Güvenli Arama Motoru: DuckDuckGo

Güvenli Arama Motoru: DuckDuckGo

DuckDuckGo nedir? DuckDuckGo, güvenli bir arama motorudur. Bu şekilde özetleyebiliriz. Bu kadar kısa bir yazı da kimseyi mutlu etmeyeceği için biraz bilgi verelim diyorum… 🙂

DuckDuckGo nedir?

DuckDuckGo, özelleştirilmiş arama sonuçlarından kurtulmayı hedefleyen, gizlilik temelli bir arama motorudur. DuckDuckGo’yu diğer arama motorlarından ayıran özellik; kullanıcılarının verisini toplamaması ve her aramaya bir sonuç çıkarmasıdır.

Güvenli Arama Motoru: DuckDuckGo

DuckDuckGo arama sonuçlarını nasıl gösterir?

DuckDuckGo, kendilerinin söylediğine göre 400’den fazla kaynaktan veri toplayıp arama sonuçlarını gösterir. Bu kaynaklara Wikipedia, Wolfram Alpha gibi kallavi siteler ve servisler de dahildir. Özetle, DuckDuckGo üzerinden bir arama yaparsanız sonuçsuz kalmazsınız.

DuckDuckGo gizlilik olarak neler vaad ediyor?

DuckDuckGo, gizlilik olarak hiçbir şekilde IP adresi tutmuyor. Ayrıca kullanıcı aktivitelerinin kaydı da tutulmuyor. Sadece gerekli görülen yerlerde çerez kullanımı gerçekleşiyor. DuckDuckGo’nun kaydettiği tek şey arama terimleri. DuckDuckGo, ayrıca Tor ağına da destek vermekte. Tor Browser kullanıyorsanız; tamamen şifreli bir şekilde arama yapabilirsiniz.

DuckDuckGo kullanmalı mıyım?

Sizlere tavsiyemiz, DuckDuckGo’ya bir şans vermeniz yönünde. Pişman olmayacağınızı düşünüyoruz; umarım pişman olmazsınız. 🙂


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

Rapor Et

okur

Yazar: Rifleman

Webmaster & Administrator @kooplog

Yıllık ÜyeModeratörBlog Yazarı

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Facebook Yorumları