SpaceX NASA’ya Karşı: Elon Musk NASA’dan Önce Ay’a Gidebilecek Mi?

SpaceX NASA’ya Karşı: Elon Musk NASA’dan Önce Ay'a Gidebilecek Mi?

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Ay’a ilk insanlı inişin 50. yıl dönümü nedeniyle Time dergisine verdiği röportajda uzay yolculuğu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Daha önce yaptığı ve dünyada bir ilk olan tekrar kullanılabilir roketle bilim ve teknoloji dünyasını heyecanlandıran Elon Musk, şirketinin 2021’e kadar Ay’a uzay aracı indirebileceğini söyledi. NASA da Ay’a yeniden 2024’te mürettebatlı bir kapsül indirmeyi hedeflediğini açıklamıştı.

Elon Musk’ın bu kadar kısa sürede şirketinin Ay’a gidebilecek konuma geleceğini iddia ederek NASA’ya rakip olacağının sinyallerini verdi. Elon Musk, NASA mühendislerinin kuşkularına rağmen Starship (Yıldız Gemisi) isimli uzay mekiklerinin iki yıl içerisinde Ay’a insansız iniş yapabileceğini ve 4 yıl içerisinde de astronot indirmeyi başarabileceklerini söyledi. Elon Musk konuyla ilgili şöyle dedi: “Eğer NASA’yı ve yöneticilerini bunu yapabileceğimize ikna etmek, Ay’a gitmekten uzun sürerse, o zaman direkt gideriz. Belki de Starship’i doğrudan Ay’a indirmek NASA’yı bunu yapabileceğimize ikna etmekten çok daha kolay olur.”

SpaceX NASA’ya Karşı: Elon Musk NASA’dan Önce Ay'a Gidebilecek Mi?

Hedefi İnsanlığın Yok Oluşunu Engellemek

SpaceX’i kurarken başarılı bir girişim olmasına yalnızca yüzde 10 ihtimal verdiğini belirten Elon Musk, “Aslında yola ilk çıktığımda ‘Mars Oasis’ isimli insancıl bir uzay görevi hedefliyordum. Mars yüzeyine küçük bir sera indirecektim, tohumları susuz bir besi jeli içinde olacaktı ve inişten sonra suyla birleşecekti. Böylece arkasında kırmızı bir arka plan olan yeşil bitkilerin harika bir karesini görecektiniz. Hedefim özetle halkı heyecanlandırmaktı. Bu, Kongre’yi de heyecanlandıracak ve bu sayede daha fazla paraya onay verecek, NASA’nın bütçesini arttıracaklardı” diye konuştu. Şirketinin başarılarıyla hedefini büyüten Elon Musk, SpaceX’in insanlığın en sonunda çok gezegenli bir türe dönüşmesine ve insanlığı yok oluştan kurtarmaya hizmet edebileceğine inanıyor.

Önerilen İçerik: Mars’a Tek Yön Bilet Lütfen: Uzay Turizmi Nedir?

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Pazar Günü Arkadaşlarla Evde Film Keyfi Yapmak İsteyenler İçin 9 Öneri
Pazar Günü Arkadaşlarla Evde Film Keyfi Yapmak İsteyenler İçin 9 Öneri

Pazar Günü Arkadaşlarla Evde Film Keyfi Yapmak İsteyenler İçin 9 Öneri

Sonraki
Zeki Olmak İmrenildiği Kadar Güzel Bir Şey Değil

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.