Neden Hobi Edinemiyoruz?

Neden Hobi Edinemiyoruz?

Küçüklüğümüzden beri hepimizin anı defterlerindeki hobileriniz kısmına; sinemaya gitmek, yüzmek, kitap okumak vb. şeklinde yazdığımız her bir kelimeye ”hobi” diyoruz. Tabii doğal olarak hobilerimizi öğrenirken bizden önceki arkadaşların yazdıkları çok önemliydi. Allah razı olsun onlardan, yoksa bugün millet olarak hobisiz kalabilirdik. Bugün herkesin bir hobisi varsa bu anı defterleri sayesindedir. Bir de hobi sahibi olamayanlarımız  var. Daha doğrusu hobi sahibi olamayış sebeplerimiz var.  Özellikle Türkiye’de ”Neden hobi sahibi olamıyoruz?” sorusuna 8 maddede cevap verdim.

1.Vakit

Bizim hiçbir zaman böyle safsatalara ayıracak vaktimiz yoktur. Mesela kitap okumaya vaktimiz yoktur, seyahat etmeye vaktimiz yoktur. Bizde kalmamış abi, bize gelişi zaten standart yaşam.

2.Nakit

Hobi sahibi olmak lüks bir seçimdir. Hobin mi var, derdin var. Şimdi sen kağıttan şekil şükül yapacaksın diye annenin de o şekil şükülleri sevmesi, o kağıtlara para vermesi şart mı? Sen çerçeve süsleyeceksin diye o süslere harcadığın parayı düşünmemek mümkün mü?

3.Yer

Hobin mi var hooop akabinde hemen herkesin aklına gelen şey şudur: Nerede yapacaksın bunu? Evi kirletmeden, ses yapmadan nasıl yapacaksın? Tabii ki hobi odası şart. Hobi odası olmazsa olmaz.

4.Toplum Tepkisi

Ne demek değişik bir alet çalmak? Ne demek gazete manşetlerinden resim çizmek? El alem ne der? Boş boş şeylerle uğraşacağına o kafanı derslerine versen  şimdi çoktan sınıfı geçmiştin güzel kardeşim. Zaten sen obua üflesen ne üflemesen ne, al kavalı eline oooooh miss!

5.Ticaret

Tamam hobi güzel şey, tamam sen örgü örmeyi seviyorsun ama bakalım bu ördüklerinin sana ne katkısı var. Ne biriktireceksin ya, saçmalama hemen sat onları. Para kazanmaya bak, deli misin? Hobi falan karın mı doyurur ya!

6.Emeklilik

Hobi sahibi olmanın, kurslara gitmenin en güzel zamanı şüphesiz emekliliği beklemek. Genç yaşınızda acele etmeyin, ne olacak ileride emekli olunca gidersiniz!

7.Sabretmek

Bir işte başarılı olmak için sabretmek gerekir. Biz maalesef bunu başaramıyoruz. Hemen olsun hemen en iyisini biz yapalım istiyoruz. Tabii canım gitar aldın madem 2 haftada çalarsın acele etme!

8.Halimizden memnun olmamız

Ne gerek var şimdi ekstra şeyler öğrenmeye, kendini geliştirmeye. Allah aşkına başımıza icat çıkarmayın. Gel kardeşim, çay içelim. Buket çay demle kanka. İşimiz gücümüz yok bir de kendimizi geliştireceğiz.

Sonuç olarak hobi kelimesinin anlamını öğrenelim önce. Hobi, kendi işin dışında kendini geliştirmeye çalıştığın bir alandır. Yani illa parasal bir şey katmaz. Ruhunu besler, seni mutlu eder. Umarım toplum olarak bakış açımızı bu konuda biraz değiştirebiliriz.

okur

Yazar: II.Edep

II.edep

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum