Tüm Yönleriyle Karşılaştırma: Spotify Vs. Apple Music

Tüm Yönleriyle Karşılaştırma: Spotify Vs. Apple Music

Bugünlerde müzik uygulaması seçmek pek de kolay değil. Hele de abonelik fiyatları ekonomi yüzünden bir hayli artmış iken hangi müzik uygulamasının size göre olduğuna karar vermek kolay değil. Bugün Spotify ve Apple Music en büyük iki müzik devi. Spotify mı yoksa apple Music mi karar verebilmeniz için iki müzik devi arasındaki farkları yazdım sizler için.

Tüm Yönleriyle Karşılaştırma: Spotify Vs. Apple Music

Hangisini Almalı? Spotify mı, Apple Music mi?

Spotify Vs. Apple Music | Ücretlendirme & Abonelik

Spotify ücretsiz deneme versiyonunu kullanıcılara sunarken Apple Music abonelik başlangıç sonrası ilk 3 ay ücretsiz deneme sürümünü sunuyor. Spotify deneme sürümünü Apple Music ile karşılaştırıldığımızda çok fazla reklam içeriyor ve kullanıcılara limitli fonksiyonlar sunuyor.

Apple Music, ilgilendiğiniz müzik türü ve ilgilendiğiniz sanatçıları seçerek aboneliğinizi başlatıyor. Siz favori müzik türünüzü ve sanatçınızı seçtikten sonra Apple Music çalma listeleri ve beğeneceğinizi düşündüğü sanatçılar önermeye başlıyor ve müzik keyfiniz işte böyle başlıyor.

Spotify ise bu yönden Apple Music gibi değil dinlediğiniz müzikleri öğrendikçe müzik zevkinizi öğrenir. İki müzik devi Apple Music ve Spotify şarkıları beğenmenize olanak sağlar.

Tüm Yönleriyle Karşılaştırma: Spotify Vs. Apple Music

Spotify Vs. Apple Music | Yeni Müzik Önerisi

Spotfiy en çok dinlediğiniz şarkıları ele alarak benzer sanatçıları size önerir. Spotify’ın en güçlü özelliği ise; “Haftalık Weekly”. Her pazartesi yenilediği 30 tane şarkı ile haftaya güzel başlamanızı sağlıyor.

Spotify hiç dinlemediğiniz şarkıları size tanıtır Böylece keyif alacağınız şarkıları keşfetmenizi sağlıyor. Apple Music ise Spotify gibi yeni müzikler keşfetmenizden ziyade daha önce dinlediğiniz tarzda müzik yapmış sanatçıları öneriyor ama tabii ki Spotify kadar kapsamlı değil. Güncel müzik listesi bakımından Spotfiy bir adım önde. Apple Music bu yönden kaybeden olsa da bir başka özelliği ile bu eksikliği kapatıyor, bu özellik ise Apple Music’in kullanıcı ara yüzü. Spotify veya Apple Music’e uygulaması üzerinde sevdiğiniz parçaları kaydettiğinizde favori sanatçınızın sayfasını tekrardan aratmak zorunda kalmadan library kısmına kolayca ulaşabilirsiniz.

Spotify Vs. Apple Music | İndirme Özelliği

Hem Apple Music’in hem de Spotify’ın ortak özelliği ise müzik kitaplığınıza kaydettiğiniz parçaları kitaplığınıza kaydettiğiniz müziği indirebiliyorsunuz. Apple Music müzik kitaplığınız girdiğinizde sanatçı sayfalarında gezinmek temiz ve kolay. Apple Music uygulamasında her albüm resim ile birlikte ayrı ayrı görüntülenme imkânı sunar. Bu da size hangi albümü hızlı bir şekilde dinleyebileceğinize karar verme olanağı verir. Spotify uygulamasında ise bu özellik şöyledir. Sevdiğiniz sanatçının kaydettiğiniz tüm şarkıları ve bir albümün ne zaman başlayıp biteceği belli değildir. Bu yönden kazanan Spotify değil Apple Music oluyor. Çünkü Spotify uygulamasında şarkı kaydetmek için bir internet bağlantısı olması gerekiyor. İnternet bağlantısı olduğu takdirde kütüphaneye kaydedip favori şarkıyı indirebiliyorsunuz.

Spotify Vs. Apple Music | Ses Kalitesi

Ses kalitesi seçeneklerine göz atar isek Spotify kazanan olur. Sportif’in önceden yapılı EQ ayarının olması ve gerçek frekans yanıtı eğrisini özelleştirmenize de izin vermesi bir artı. Apple’ın EQ’si ise uygulamanın haricinde telefonun müzik ayarlarında yer alır bu da şu anlama gelir EQ ayarlamak için ise uygulamadan ayrılmanız gerektiği anlamına geliyor. Spotify, akış ya da indirme işlemini yaparken size nasıl bir ses kalitesi seçmenizi sağlıyor.

Spotify uygulamasında da Apple’da da radyo var. Spotify radyosu kullanıcılara bir sanatçıya, türe veya şarkıya dayalı olarak radyodan seçim yapma imkânı veriyor, ancak Spotify’ın radyosu kötü bir özelliği var o da tekrar etmeye meyilli oluşudur. Apple Music ise gerçek DJ’lerin şarkılarına yer veriyor.

Spotify uygulamasında yerleşik podcast’ler var, her ne kadar Apple kadar kapsamlı olmasa da yerleşik podcast’leri bir çalma listesine ekleyerek dinleyebilirsiniz.

Spotify Vs. Apple Music | Üye Sayıları & Ücretlendirme

Spotify 19.01.2019 tarihinde yaptığı açıklamaya göre tam 200 milyon üyenin ulaştığını bildirdi. 200 milyon kişinin içinde Premium üye sayısı ise 87 milyona ulaşmış durumda. Diğer bir deyiş ile Spotify  %50 oranında Premium üyeye sahip. 113 milyondan fazla kişi ise Spotify ‘ı ücretsiz kullanıyor. Spotify‘ın Türkiye’de aylık üyelik ücretleri ise şöyle: Öğrenci: 8,99 TL/ay, Bireysel: 17,99 TL/ay, Aile: 26,99 TL/ay. Apple Music’in Türkiye’de aylık üyelik ücretleri ise şöyle: Öğrenci: 6,99 TL Bireysel: 13,99 TL Aile: 20,99 TL


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Tesla’dan Dört Ayaklı Dostlarımız için Yenilik: Köpek Modu
Tesla'dan Dört Ayaklı Dostlarımız için Yenilik: Köpek Modu

Tesla’dan Dört Ayaklı Dostlarımız için Yenilik: Köpek Modu

Sonraki
İkili İlişkilerinizi Artırmanız için 7 Basit ve Etkili Yöntem
İkili İlişkilerinizi Artırmanız için 7 Basit ve Etkili Yöntem

İkili İlişkilerinizi Artırmanız için 7 Basit ve Etkili Yöntem

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.