OLMASI GEREKEN İLİŞKİ

     Herkese merhabalar. Bugün aslında içinde olmamız gereken ilişkiyi nasıl kurabiliriz , nasıl doğru bir ilişki yaşayabiliriz bundan bahsedeceğim. Bu bahsettiğim ilişki nasıl olur ? Kiminle olur ? Bizim istediğimiz kişiyle mi olur yoksa olay bu değil mi ? Bütün bu sorulara ve daha fazlasına değinmek istiyorum. 

     Öncelikle doğru ilişki tam olarak nedir ? İlk olarak ilişkiyi yaşarken mutlu olmak gerekiyor. Ama mutluluk demişken yanlış anlaşılmasın. Onunla birlikteyken sürekli mutlu huzurlu olmaktan , sürekli eğlenmekten bahsetmiyorum. Birlikte kötü ve üzücü şeyler yaşasanızda , kavgada etseniz , başarısızlıklarda yaşasanız bağınızın kopmamasından bahsediyorum. Tabiki en önemli şeylerden biride güven. Güven en temel taşlardan. Güven bir kere kırıldığı zaman toparlaması oldukça zordur. Başka bir şey olarak ilişkide mutlaka karşılıklı fedakarlık gerekiyor. Birbirinizin fikirleri ya da davranışları birbirinizle uyuşmayabilir ya da dış sebeplerden dolayı sıkıntılar yaşayabilirsiniz ama önemli olan bu sıkıntıları birlikte çözümler üreterek tek taraflı veya karşılıklı fedakarlıklarla çözüp bunların üstesinden gelebilmektir. Bunlar en temel şeyler ama bunların yanında sevgi , saygı , merhamet , vicdan vb. şeylerde eklenirse o ilişki ideal bir ilişki olur.

     İlişkikerin en büyük düşmanı ise kibir , saygısızlık ve gururdur. Kibirli ve saygısız bir insanla bir ömür geçmez. Kibrinden dolayı sürekli kendini ön planda tutar. Bu kafada biriyle ilişki yaşanmaz . İlişki yasadığınız kişinin önceliklerinde yoksanız veya hayallerinde ön planda olan siz veya birlikteliğiniz değilse o ilişki yürümez. Geleceğe dair adımları sizi düşünerek atması gerekir. Sizin birlikteliğinizi etkileyecek olaylara birlikte bakıp , olayları birlikte yorumlamanız gerekir. Saygısız insan ise size hayatı dar edebilir. Sizin kendinizce belirlediğiniz özel alanlara saygı göstermeyip ezip çiğneyen insan doğru kişi olamaz fakat kişide ki bu özellik şanslıyız ki daha ilişki başlamadan anlaşılabilir. Her insan size ilk yaklaştığında iyi bir insan gibi görünür. Bunu anlamanın yolu kesinlikle size gösterdiği saygıdan veya titizlikten geçmez. Bu kişinin saygılı olduğu lokantada garsona , evde anne babasına , karşısındaki kişinin fikirlerine (kendi fikirleriyle uyuşmuyor olsa bile) hatta ve hatta sokaktaki kedi köpeğe gösterdiği saygıdan anlaşılabilir. Gurur ise oldukça gerekli ama bir o kadar da fazlasının ilişkiye her şeyden çok zarar verdiği unsurdur. Ne kadar gerekli olsada ilişki yaşadığın kişinin veya sizin mutluluğunuz için gerekli olabilecek konularda görmezden gelinmesi gerekir ve bu da sizi gurursuz biri yapmaz.

    Ama tabiki herşeyden önce doğru insanla birlikte olmanız gerekiyor. Peki ilişkide olması gerekenlerden bahsettik ama bu özellikleri yerine getirecek doğru insan nasıl olmalı ? Doğru insan ilişkide yukarıdaki unsurları barındıran , barındırmasa bile barındırmak için elinden geleni yapan kişidir. Mesela sizin mutluluğunuz için sizin bile ondan kolay kolay beklemeyeceğiniz fedakarlıkları yapan kişidir. Birlikte olabilmeniz için elinden geleni yapan kişidir. Karşısındakinin veya birlikteliğinizin mutluluğu için çoğu şeyi feda edebilecek kişidir. Sizin için kıramadağı kalıpları kıran veya kırmakla meşgul olan kişidir. Kavga ettiğinizde veya ayrıldığınızda hislerinizin bittiği değil sorunlarınızı aşarak sevginize sevgi kattığınız kişidir.

     Ama doğru insandan da ötede bişey var. Ruh eşi !!! Ruh eşi bambaşka bir olay. Tam olarak Şems-i Tebrizinin dediği gibi ” Sen ol da; ister yâr’ ol, ister yara. ” dediğiniz kişidir. Peki biriyle ruh eşi olduğumuzu nasıl anlarız ? Öncelilkle seninle konuşurken gözleri güler ama bu başkalarının gözündekine benzemez. Seni senden alan götüren, sana ne kadar hayran olduğunu gösteren bir gülüştür. Birlikte ne kadar sıkıntı çeksekte , ne kadar ayrı kalsakta , çokça vazgeçmek isteyip ne yaşamış olursak olalım ondan hala vazgeçemediğimiz ve ne kadar istemesekte hayallerimizde hala yer edebilen veya hayallerimizde var olmasını istediğimiz , ne olursa olsun onun gülüşünü aklımıza getirdiğimizde yüzümüzde ve kalbimizde tebessüm oluşturabilen kişidir. Bu kişi istediğiniz her özelliği taşımıyor olabilir , sıkça kavga ediyor olabilirsiniz ya da sıkıntılarınız üst üste binebilir ve ondan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. İşte ruh bağı tam da böyle anlaşılır. Ne kadar durum böyle olursa olsun , siz beyaz o siyahta olsa aranızda kuvvetli bir bağ vardır ve ne olursa olsun anlam veremediğiniz şekilde bu bağ sizi ona iter, yine sizi bir yerlerde buluşturuverir. Onu dolu dolu hissedersiniz ve aklınızdaki olumsuzlukları engelleyiverir.

    Siz siz olun ilişkiniz için fedakarlıklar yapıp büyük kararlar vermeyi bilin. Doğru insanı bulduğunuzda özellikle ruh eşinizi bulduğunuzda onu kaybetmemeye bakın. Hayat kötü bir ilişki yaşamakta veya kusursuzluk aramak için çok kısa. Sağlıcakla kalın..

Ebubekir Kalın
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bu hafta hangi kitaptaydı gönlüm ?

Bu hafta hangi kitaptaydı gönlüm ?

Sonraki
Kahramanlık Süsü Verilmiş İntihar

Kahramanlık Süsü Verilmiş İntihar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.