Müzik Grubunun Kimyası: Müzik Grubu Üyeleri

Müzik Grubunun Kimyası müzik grubu üyeleri

Bir Müzik Grubunun Kimyası

Bu yazıda size, bir müzik grubunun kimyası elemanlarından bahsedeceğim. Burada işin teknik kısmına girip sizi sıkmayacağım. Aynı zamanda burada yazılanlar ansiklopedik bilgi de içermiyor. Zaten müziğin doğrusu yanlışı olmaz, iyisi ve kötüsü olur 🙂

Müzik Grubu Üyeleri

Davulcu

müzik grubunun kimyası davulcu

Bildiğiniz gibi davulcular şarkının metronomunu verir. Genellikle pek dikkat çekmezler, yani dinleyicilerin çoğu “Ay ne kadar güzel çalıyooöörrrr, bayıldıığğmm.” demez, davulcular için. Burada şöyle bir benzetme yapabiliriz: Davulcular, bir futbol takımının defans oyuncusu gibidir. Hatası hemen belli olur ve beğenilmesi zordur. Beğenilmesi için ancak köşe vuruşlarında ileri çıkıp, kafayla gol atması gerekir. Yani şarkı içinde, nakarata girerken öyle bir atak yapacak ki alkışı kapacak.

Bir de şarkıyı bitirme olayı vardır, davulcuların. Şarkıyı bitirirken süsleme yapar davulcular. Bunun amacı şarkı bittiğinde daha fazla alkış almaktır. Grubun diğer elemanları sustuktan sonra, davulcular ekstra vuruşlar yaparak daha fazla alkış alınmasını sağlar. Ancak şarkıyı bitirirken yaptıkları bu süslemelerin, bu gariban kardeşlerimize pek bir getirisi yoktur, çünkü o alkışlar grubun bütün elemanlarına gidecektir (en çok da vokaliste).

Basist

müzik gitarı basist
Bas gitar konusunda, tuğla, beton, boya klişesine girmeyeceğim, zira gecekondu dikmiyoruz, amacımız müzik icra etmek.
Bas gitar, Rock ve Metal gruplarının olmazsa olmazıdır. Davul için defans oyuncusu demiştik, bas için de libero dersek yanlış olmaz sanırım çünkü; kendileri defans ve hücum arasındaki köprüyü oluşturuyor. Bu arada neden Pop‘u da eklemedi diyenlerinizi duyar gibiyim. Abiciğim, Pop Müzik yapmak için zaten enstrümana gerek yok ki, popçular enstrümansız da müzik gibi icraatlar yapıyorlar.

Bas gitarı duymak zordur dostlarım, basistin ne çaldığını anlamak için biraz müzikle ilgilenmek gerekir.

Lise çağlarındaki gençlerin oluşturduğu müzik topluluklarında genellikle grubun en yeteneksiz üyesine “Sana da bası veririz kanka aghagha”, ”Aldın mı basını kanka? fnjfqkfk” esprilerinin yapıldığı kişidir, basist. Ama aynı zamanda da grup kurmak isteyenlerin bulmakta en çok zorluk çektiği elemandır.

Her şeye rağmen baba gibidir bas gitar, varlığında değerini anlamazsın, ama yokluğunda çok ararsın.

Gitarist

müzik grubu gitarist

Bu genellemeyi yapmaktan çekinmiyorum, grupların çoğunun vokalistten sonra en popüler elemanıdır, bu tür. Genellikle şarkının melodisini çalarlar. Aslında yaptıkları tek havalı şey sırası geldiğinde rock severlerin bayıldığı, o kutsal soloyu çalmaktır.

Vokalist, gitar çalmıyorsa bir grupta iki tane gitarist olabilir. Bir tanesi ritim çalarken öbürü melodi çalar. Bu arada davulcu ve basist için bir futbol mevkisi belirttim ama gitarist için aklıma bir şey gelmedi. Şunu eklemeden geçemeyeceğim. 16-20 ‘li yaşlarındakilerin oluşturduğu gruplarda, ritim gitarist, futbolcu olsa ancak Sabri olurdu, lead gitarist (melodi çalan) içinse, şans verilse, patlamaya hazır genç yetenek diyebiliriz.

Şunu da ekleyelim, bir grubun gitaristi olmak çok zordur çünkü; bu sektörde rekabet çok fazladır. Kimse kimsenin hatırı için “Gel kanka bizim grupta gitar çal.” demez çünkü; canavar gibi shred yapan adamlar varken niye desin ki?

Vokalist

müzik grubu vokalist

Şüphesiz grubun en popüler elemanıdır, bu kişiler. Bir grubun diğer elemanlarının ne kadar iyi çaldığının bir önemi yoktur eğer vokalistin sesi güzelse. Vokalistin sesi güzel, cool bir tarzı varsa ve bir de yakışıklıysa, o grup aç kalmaz.  Bir de vokalisti kadın ve güzel olan gruplar var, onlar,  playback yapsa bile, yine de çıktıkları mekan full çekecektir.(Umarım bu sadece bizim ülkemizde böyledir).

Yok eğer grubun diğer elemanları çok iyi çalıyor ama vokalistin sesi kötüyse, elbet bir gün o grubun vokalisti değişecektir, bundan şüpheniz olmasın.

Yine bir futbol terimiyle bahsedecek olursak vokalist, takımın golcüsüdür, herkesin evinde onun fotoğrafı vardır, grubun herkes tarafından tanınan tek üyesi, vokalisttir. Vokalist kişisi, popüler olmak için dünyaya gelmiştir, hiçbir şey bunun önüne geçemeyecektir.

berkcakir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hangisini Almalı? – Keyfi Oyuncular ve Yazılımcılar için Laptop
Apple, MacBook’un üretimini Bitirdi: Piyasadan Çekiyor

Hangisini Almalı? – Keyfi Oyuncular ve Yazılımcılar için Laptop

Sonraki
Neden Hobi Edinemiyoruz?
Neden Hobi Edinemiyoruz?

Neden Hobi Edinemiyoruz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.