HİNT DİZİLERİ NEDEN ÇOK SEVİLİYOR? ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

     

     Bollywood! Hindistan film sektörü. Renkli çekimleriyle, kıyafetleriyle, danslarıyla ve senaryolarıyla insanları ekrana bağlayan Bollywood. Mütevazı aşkları,elele tutuşmanın dakikalar sürdüğü, uzun düşme sahnelerinde kızı tutan delikanlının o muhteşem Hint müziği eşliğinde romantik uzun bakışmaları,  yanlış anlaşıılma yada intikamla başlayan bir evliliğin zamanla aşka dönüşmesi ve bunun gibi bir çok detay.

     Konular genelde aynı çizgi üzerinden yürüyor bu dizilerde. Ama onları bu kadar izlenilir yapan ne pekiyi?

    Uzun dönemler izlemiş biri olarak, benim izlenimlerim şöyle.  Renkli Hint yöresel kıyafetleri, sariler. Ve bu sarilerle çiçek açan güzel Hint başrol oyuncular. Dediğim gibi, konuların başlangıcı genel de birbirine yakın.  Sanırım bizi etkileyen en önemli konu, aşkı saf ve düzeyli vurgulamaları. Sahneler uzun ve yavaş ilerlesede insanı bunaltmıyor. Beş dakika bakışıyorlar ve sizde  beş dakika tv ile bakışıyorsunuz.  Kültürleri, yemekleri, oyuncuları her detay ince ince işleniyor filmlerde. Özellikle festivalleri ve adetleri çok ilgi çekici. Diwali,holi ve bir çok festival. Her filmde şahit olursunuz bu festivallere. Kendi kültürlerini bence çok iyi anlatıyorlar dizilerinde. 

     Ve danslar, müzikler. Kendine özgü dansları ve görkemli koreografileri. Bir nevi müzikalde izlemiş oluyorsunuz bu dizilerde. Ülkemizdede Türkçe dublaj bir çok dizi yayınlandı. İkinci kez gösterimlerinde bile reytingler hiç fena değil. Hiç izlememiş iseniz ” Bir Garip Aşk” dizisi ile başlamanızı tavsiye ederim. Anlattıklarımı o zaman daha iyi anlayacaksınız.

        Sevgiyle kalın, Değerli Okurlar. 

kooplogger

Yazar: Beyazgür

Uzun yıllardır yazıyorum. Ziraat Mühendisiyim. Kişisel gelişim konularında iyi bir araştırmacıyım.

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.