AZ Çalış ÇOK Kazan!

Geleneksel 9–5 iş günü, yüksek üretkenlik için zayıf bir şekilde yapılandırılmıştır.

Belki de çoğu işin fiziksel emek olduğu zamanlardaydı, ama şu anda içinde yaşadığımız bilgi çalışma dünyasında değil.

Bu, insanların vasat performansına, uyarıcılara olan bağımlılığına, katılım eksikliğine ve çoğu insanın işlerinden nefret etmesine bağlı olarak açık olsa da – şimdi görmezden gelemeyeceğiniz bir sürü bilimsel kanıt var.

8 Saatlik İş Günü Efsanesi

Dünyanın en üretken ülkeleri günde 8 saat çalışmıyor. Aslında, en üretken ülkeler en kısa iş günlerine sahiptir.

Lüksemburg gibi ülkelerdeki insanlar haftada yaklaşık 30 saat (günde yaklaşık 6 saat, haftada 5 gün) çalışmakta ve daha uzun çalışma haftalarında çalışan insanlardan ortalama olarak daha fazla para kazanmaktadır.

Bu, o ülkelerdeki ortalama insan. Ama süper üretken ne olacak?

Gary Vaynerchuck(New York Times’ın en çok satan yazarı olan Belaruslu–Amerikalı girişimci, motivasyon konuşmacıcı ve İnternet kişiliğidir. Resy ve Empathy Şaraplarının kurucu ortağıdır) günde 20 saat çalıştığını iddia etse de, tanıdığım birçok “son derece başarılı” insan günde 3-6 saat arasında çalışıyor.

Ayrıca, hayatınızda gerçekten neyi başarmaya çalıştığınıza da bağlıdır. Gary Vaynerchuck, New York Jets‘e (New York’ta bulunan profesyonel bir Amerikan futbolu takımı) sahip olmak istiyor.

Ve bu tamamen iyi. Öncelikleri konusunda net.

Ancak, sizinkilerde de net olmalısınız. Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen sevdiğiniz işi yaparak büyük bir gelir elde etmek istersiniz, bu da programınızda çok fazla esneklik sağlar.

Amacınız buysa, bu yazı tam size göre.

Kalite vs. Miktar

“Nerede olursanız olun, orada olduğunuzdan emin olun.” — Dan Sullivan (Amerikalı bir politikacı)

Çoğu insan gibiyseniz, iş gününüz sürekli dikkat dağınıklığıyla (örneğin sosyal medya ve e-posta) karıştırılmış düşük hızlı işlerin bir karışımıdır.

Çoğu insanın “çalışma süresi” en yüksek performans seviyelerinde yapılmaz. Çoğu insan çalışırken, bunu rahat bir şekilde yaparlar. Mantıklı, halletmek için bolca zamanları vardır.

Bununla birlikte, “meşgul olmak” yerine sonuç odaklı olduğunuzda, çalıştığınız zaman yüzde 100, çalışmadığınız zaman yüzde 100 indirimli olursunuz. Neden bir şey yarım olsun? Eğer çalışacaksan, çalışacaksın.

Zindeliğinizde en iyi sonuçları elde etmek için araştırmalar, daha kısa ancak daha yoğun egzersizin daha uzun süreli egzersizden daha etkili olduğunu buldu.

Konsept basittir: Yüksek kaliteli dinlenme ve toparlanmanın ardından yoğun aktivite.

Büyümenin çoğu aslında iyileşme sürecinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, gerçekten iyileşmenin tek yolu, egzersiz sırasında kendinizi gerçekten yorgunluğa itmektir.

Aynı konsept iş için de geçerli. En iyi iş, kısa, yoğun hamlelerde gerçekleşir. Kısacası 1-3 saatten bahsediyorum. Ancak bu, tıpkı yoğun bir antrenmanın kesintisiz olması gibi, dikkat dağıtıcı olmayan “Derin Çalışma” olmalıdır. İlginçtir ki, çoğu insanın düşündüğü en iyi çalışmanız, aslında siz işinizden uzaktayken, “iyileşirken” gerçekleşecektir.

En iyi sonuçlar için: Enerjinizin %20’sini işinize ve enerjinizin %80’ini iyileşme ve kendini geliştirmeye harcayın. Yüksek kaliteli bir iyileşme elde ettiğinizde, büyüyorsunuz. Zihinsel modelinizi sürekli olarak geliştirdiğinizde, işinizin kalitesi ve etkisi sürekli olarak artar. Psikologların “Kasıtlı Uygulama” dediği şey budur. Bu daha fazlasını yapmakla ilgili değil, daha iyi antrenman yapmakla ilgili. Bu, meşguliyet odaklı değil, stratejik ve sonuç odaklı olmakla ilgilidir.

Bir çalışmada, yanıt verenlerin yalnızca yüzde 16’sı işteyken yaratıcı bilgiler edindiğini bildirdi. Fikirler genellikle kişi evdeyken, ulaşımdayken ya da boş zaman aktivitesi sırasında geldi. Samsung Semiconductor başkan yardımcısı Scott Birnbaum, “En yaratıcı fikirler monitörünüzün önünde otururken gelmeyecek” diyor.

Bunun nedeni basittir. Doğrudan bir görev üzerinde çalışırken, zihniniz eldeki probleme sıkı sıkıya odaklanır (yani doğrudan yansıma). Tersine, çalışmadığınız zaman, zihniniz gevşek bir şekilde dolaşır (yani dolaylı yansıma).

Araba sürerken veya başka bir tür eğlence yaparken, çevrenizdeki dış uyaranlar (çevrenizdeki binalar veya diğer manzaralar gibi) bilinçaltında hatıraları ve diğer düşünceleri harekete geçirir. Zihniniz hem bağlamsal olarak (farklı konularda) hem de zamansal olarak geçmiş, şimdi ve gelecek arasında dolaştığından, beyniniz çözmeye çalıştığınız problemle (eureka!) ilgili uzak ve farklı bağlantılar kuracaktır.

Ne de olsa yaratıcılık, beynin farklı bölümleri arasında bağlantı kurmaktır. Fikir ve ilham, mükemmelleştirebileceğiniz bir süreçtir.

Konuyla ilgili örnek: çalışırken, işte olun. Çalışmadığınız zaman çalışmayı bırakın. Zihninizi işten uzaklaştırıp gerçekten iyileşerek işinizle ilgili yaratıcı atılımlar elde edeceksiniz.

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim. E kitaplarıma idefix ve D&R üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Sizin için buraya bağlantı bırakıyorum. https://www.idefix.com/yazar/Berk%20Ekim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ÇEVİR DOLABI
Sonraki
V

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.