Önüne Geçilemeyen Yükseliş : Tik Tok

Önüne Geçilemeyen Yükseliş : Tik Tok

Teknik olarak Musical.ly’nin öldüğü, Vine’nın popülaritesini kaybettiği bir dönemdeyiz desek yanlış bir laf etmiş olmayız sanıyoruz. Hal böyle iken saniyelik video paylaşma trendindeki artış azalıyor mu diye düşünmeyin. Beijing bazlı Byte Dance teknoloji tarafından Musical.ly yok edildi ama Musical.ly uygulaması yerine son dönemlerde sıkça karşılaştığımız bir uygulama hayata geçirildi. Evet doğru tahmin ettiniz bu uygulama Tik Tok ! Tik Tok geliştiricileri uygulamanın Amerikalı gençler arasında popülerlik kazanıp tüm dünya’ya yayılmasını umut ediyor.

Çin tabanlı bir uygulama olan Tik Tok dünya çapında en hızlı gelişen uygulama olma yolunda ilerliyor. İlk defa 2016 senesinin Eylül ayında piyasaya sürülen Tik Tok kısa videolar paylaşmak ve diğer videoları keşif etmek için tasarlanan bir sosyal medya platformudur. Özellikle gençler tarafından kullanılan uygulama şarkı söylemek, dans etmek ve playback yapmak gibi eğlence amaçlı kullanılıyor. Gençler 15 saniyelik çektikleri klipleri ıphone ya da android cihazları üzerinden indirdikleri uygulama üzerinden dinleyicileri ile paylaşabiliyor.

Önüne Geçilemeyen Yükseliş : Tik Tok

Tik Tok’un Rakamları Yükselişte

Tik tok uygulaması sayesinde paylaşılan kısa klipler geçen yıl 242 milyon izleyici tarafından izleniyorken şu an bu rakam 353 milyona ulaşıyor. Apptopia ‘nın yapmış olduğu araştırmaya göre uygulamayı kullananların sayısı 100 milyon izleyiciden 130 milyon izleyiciye yükseldi ve  bunu Musical.ly nin playback uygulaması ile başardı. Bunun yanı sıra farklı kullanım alanlarına da girmek isteyen Tik Tok, Byte Dance seçili film ve TV programlarının dijital haklarını satın aldı. Tik Tok uygulaması bu kadar anlatmışken gelin bir de nasıl çalıştığına  bakalım…

Tik Tok Uygulamasını Nasıl Kullanırız?

Tik Tok uygulamasını App Store ya da Play Store üzerinden indirdikten sonra profil simgesine tıklayarak uygulamada profil oluşturmaya başlayabilirsiniz. Uygulamaya dilerseniz GSM numaramız, e-mail adresiniz ya da sosyal medya üyelikleriniz ile  kayıt olabilirsiniz. Tik Tok uygulaması içerisinde profil ve etiket aramak için sol alt köşede duran mercek simgesine bir tık yapmanız yeterli oluyor. Aynı zamanda mercek simgesine tıklayarak diğer profilleri de aratabilirsiniz. Mesaj simgesine tıkladığınızda  hem size  gelen mesajları hem de bildirimleri görebiliyorsunuz.

Video paylaşmak istediğinizde ise alt tarafta yer alan + simgesine tıklayarak paylaşmak istediğiniz videoyu kayıt edebilir veya seçebilirsiniz. İsterseniz Tik Tok uygulaması üzerinde paylaşmak istediğiniz videonun üst tarafındaki Ses Seç menüsünden müzik de ekleyebiliyorsunuz. Sağ alt köşede duran Yükle ‘ye tıklayarak fotoğraflarda yer alan videolarınızı da ekleyebilirsiniz. Sol alt tarafta duran Efektler simgesine tıklayıp ise emoji ya da yüz filtresi de yapabilirsiniz. Videonuzun son rötuşlarınızı da yaptıktan sonra takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Tik Tok Uygulamasında Neler Var?

Tik Tok uygulaması Musical.ly uygulaması ile birleşerek takipçilerini milyonlarca görsel ve ses efekti ile buluşturarak mutlu ediyor. Tik Tok uygulaması üzerinden çektiğiniz videoları Instagramdan ve ya Facebookdan da paylaşabiliyorsunuz. Tik tok uygulaması sayesinde diğer çekilen klipleri de izleyebiliyorsunuz.Tik tok uygulaması sayesinde favori müziklerinizi çektiğiniz kısa videolara ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca Tik Tok uygulaması içinde pop, rock gibi birçok müzik tarzı bulunuyor.Tik Tok uygulaması üzerinde sevimli emojiler ekleyerek videoları daha da eğlenceli hale getirebiliyorsunuz.Tik Tok uygulaması 100 den fazla farklı emoji içerisinde bulunduruyor.

Tik Tok ile Hayat Sevdikçe Güzel

Tik Tok Türkiye, 14 – 23 Aralık tarihleri arasında kısa bir video kampanyası düzenledi. Tik Tok, Bir Dilek Tut Derneği ile yaptığı işbirliği ile miniklerin hayallerini gerçeğe dönüştürmek için kolları sıvadı. ”Sevgini Paylaş” sloganı ile yola çıkan Tik Tok ve Bir Dilek Tut Derneği, kampanya sayesinde 14 binden fazla yayınlanan video ile tam 40 milyon kişiye ulaşarak 40B Türk lirası miniklerin hayallerini gerçekleştirmek üzere toplandı.

Tik Tok uygulaması ile kampanya için tasarlanan kalpli etiketli videolar birçok Tik Tok takipçisi tarafından yoğun ilgi gördü. Tik Tok uygulaması ve Bir Dilek Tut derneğinin yapmış olduğu kampanya sayesinde beş miniğin dilekleri gerçeğe dönüştürüldü. Tik Tok uygulaması üzerinden #sevgipaylaştıkçaartar hashtag ile paylaşım yapan takipçileri popüler videolar kategorisinde gösterilerek Tik Tok sayfası üzerinden de duyurdu.

Tik Tok uygulamasını hala indirmediyseniz hemen Play Store ya da App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip uygulama üzerinden kendi videolarınızı yaratabilir ya da diğer videoları keşfe çıkabilirsiniz.

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

yazar

Yazar: İrem Surel

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.