına geldiniz, bir baktınız valiziniz yırtıldı, patladı vs. Artık hemen hemen her havaalanında hızlı ve sağlam paketleme servisi veren yerler var. Gidip yeni valiz alıp kazıklanmanın bi anlamı yok orada. Gittiğiniz yerden alırsınız 🙂 Bu noktalarda çok hızlı bir şekilde valizinizi sağlamlaştırabilirsiniz. Aklınızda bulunsun 🙂

 

terminal-1160262_960_720

Uçağınız geldi, bunu hep yapıyorum, yapmaya da devam edeceğim, kapı açılır açılmaz kuyrukta beklemenize gerek yok 🙂 Oturun bekleme alanında, en son binin. O koltuk sizin ve siz olmadan uçak kalkmayacak. Çünkü check-in yaptınız ve artık biliniyor ki oralarda bir yerlerdesiniz. Boşuna yorulmayın diye diyorum.

Son olarak, bindiniz gidiyorsunuz. Bunu şimdi söylüyorum ama bu başta yapılması gereken şey aslında. Elinizdeki vize o ülkeye girmek için yeterli değil, unutmayın. Ziyaret amacınızı destekleyen bilimum tüm evrakların yanınızda olması gerekiyor, nihayetinde sınır polisi “Almıyorum seni” deme yetkisine sahip. Bunu da bi kenara not etmekte fayda var.

Umarım faydalı olacak en azından birkaç bilgi vardır sizin için. Siz de deneyimlerinizi ve önerilerinizi yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Kaan OLCAY

kaan@kooplog.com

Kaan Olcay
kooplog.com kurucu ortağı, dijital dünyada bir iş insanı, yarı zamanlı girişimci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir