Tavşan Doğuran Kadın: Mary Toft

   Bundan tam 300 yıl önce İngiltere’de Mary Toft adında üç çocuk annesi bir kadın yaşıyordu. Mary, üç çocuğunun ardından bir kez daha hamile kalıyor ve düşük yapıyor. Fakat bu düşükten kimseye bahsetmiyor. Normal doğum zamanı geldiğinde ise kayınvalidesi Ann Toftile ve komşusu, Mary’yi doğuma sokuyorlar. Ve tam bu esnada inanılmaz bir olay gerçekleşiyor; Mary’nin doğumunda bir bebek yerine tavşan veya kediye benzeyen ölü bir hayvan geliyor.

   Bunun üzerine Mary’nin kayınvalidesi ve komşusu hemen bir kadın doğum uzmanı çağırıyorlar. Kadın doğum uzmanı John Howard, Mary’i bir ay boyunca gözlemliyor ve bu bir aylık süreçte Mary, yine ölü tavşanların yanı sıra kedi bacağı veya tavşan kafası gibi parçalar da doğuruyor. John Howard bu olay karşısında adeta şaşkına dönüyor. Bunca yıllık meslek hayatında ilk defa böyle bir durumla karşılaşan Doktor John ne yapacağını şaşırıyor. Ayrıca Mary, Dr. John’ a canının sürekli tavşan eti istediğini ve rüyasında eteklerinden tavşanlar çıktığını anlatıyor.Her ne kadar inanılması güç olsa da tüm bunları kendi gözleriyle gören John, bu olayın gerçek olduğunu düşünüyor ve  bu şaşırtıcı haberi Londra’daki ünlü hekimler ile Kral’ın sekretaryasına ulaştırıyor.

  

 Tüm bunlar olurken tavşan doğuran  Mary’nin hikayesi gitgide yayılıyor, dilden dile dolaşıyor. Gazeteler haberler yapıyor, ülkenin her bir köşesinden gelen ressamlar Mary’nin resimlerini çiziyor. Anlayacağınız tüm ülke  tavşan doğuran kadının hikayesiyle çalkalanıyor. Bu haber en nihayetinde Kral George’a da ulaşıyor. Haberi alan Kral, kendi doktoru olan Nathaniel St. Andre’yi, Mary’nin evine gönderiyor. Mary’nin evine ulaşan Kral’ın doktoru da tıpkı Dr. John gibi gördükleri karşısında hayrete düşüyor. Başlarda böyle bir şeyin gerçek olamayacağını düşünüyor fakat her şeyi kendi gözleriyle görmesi ve Mary’nin anlattıkları onu ister istemez şüpheye düşürüyor ve en nihayetinde ikna oluyor. Bu olay kendisini çok heyecanlandırıyor.  Hatta Mary’nin rahminden çıkan parçaları test edilmesi için Londra’ya gönderiyor. Şahit olduğu bu olay sayesinde çok ünlü bir hekim olacağını hayal eden Nathaniel St. Andre, Mary’nin doğumu hakkında hakkında bir kitap bile yazıyor. 

 

  Fakat bir gün  Mary’nin birkaç komşusu, Mary’nin kocasının ona gece vakti birsürü tavşan getirdiğini gördüklerini anlattılar doktorlara. Bunun üzerine doktorlar Mary’i sıkıştırdı ve gerçeği anlatmasını söylediler. Mary adeta köşeye sıkışmıştı ve gerçekleri anlatmaktan başka çaresi kalmamıştı. Mary düşük yaptıktan hemen sonra zorla rahmine ölü yavru tavşanlar sokmuştu ve kayınvalidesini çağırıp tıpkı bir doğum yapar gibi tavşanları çıkarmıştı. Amacı muhtemelen ünlü ve zengin olmaktı. Gerçekler öğrenildikten sonra Mary sahtekarlıktan hapse atıldı fakat bir süre sonra çıkarıldı. Bu olaydan en büyük zararı Mary’e inanan doktorlar aldı. Hem itibarlarını hem de mesleklerini kaybettiler. 

Beyza
Subscribe
Bildir
4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayat Hiç Durur Mu(!)?
Sonraki
Halo effect

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.