20. “Süslü korkuluk” mu? “Terzi” mi? İyi mi kötü mü?

Kaynak belirtilmedi

Merhabalar,

Bugün sizlere yeni Türk netflix dizisi TERZİ’den bahsetmek istiyorum. Aslında bu diziyi izlemeyi hiç düşünmemiştim ben. Sonra bir gün Murat Soner’in bu dizi hakkında çektiği videoyu izledim. Murat Soner diziyi beğenmemiş. Baya ağır gömüyordu. Bu da bende merak uyandırdı. Bir de ben bakayım o kadar kötü müymüş diye? 

Günümüz Türk dizilerin maalesef senaryolar o kadar üzücü ki. Kimse artık oyunculuklardan çekim açılarından bahsedemiyor. Ha bu dizide de ekstra bahsedilecek bir yanı yoktu zaten yine. Orta kalitedeydi sinematik açıdan bakıldığında.  

Süslü Korkuluk

Fotoğraf sahibi: Tommy Bond (@bondomovies on Unsplash)

Terzi adıyla netflixte yayınlanan dizi ilk plana göre süslü korkuluk adıyla Tv8 ‘de yayınlanacaktı. Ancak sonradan yaşanan kanal ile anlaşmazlık sonrasında bu karardan vazgeçildi. Bu sırada bu fikir için netflix ile anlaşma yapıdı ve dizinin formatı o şekilde düzenlendi ve 2 Mayıs 2023 tarihinde Netflix’te ilk sezonu yayınlandı. Dizi platform ile 2 sezonluk anlaşma yaptığını ve ikinci sezonunu da 28 Temmuz  2023 tarihinde yayınlayacağını açıkladı. Bu yazıda sizlere 1.sezon ile ilgilli izlenimlerimi aktaracağım.

Murat Soner’in yorumu

Murat soner bu diziyi aslında genel türk dizisi eleştirileriyle eleştirmiş. Haklı olduğu noktalar var ama bence yine de televizyonda yayınlanan diziler kadar kötü durumda değildi Terzi. 

Murat Soner’in dikkat çektiği noktalar

  • Her karakterin psikolojik sorunlarının olması. Maalesef artık tüm dizilerde psikolojik unsur bulunduğu ve normal diziler izleyemediğimiz gerçeğiyle karşı karşıyayız. İşin daha kötü yanı psikolojik sorunlara dikkat çekeceğiz derken aslında abartarak ucunu kaçırmış olmaları. Mesela dizilerde tek bir normal adam yok mu ya? Herkesin mi büyük travmaları var bu ne? Evet maalesef Terzi’de de herkesin bir psikolojik sorunu var.
  • Kadına şiddet. Kadına şiddet hiç olmasa anlatmak istediklerini anlatamazlardı ve diğer diziler gibi her bölümde şiddet yoktu. Olan bölümlerde  de çok  fazla gösterilmiyordu.
  • Şiddet gören kadının bir başka erkek ile kurtarılıyor olması. Bu dizide yanlış anlaşılan kısım bence bu. Kimsesi olmayan bir kız bir erkekten kaçıp diğerine sığınmıyor. Bir erkekten kaçıp başka bir erkeğin yanında işe giriyor aslında. Yani kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor. Buradaki sorun yine saçma sapan bir aşk hikayesi kondurmaları oraya. Gidip iş buluyor kendini bir şekilde kurtarıyor işte. Ne diye patronuna aşık ettiniz ki kızı.

Benim Yorumum

Öylesine izlemek için keyifli bir diziydi. Evet televizyon dizileri gibiydi biraz ancak onlarda bu kötü unsurlar beni çok geriyor ve ‘başkaları yerine utanç (cringe)’ hissettirdikleri için izleyemiyorum. Bunu da sararak falan izledim ama netflixe satılan bir Türk dizisi olarak güzeldi. Ülkemizi ve insanımızı tanıtan unsurlar içeriyordu. Ülkede yıllardır yaşayan Türk-Rum dostluklarına değinmesi benim çok hoşuma gitti. Kadına şiddet var ancak kadın kendini kurtarıyor bir kahraman beklemiyor. Ayrıca başrol çok başarılı bir tasarımcı ve terzi ve bunu da gayet güzel anlatmışlar.

Değinmeden geçmeyelim: Oyunculuklar

Özellikle Salih Bademci’nin “kötü” karakterini çok sevdim. Tam bir manyağı çok güzel canlandırmış. Öte yandan “Olgun Şimşek’in” oyunculuğunu zaten herkes övüyor. Bir engelli ancak bu kadar güzel canlandırılabilirdi. 

Dizinin Sorunu

Dizinin en büyük problemi karakterlerin geçmişlerinin düzgün anlatılmamasıydı. Peyami’nin panik atağı var. Dimitri’nin manyaklığı var. Ama bu insanlar oraya nasıl gelmiş. Temelde yatan travmaları ne hiç düzgün analtılmamış. Karakterlerin temeli iyi anlatılmayınca da anlamsız kalıyor tüm yaşananlar. 

Bir kötünün neden kötü olduğunu açıkça anlatırsan herkes o karakteri sevebilir. Ama bir kötünün asıl yaşadığı olayları anlatmadan babayla sorunlu kadar basite indirgeyio geçersen o diziyi kimse sevmez.

Bakalım ikinci sezonda belki daha net bir şeyler anlatılacaktır. Beklemedeyiz.

Keyifli Seyirler 

Puanım: 8.5/10

kalpteki benek
İçime birikenleri yazılarıma döküyorum, belki bir anlayan çıkar diye
Önceki
İçimdeki karmaşa ve hakkımdaki her şey

İçimdeki karmaşa ve hakkımdaki her şey

Sonraki
Yeterince Düşmediysen, Kalkarken Sendelersin

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.