Facebook’un Yeni Video Özelliği: Facebook Watch Party Nedir?

Facebook'un Yeni Video Özelliği: Facebook Watch Party Nedir?

Facebook Watch Party Nedir?

Facebook Watch Party, Facebook’ta önceden kaydedilmiş videoları canlı olarak izlememizi sağlayan gruplar için geliştirilen yeni bir özellik. Facebook Watch Party sayesinde herkese açık bütün videolarınızı gruplarınız ile birlikte izleyebilirsiniz. Facebook grup üyeleri videoları izleyebildikleri gibi aynı anda yorumlarını da paylaşabiliyorlar. Kulağa bir hayli eğlenceli geliyor değil mi? Peki gruplar için geliştirilen Facebook Watch Party nasıl çalışıyor adım adım sizler için bir rehber hazırladık. Gelin nasıl yapacağınıza bir de yakından bakalım.

Facebook'un Yeni Video Özelliği: Facebook Watch Party Nedir?

Facebook Watch Party‘i Nasıl Oluştururum?

Facebook üzerinde video izleme party’si oluşturabilmek için bir sayfada ya da bir grupta yönetici olmanız gerekiyor. Sayfanıza ya da grubuna video izleme partysini oluşturmak ise şöyle oluyor. Facebook’a girildiğinde ilk olarak zaman tünelinizin ya da haber kaynağınızın üst bölümünde yer alan Gönderi Oluştur’ a klik yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise ; İkonuna ve PLAY simgesine tıklamanız gerekiyor. Tüm bunları yaptıktan sonra VİDEO EKLE simgesine tıklayarak videonuzu ekleyebilirsiniz. Video izleme partynize favori videolarınızı eklemek için ise favori videolarınızın yanında yer alan KUYRUĞA EKLE ibaresine ve sonrasında BİTTİ butonuna tıklamanız gerekiyor.

Video izleme partynize açıklama eklemek için ise açıklamanızı yaptıktan sonra PAYLAŞ ’a tıklamanız yeterli olacaktır. Facebook üzerinde oluşturmuş olduğunuz videonuzu aratabilir veyahut oluşturduğunuz videoları İzlenenler, Canlı, Önerilenler gibi kategorilerde görüntüleyebilirsiniz. Video izleme partynizi oluşturduktan sonra oluşturmuş olduğunuz videoyu sevdiklerinizi beraber izlemek isterseniz de arkadaşlarınızı eklemeniz yeterli olacaktır.

Facebook Watch Party’deyken Başka Videoları Nasıl Ekleyebilirim?

 Video izleme party’nize başka videolar da dâhil etmek istiyor iseniz VİDEO EKLE ‘ye bir klik yapmanız yeterli olacaktır. Eğer sevdiklerinizi de dâhil etmek istiyorsanız video izleme partynize onları da dâhil etmek için DAVET ET butonuna klik yapınız. Video izleme partynizde olan kişilerle sohbet etmek de isterseniz BİR ŞEYLER YAZ ifadesine tıklayarak duygularınızı paylaşabilirsiniz. Yorumlarınıza GIFLER, fotoğraflar, videolar ekleyerek de süsleyebilirsiniz. Partynizi bitirmek için ise sağ üstteki… Simgesi ve sonrasında Video İzleme Bitir butonuna bir tık yapın yeter.

Facebook'un Yeni Video Özelliği: Facebook Watch Party Nedir?

Facebook Watch Party Bittikten Sonra

Facebook Watch Partynizi bitirdiğinizde yapılan seyirci yorumları dâhil partyde izlemiş olduğunuz tüm videoları gösteren bir özeti, zaman tünelinize gönderi olarak kaydedebiliyorsunuz. Video Watch Partynize grup üyelerini de dâhil etmek isterseniz adlarının girilip görüntü resimlerinin yanında yer alan DAVET ET butonuna bir klik yaparak bitirebilirsiniz.

Facebook Watch Party Nasıl Çalışıyor?

Facebook üzerindeki gruplarda yer alan bir kutucuk üzerinden Facebook Watch Party’ye katılabilir ve yayındaki yorum akışını takip edebilirsiniz. Yorum akışı masaüstünüzde karşınıza bir kenar çubukluğu olarak çıkıyor olacak. Yorum yapmayı istememeniz halinde de Facebook üzerindeki yer alan emojileri kullanabilirsiniz. Facebook Watch Party ile video platformları Twitch ve Yotube’un başarısını kabul ettiğini gösteriyor.

Facebook Watch Party’ in bu iki platformdan farkı ise Facebook’un Video izleme partysi üzerinden anlamlı konuşmalar üreten bir topluluk inşa etmek istemesidir. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ’in de dediği gibi ”Hedeflenen şey harcanan zaman değil, geçen zamanın sosyal etkileşimlerle geçmesini sağlamaktır”. Facebook Watch Party ile insanların izleyip paylaşabileceği video etrafında bir topluluk oluşturulması hedefleniyor. Facebook Watch Party ile yapmış olduğunuz yorumlar bir konuşma akışında kaybolmuyor size samimi bir ortam sunuyor. Böylece canlı videoya yorum yapılmayarak kalabalık gürültülü bir ortam oluşması da önlenmiş oluyor.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
91. Akademi (Oscar) Ödülleri’nde Değişim Rüzgârları
91. Akademi (Oscar) Ödülleri’nde Değişim Rüzgârları

91. Akademi (Oscar) Ödülleri’nde Değişim Rüzgârları

Sonraki
Instagram’dan Yeni Özellik: Bağış Toplama
Instagram'dan Yeni Özellik: Bağış Toplama

Instagram’dan Yeni Özellik: Bağış Toplama

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.