Mars’a Tek Yön Bilet Lütfen: Uzay Turizmi Nedir?

uzay turizmi

Tüm dünyalıların günün birinde turist olacağı o yolculuğa hazır mısınız? Henüz kıtalar arasında seyahatin bile biz ölümlüler için büyük bir olay olduğu günümüzde, uzay turizmi hakkında konuşuluyor olması ironik. İronik ama aynı zamanda da gerçek!

İnsanlık uzun yıllardır dünyanın dışında da bir akışın, bir gerçekliğin olduğunun farkında. Ve bu gerçekliğe dair daha çok şey öğrenmenin peşinde. Biz bu gerçekliğe uzay adını veriyoruz. Sıradan insanlar olarak bildiklerimiz sınırlı. Yaşadığımız şu çağda, uzay hakkında daha çok şey bilmek bile bizim için pek de ulaşılabilir değil. Ama gün gelecek şu anda hakkında bilgi sahibi dahi olmadığımız yerlerinde bulunacağız uzayın.

Günün Birinde Hepimiz Uzay Turisti Olacağız!

Peki Nedir Uzay Turizmi?

Dünyalıların bildiği anlamda turizm neyse uzay turizmi de tam olarak bu. İnsanların gezmek, görmek ve keşfetmek amacıyla uzaya gitmesi anlamına geliyor. Ama dünyada seyahat etmek kadar kolay değil. -gerçi dünyada seyahat etmenin de çok kolay olduğu söylenemez ama- Çünkü parasını ödeyen bu yolculuklara çıkamıyor. Yolculuğu gerçekleştirmeniz için maddi şartlardan daha fazlası talep ediliyor. Öncelikle sağlığınızın buna elveriyor olması gerekiyor. Ardından da bir düzine eğitime tabi tutuluyorsunuz. Tüm şartları sağlarsanız: Tebrikler, uzaya gidiyorsunuz!

Şu ana kadar uzay turisti diyebileceğimiz ondan az insan yaşmakta. Bu insanlar birkaç hafta süren turlara katılmışlar. Ve bu seyahat için adam başı yaklaşık 40 milyon dolar para harcamışlar. Ne diyelim, parayı mezara götürecek değiller. En azından meraklarını gidermişlerdir…

Peki, Bu Yolculuklar Ne Zaman Sıklaşacak, Valizimizi Hazırlayalım Mı?

Görünen o ki bu yolculukların gerçekten sıkılaşması için birkaç yıllık bir zamana ihtiyacımız var. Özel sektörden pek çok şirket bu seyahatleri gerçekleştirebilmek için sıkı çalışmalar yapıyor. Bunun yanı sıra bu seyahatlere katılmak isteyen zengin iş insanlarının ve milyarderlerin de desteğini ve katkısını unutmamak lazım elbette. Şu anda test sürüşlerinin yapıldığını söylemek yanlış olamayacaktır.

uzay turizmi

Bu firmalar uzayda bir noktaya gitmeden veya uzay gezilerine çıkmadan önce katılımcılara dünyanın etrafında yani yörüngede turlar düzenlemeyi planlıyorlar. İlk başta küçük çaplı olacak bu türlerin daha sonra dünya ile uzaklığının artırılması ve her bir aşamadan gelen kazancın projeyi bir sonraki aşamaya taşınması için kaynak olarak kullanılmasını planlıyorlar.

Bu Seyahatten Sonra Dünyada Yaşamak

Aslında seyahatlerin ortak amacı katılımcılarda belli bir etki uyandırmak. Bu yolculukları gerçekleştirdikten sonra insanların hayatlarında bir şeylerin aynı olmayacağının onlar da farkındalar. Bu sebeple dünyadan uzakları keşfetmek için düzenlenen seyahatlerden önce, ilk olarak dünyayı dışardan görmeyi ve yaşadığımız gezegenin aslında uzayda nasıl bir yere ve görüntüye sahip olduğunu insanlar göstermek amacıyla seyahatler düzenlenecektir. İnsanın öleceğini bilerek yaşayan tek canlı olduğu düşünülürse, bu seyahatlerin onun için anlamı oldukça büyük olacağını söylemek de mümkün.

Bir Gün Dünyadan Başka Yerde Yaşamak Mümkün Mü?

Elbette dünyadan başka bir yerde yaşamak mümkün. Ama bunun için yaşanacak gezegenin belli şartları sağlaması gerekiyor. Atmosferinin uygun olması, toprağının üretme elverişli olması yani kısacası insanların, hayvanların ve bitkilerin üzerinde hayatlarını devam ettirebilmesi için yeterli kaynağa ve uygun koşullara sahip olması gerekiyor.

Hem özel sektörden hem de uzay çalışmalarına yoğunlaşmış pek çok büyük devletten dünya dışında yaşanacak bir gezegen olup olmadığına dair çalışmaların yapıldığı haberleri geliyor. Şimdilik dünya ile birebir bir yer bulunmuş değil. Ama mars en iddialı adaylardan biri.

Ne dersiniz çocuklarımız veya torunlarımız, Mars’a yerleşirler mi?

Önerilen İçerik: Dünya’yı Yok Edebilecek, Evrenin Esrarengiz Çocuğu: Karadelik Nedir?

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bilim Dünyasında Önemli Gelişme: Kan Grupları Arasındaki Fark Kalkıyor
Bilim Dünyasında Önemli Gelişme: Kan Grupları Arasındaki Fark Kalkıyor

Bilim Dünyasında Önemli Gelişme: Kan Grupları Arasındaki Fark Kalkıyor

Sonraki
Hayranlarına Sevindirici Haber: Stranger Things Mobil Oyunu Geliyor
Hayranlarına Sevindirici Haber: Stranger Things Mobil Oyunu Geliyor

Hayranlarına Sevindirici Haber: Stranger Things Mobil Oyunu Geliyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.