SAYGI

BluTV de izlediğim ilk Türk yapımı dizi Ercüment Çözer sayesinde ”Saygı” oldu. Behzatç’ den sever, sayardık Ercüment Çözer’i. Bu yazıyı yazmadan önce ekşisözlüğe bakma gereği duydum. 88 sayfa vardı. 2 sonu 3 başı derken toplam 5 6 sayfa okudum. Sevende olmuş, yerende.

Açıkçası ben diziyi sevdim. Konusu da ilgimi çekti. Fakat konusuna b’k atmaya çalışanları pek anlamadım. Daha ilk bölümden bile bazı bildiğimiz ama 3 maymunu oynadığımız gerçekleri dile getirmişler. Hele ki o taksi sahnesi… Adeta kanser olmalıktı. Cidden bazı düşünceler o kadar pis ki. Aynı havayı solumak bile bize hakaret niteliğinde. Neyse bu konulara detaylı girersek işin içinden çıkamayız.

Dizi de adam kayırmadan tutunda particilikten, parasal gücün öneminden, tacizden, tecavüzden ve daha bir çok konudan o kadar güzel bahsetmişler ki. Konuşulmayan, dile gelmeyen gerçekleri daha da görmemize yardımcı olmuşlar.

En merak ettiğim de Ercüment Çözer’in aile geçmişiydi. Şükür sonunda öğrendik. Spoiler vermemek adına susuyorum. Kısacası tarihten esintilerle Almanya diyorum ben.

Dizide fenalık geçirdiğim iki yer oldu. Birincisi Helen ve Savaş’ın öpüşme sahneleri, ikincisi de Savaş’ın alıklığı. Onun dışında gayet dizi hoşuma gitti. Ve ikinci sezonu sabırsızlıkla bekliyorum.

Neyse diziyi bitirdim ve gerçek hayata dönüş yaptım; Ve şunu bir kez daha fark ettim. Yaşadığımız bu kötü döngüden bir türlü çıkamıyoruz. Önceki gün bile 2 kadının öldürüldüğünü duydum. Ve malum her yerde çıkan yangınlar, kundaklanan ormanlar… Günler geçtikçe daha da kötü olaylara şahit oluyoruz…

Sadece diziyi yazıp çıkmak isterdim ama maalesef bazı şeyleri yazmadan duramıyorum. Tek temennimiz bu adaletsiz düzenin bir an önce değişmesi. Ve artık iyi şeylerin olması. Temeli elbette ki birlik. Ve iyi niyet.

Dizinin kendimce çıkardığım dipnotuna geleyim;

-Gerçek dünyadan kaçıyorsanız ve inatla duymuyorsanız bu olanları  ”benim başıma gelmez ki ” diyorsanız lütfen bu diziyi izleyin. Bir bakın bakalım neler varmış neler yokmuş.. Öldürülen translar mı dersiniz, kadınlar mı, tecavüz edilen erkek çocukları mı?… 

                                                                                                              Neyse…

                                                                                                                     İyi umutlarla birlikte, iyi seyirler.

yaren-ozcam
joayaren
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
GÖZLERİNİN KOYULUĞU AŞKIM

GÖZLERİNİN KOYULUĞU AŞKIM

Sonraki
UYUMAYA ÇALIŞIRKEN ÇARESİZ HİSSETMEK

UYUMAYA ÇALIŞIRKEN ÇARESİZ HİSSETMEK

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.